Tonkinese kedi cinsi Asya kökenli bir kediyle, cins kökenli bir kedinin çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu kedilerin zamanla tüy renkleri mutasyon ile açılmıştır ve şuan bulundukları görünümü almışlardır. Bu kedi cinslerinin bakımı çok önemlidir ve dikkat edilmesi gereken hassas noktalar mevcuttur. Maması yaşına ve varsa hastalığına göre tercih edilmelidir. Mamasının içerisinde ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller bulunur. Bu sayede kendisini sağlıklı hissedecektir.

Tonkinese kedisi ağır bir vücut yapısına sahip olurlar ve on kilogramdan fazla kiloları olabilir. Fazla enerjik olan bu kedi cinsinin enerjisini atması gereklidir, bu yüzden sürekli oyunlar oynanmalıdır. Ancak bu ortam farklı kedilerle ya da evcil hayvanlarla da yaratılabilir. Tonkinese kedi cinsi özgürlüklerine çok düşkündür. Ev içerisinde bir an olsun yalnız bırakılmamalıdır, direkt olarak kapı ya da pencereye yönelimleri oluşacaktır.

Bu kediler sahipleri yanlarında olmadıkları zaman çok mutsuz hissederler. Her zaman sahiplerinin yanında ve yakınında olmak isterler. Bu kedi cinsi çok sevecen ve sıcakkanlıdır. Her zaman yanında bir kedi olması gerekir ya da çocuklarla çok iyi anlaştıkları gibi çocuklarla beraber oyun oynayabilirler. Eğer ona yeterli ilgi gösterecek zaman yoksa bu kediler kolaylıkla depresyona girebilir. Mutlu olması için yanına bir kedi daha alınması tavsiye edilir. Tonkinese cinsi kediler konuşmayı çok severler ve sürekli ses çıkartmaya meyillidirler. Bu yüzden geceleri miyavlama veya ilginç sesler çıkarması olasıdır.

Bu kediler genel olarak siyam kedilerinin genetik özelliklerini taşıdıkları için sağlık sorunları olabilir. Karaciğer hastalıklarına eğilimleri bulunur ancak bu rahatsızlık ilerleyen yaşlarında kendisini gösterir. Diş ve diş eti rahatsızlıkları ile çok karşılaşabilirler. Bu nedenle ağız bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. Düzenli olarak diş fırçalamaları gerçekleştirilmelidir.

Tonkinese Kedi Cinsi Hastalıkları

Tonkinese, belirli aralıklarla veteriner hekim kontrolünden geçmelidir. Bu kediler doğum yapmadan önce bir veteriner hekim tarafından olası hastalıklara karşı test edilmelidir. Siyam kedileri ne benzerliği olduğu için hastalık açısından da çok yakındırlar. Bu yüzden bütün testleri olduktan sonra hamile kalmaları daha sağlıklıdır.Sağlık kontrolleri yaşam kalitelerini arttıracaktır.

Siyam kedileri ile görüntü olarak çok benzerler. Aynı evin içerisinde Siyam kedileri ile oldukça iyi anlaşabilirler. Bu kediler çok fazla oyun oynadıkları için adapte olamayacağı bir alan yoktur. Tonkinese kedileri herhangi bir iletişim sorunu asla yaşamazlar, hatta köpekler ile aynı çatı altında yaşayabilirler. Başka bir evcil hayvan besleniyor ise bu kedi cinsinin beslenmesi uygun olabilir.

Tonkinese Kedi Cinsi Özellikleri

Tonkinese kedi cinsi kıvrak zekası sayesinde eğitimlerinde çok yardımcı olurlar. Hızlı öğrenme kabiliyetleri ile daha çok öğrenme isteği içerisine girerler. Onlara ne kadar eğitim verilir ise hızlıca kavrayabileceklerdir. Ancak enerjik oldukları için yüksek katlı binalarda bu kedilerin bakımı tehlikelidir. Camlar açık bırakılmamalı ve atlaması önlenmelidir.

Yavru olduğuna itibaren bu kediler veteriner kontrolünde teste tabi tutulmalı ve bir aşı karnesi yaptırılmalıdır. Yavruluk döneminde kulak şekilleri daha oval olurken zaman içerisinde asıl şeklini alacaktır. Tonkinese kedi cinsinin iltihap ve mantar hastalıklarını yaşama riski çok fazladır. Bu yüzden kontrollerinin ihmal edilmesi hayatlarına mal olabilir.