Van Kedisi suya kendi isteği ile girebilen bir hayvandır ve sudan oldukça fazla keyif alır. Van Kedisi, diğer kedilerden ilginç özellikleri ile kolay bir şekilde ayırt edilebilir. Genel olarak farklı ortamlara uyum sağlayabilirler ancak değişimden hoşlanmazlar. Van kedisi, kısa sürede değişen ortama ayak uydurma konusunda diğer kedilerden daha geç adapte edebilir.

Van Kedisi Kökeni

Van Kedisi yöre halkı tarafından uzun yıllardır bakılan bir kedidir. 1950 yıllarında Türkiye’den dışarı çıkarılmıştır. Yurt dışında oldukça ünlüdür ve Turkish Van Cat olarak literatürde bulunurlar. Van halkı tarafından pişik diye bir ismi vardır. Vücut yapısı itibariyle oldukça ilgi çekici bir kedidir. Uzun boylu, çok güçlü ve kaslıdır. Burnu ortalama bir büyüklükte olsa bile kulakları büyüktür ve kulaklarının yapısı geniş yapıdadır. Yüz yapısı hafif yuvarlak şekildedir ve oldukça güzel bir görünüme sahiptir. Çok güzel yüzme bilirler ve bulunduğu coğrafyaya ayak uydurulmasını iyi bilen bir hayvandır. İri kemikli bacakları vardır ve göz rengi genel olarak çift renktir.

Van Kedisi Özellikleri

Van Kedisi son derece özel bir hayvandır. Kürkünün uzun olması bakımını konusunda sizi korkutabilir. Ancak oldukça basit bakımı vardır. Bu kedinin su ile arası iyi olduğu için banyo ettirmenizde de bir zorluk çıkartmaz. Van halkı tarafından çok sevilen bu kedilere oldukça sık rastlanabilir. Sokaklarda bile karşınıza çıkabilirler. Bu kediler de diğer kediler gibi Nisan ile Haziran aylarında kızgınlık dönemine girerler.

Genel olarak bir seferde 4 tane yavrular alabilirler. Yavrularına karşı şefkatli ve ilgili bir anne olan Van Kedisinde annesi çok baskındır. Van Kedisi dişilerinin göz rengi daha baskındır. İlk doğduklarında her iki göz rengi gri iken daha sonra renk değiştirirler. Başlarının arasında bir veya iki siyah nokta şeklindeki tüyleri olabilir, bu durum yavru Van Kedisinin mavi Kehribar göz rengi oluşacağını ifade eder.

Van Kedilerinin taranma ihtiyaçları oldukça fazladır. Bu yüzden taranma ihtiyaçlarını gidermek için veterinere gidilmesi gerekebilir. Ancak evde her gün düzenli bir şekilde taranma ihtiyaçları karşılanabilir. Bu kediler oyunculuk konusunda çok başarılıdırlar. Çok sıcakkanlı olmasalar bile diğer hayvanlarla dostluk olarak uyumu çok fazladır. Van Kedilerinin bakım ihtiyacı çok fazladır. Çok cesaretli ve sağlıklı olma eğiliminde olan bu kediler sahiplerinin yanından her an ayrılabilirler. Ayrıca her an pencereden ve kapıdan kaçma eğilimi gösterirler.

Van Kedisi Tavırları

Van Kedileri hareketli oldukları için, sahiplerinin yanından ayırmaması gereken bir kedi türüdür. Sahiplerine çok şefkatli ve sıcakkanlı yaklaşırlar. Bu kedilerin mırıldanma özelliği çok yoktur. Eğer mırıldanıyor ise açlık hissinin çok fazla olduğu söylenebilir.

Van Kedileri özgürlüğüne düşkün oldukları için gezmeyi çok severler.  Van kedilerin hafıza ve zeka seviyesi çok yüksektir.  Bu yüzden bir uzmana gerek duymadan ev içerisinde rahatça eğitilebilir. Sağlık kontrolleri için sürekli olarak veterinere götürülmesi gereken bir kedidir.

 Van Kedisi’nin kalıtımsal hastalıkları bilindiği kadarı ile yoktur. Ancak doğdukları andan itibaren aşı kartları çıkartılmalıdır. Düzenli aşı ile hastalıklar önlenebilir. Sağlıklı bir yaşam ile ömrünün uzun olması sağlanabilir. Bu yüzden düzenli olarak yapılan kontrolleri bulunmalıdır. Ayrıca kedi kuaförlerinde yapılan bakımlar ile kaliteli bir yaşam sürmesi sağlanabilir.

Van Kedisi ve Sağlığı

Van Kedileri Himalaya desenlidir ve çok fazla bakım gerektirmez. Tarama ve fırçalama konusunda ise, günde bir ya da haftalık bir şeklinde fırçalanma işlemi sağlanabilir. Türkiye’nin İncisi olan Van Kedileri’nde genetik bir bozukluk sayesinde iki göz renginin de değişikliği oluşmuştur. Hem suda hem de karada hareket etme konusunda çok başarılı olan bu kediler, çok dengeli hareket ederler. Yavruluk döneminden itibaren çok sosyal olabilirler. Aile bireyleri ile kolaylıkla duygusal bağ kurabilirler. Eğer evde başka bir hayvan var ise Van Kedisi bakıma uygundur. Diğer hayvanlarla iletişim konusunda oldukça başarılıdır. Ancak kendi cinsi olan kediler ile aynı uyumu yakalayamaz.

Bu kediler oldukça aktif ve esnek bir yapıya sahiptir. Bu yüzden insanların hareketlerini taklit etmeye çalışabilirler. Van Kedileri komutları öğrenebilir ve taklit yetenekleri sayesinde çok başarılı olabilirler. Yaşadıkları alan içerisinde ilgi görmek ve ödüllendirilmek çok hoşlarına gidecektir.