Toygar cinsi kediler isimlerini küçük bir kaplana benzeyen görünüşleri sebebiyle almıştır. Bu kedi cinsleri oldukça zor bulunur. Fiyatları ise 500 dolar ile 2 bin dolar arasında değişkenlik gösterir. Sahip olunabilen ender türlerinden bir tanesidir. Ayrıca bu kedinin görünüşü her ne kadar kaplana benzese bile karakteri vahşi değildir. Kaplan ile karakterinin benzer bir yönü yoktur. Toygar mizacı gereği oldukça yumuşaktır ve uysaldır. Bu kediler evdeki kişilere ve yabancılara karşı oldukça sıcak tutuma sahiptirler. Bu kedinin atletik ve kaslı bir görünümü vardır. Ayrıca benekli kedi türleri arasındadır. Küçük bir leoparı andırır ve oldukça güzel bir görünüme sahiptir. Bu çizgileri ona vahşi bir görünüm kazandırır. Büyüklükleri değişkenlik gösterebilir ancak genel olarak büyük boyutlara sahiptir. Toygar kedisi harika bir görünüm ile dünyanın popüler gruplarındandır. Amerika’da geliştirilmiştir ve hızı ile dünyanın gözdesi haline geldiği söylenebilir.

Toygar Kedisi ve Bakımı

Toygar Kedisi ev içerisinde bakılabilir olma özelliğine sahiptir. Nazik ve sevecen kişiliği ile çocuklu aileler için oldukça uygundur. Amerika’da geliştirilmiştir ve farklı gen havuzlarının bir araya getirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Yeni bir ırktır olarak bilinir. Vahşi görünümlü bu kedi, aksine her daim nazik ve kibar bir cinstir. Son derece dikkatlidir, seçici ve temkinli hareketleri ile dikkat çeken bir kedidir. Çok zeki bir ırktır.

Doğası gereği bir hayli sosyaldir. Toygar Kedisi kalabalık aile ortamlarından oldukça hoşlanır. Çevresi ile her daim güçlü bağlar kurması ile bilinir. Günün belirli saatlerinde yaptığı aktiviteler vardır. Oyun oynamaktan çok hoşlanır ve oyunlarını ihmal etmez. Meraklı yapısı çok fazladır. Bu yüzden evinizde dolapların kapakları, dar alanlar ve karanlık bölgelerde devamlı hareket halindedir. Evin her yerini kısa sürede alt üst edebilir. Bulunduğu ortamı keşfetmeyi kolaylıkla yapabilir.

Bu türün en iyi özelliği ise diğer evcil hayvanlarla çok iyi geçinmesidir. Leoparlardan alınan geni ile büyük boyutlara ulaşabilmesi sağlanmıştır. Çok insancıl bir doğaya sahiptir.

Toygar Kedisinin Sağlığı

Toygar Kedisi sağlıklı bir ırk olarak bilinir. Zarif, kaslı ve sert bir vücuda sahiptir. Ayrıca kulakları oldukça sivridir ve asil bir görünüme sahiptir. Erkek cinsi, dişisine göre daha iyi bir duruşa sahiptir. Erkek Toygar Kedisi daha kaslı vücuda sahiptir. Her iki cinsiyette de vahşi görünümden izlere rastlanır. Vücut yapısı atletiktir ve uca doğru yuvarlanmış tüylü kuyruk yapısı ile çok orantılı bir kedidir. Bu kedinin kabul edilen türü, kahverengi tonlara sahip beneklidir.

Toygar Kedisi’sinin her daim sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam sürebilmesi için bakımı çok önemlidir. Uzun ve kabarık tüylü yapısı ile düzenli olarak taranması gerekir. Kedi fırçası ile ölü tüyleri kolayca önlenebilir. Ilık bir banyo Toygar Kedisinin pürüzsüz ve parlak görünmesi için yeterlidir. Tüy bakımı oldukça basit bir şekilde yapılabilir. Tırnak bakımının da aksatılmadan yapılması gerekir yoksa etrafındaki insanlara zarar verme potansiyeli yüksek olabilir. Tırnak bakım uygulamaları kediler için özel mekanlarda yapılabilir. Bu konuda veterinerlerden yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.

Enerjiktir

Toygar Kedisi oyuncu ve enerji kişiliği ile ön planda olan bir kedidir. Bulunduğu ortamda kendini belli eder. Evde sıklıkla tozlanma meydana gelmesine sebebiyet verebilir. Düzenli ev temizliği kedi açısından çok önemlidir. Hassas bireyler için günlük olarak yapılan temizlik daha sağlıklı olacaktır. Kedinin kulak temizliği için asla kulak çöpü kullanılmamalıdır. Eğer bu konuda bir herhangi bir bilginiz yoksa ya da korkuyorsanız, veteriner kliniklerinden bu konu hakkında mutlaka yardımcı olmalarını istemelisiniz. Kulakları ıslak bez yardımı ile silinebilir ancak kedinin hareketliliği ile bu kolay olmayacaktır.

Toygar Kedisi düzenli beslenme ile uzunca yıllar yaşayabilir. Sağlıklı bir tür olduğu için ortalama yaşam süresi 12 ile 15 yıl arasında değişir. Ancak Toygar kedisinin yapılan araştırmalarda kalıtsal hastalıkları taşıdığı söylenir. Sağlıklı bir hayat sürmesi için beslenmesi çok önemlidir. Özellikle kedinin damak zevkine uygun tahıllı gıdalar kullanılmalıdır. Ayrıca etli, tavuklu, meyveli veya sebzeli gıdalar tüketmesi de bu kedinin sağlığı için çok önemlidir. Yaşam süresini uzatmak için yavruluk döneminde yavru kedi maması, yetişkinlik döneminde ise yaşına uygun kedi mamaları tercih edilmesi büyük önem arz eder. Sağlıklı ve düzenli bir hayat bu kedi için çok uygundur. Veteriner kontrolü ve aşı uygulamaları ile sağlık kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır. Bu şekilde daha sağlıklı olarak bir yaşam sürer. Sağlıklı bir yaşam ile ömrü oldukça uzun olabilir. Bu yüzden kedinin kişisel eşyalarında da hijyene dikkat edilmelidir.