Toygar atletik duruşludur ve kaslı bir görünüme sahiptir. Küçük bir leopar andıran bir duruşu vardır. Vücut çizgileri onun leoparmış gibi gözükmesine neden olabilir. İlk olarak Amerika’da geliştirilmiş olan bir kedi cinsidir. Hızı ile oldukça ön plana çıkar. Sevecenliği ve dost olan yapısı ile kendisini dünya üzerinde oldukça fazla sevdirmiştir.

Toygar Kişiliği

Toygar kedisi son derece dikkatli bir yapıya sahiptir. Doğası gereği sosyal olan bir kedi cinsidir. Aile ortamlarını çok sever.  Çevresindeki insanlar ile güçlü bağlar kurma konusunda çok yeteneklidir. Ev içerisinde çok rutin bir yapısı vardır.Günün belli saatlerinde yemek yer ve uyur. Rutinlerinin dışına çıkmayı tercih etmez. Meraklı bir yapısı bulunur ve evdeki her şeyi bilmek ister. Ev içerisinde bulunan her şeyi öğrenmek için çaba gösterir.

Toygar Görünüşü

Bu kedi görünüşü itibarıyla tıpkı bir leoparı andırır. Bu nedenle, meraklı ve zeki bir cins olduğunu kanıtlar bir görünüşe sahip olduğu söylenebilir. Atalarından almış olduğu vahşi gen sebebi ile bu görünüme sahiptir. Boyutları ortalama olabilir ancak büyük halde bulunan Toygar kedisi görmek de mümkündür. Sağlıklı ve zarif bir vücudu vardır Kaslıdır ve kasları nedeni ile oldukça güçlü bir yapıya sahiptir. Görünüşünün altındaki kemik ve kas yapısı oldukça sağlamdır.

Toygar Bakımı

Toygar kedisinin her daim sağlıklı ve uzun bir ömür vardır. Düzenli olarak tüylerinin taranması gereklidir. Oyunculuğu ve eğlenceli karakteri nedeni ile anlaşma konusunda oldukça yeteneklidir. Sahibi ile anlaşma konusunda bir sorun yaşamaz. Toygar kedisinin sağlıklı bir hayat sürmesi için de uygun koşulların sağlanması gerekir. Aksi takdirde kediyle sahibi arasında olabilecek depresif anlaşmazlıklar meydana gelebilir.

Herkesin her daim kendisine nazik davranılması gereken bir türdür. Çocuklarla çok iyi bağlar kurabilir. Küçük çocuklar ile herhangi bir problem yaşanmaması için, çocuklar ile yalnız bırakılmaması gereklidir.

Yoğun iş temposuna sahip ailelerin sahiplenebileceği bir kedi cinsidir. Diğer kedi cinsleri ile rahatlıkla anlaşabilir. Çizgili bir tüy yapısına sahiptir. İri kulakları vardır ve kedi görünümünün yanı sıra oldukça insancıldır.

Toygar Yapısı

Toygar leopar kürkünün altında aslında leopar gibi vahşi bir hayvan değildir. Gayet kibar davranılması gereken, sıcak bağlantılar kurmasını seven ve etrafına karşı meraklı bir hayvandır. Türünün içerisinde rengi oldukça çeşitlilik gösterebilir.  Son derece zeki ve çevik bir kedi cinsidir. Getir-götür oyunlarında bir köpek kadar sahibini mutlu edebilecek aksiyonlara girebilir. İyi bir beslenme, rutin aşı uygulamaları ve kişisel bakım sayesinde kedinizin yaşamı boyunca ona sağlıklı kalacağı olanaklar sağlanabilir. Bu açıdan dikkatli bakılması gereklidir.

Kişisel bakımı diğer kedilere oldukça fazla benzer. Diğer kediler gibi kulak içlerinde oluşan toz ve kir nemli bir bez aracılığı ile silinebilir. Kedinizin kum, su ve mama kabını düzenli olarak temiz bir şekilde bırakmanı gerekir. Bütün malzemelerin uygun koşullar içerisinde bulunması önemlidir. Böylece kedinizin sağlık durumunun korunması daha kolay bir şekilde sağlanabilir.

Tüy döktüğü için bazı sorunlar yaşanabilir. Özellikle tüy dökmesinden dolayı sahibi ile beklediği yakınlığı elde edemeyebilir. Bu durum sonucunda depresyona dahi girmesi mümkündür. Tüylerinin bakımı düzenli olarak sağlanır ise dökülmesi engellenebilir.

Toygar kedisinin derisi, kedi tırmığı yardımı ile kolaylıkla ölü tabakalardan ayrılabilir. Tırnak ve tüy bakımı ihmal edilmemelidir. Eğer kişi bu işlemleri kendisi gerçekleştiremiyor ise, bir kedi kuaföründen yardım alması mümkün olacaktır. Toygar ile kuvvetli bir bağ kuran kişinin sorumluluğu artar. Bağ kuvvetlendikçe kedi daha fazla oyun isteyecek ve daha fazla ilgi bekleyecektir. Zeki bir ırk olduğu için ona vereceğiniz bilgiler sayesinde, sizinle oynayabileceği oyun sayısı artacaktır. Eğer çalışıyor iseniz evde tek kalmaması için ona başka evcil hayvanlar edinebilirsiniz. Onlarla iyi anlaşacaktır ve ev içerisinde canı sıkılmayacaktır. Oyun arkadaşları ile oldukça mutlu olabilir.