Van Kedisi yapısal olarak insanlar ile oldukça uyumlu olduğu için evlerde rahatlıkla tercih edilebiliyor. Normal kedilerden farklı olarak suya oldukça düşkün yapıları bulunur. Bu yüzden adını Van Gölü’nden alınır. Hem Van’da bulunması hem de suya karşı çok düşkün olması adını buradan almasına neden olmuştur. Çok iyi bir yüzücüdür. Bu da adı üzerinde etkili olan durumlardan bir tanesidir. Gözleri mavi veya kehribar renginde olabilir. Diğer bir görünümü ise biri mavi diğeri kehribar olabilen bir göz rengidir. 1950’li yılların ortasında Türkiye’ye seyahat eden iki İngiliz hanımefendi bu kedilere rastlamıştır. Bu kedilerin suda oynadıklarını görünce oldukça şaşırmışlardır. Hanımefendiler bu kedileri oldukça beğenmiş ve İngiltere’ye götürmüşlerdir.

Sevgi dolu ve nazik bir karaktere sahiptir. Van kedisi oldukça akıllıdır ve çok aktif bir hayvandır. Egzersize çok ihtiyaç duyarlar ve etkileşimli oyuncakları severler. Zeka seviyeleri yüksek olduğu için onu öğretebileceğiniz komut olabilir. Bu sayede aranızda oluşabilecek iletişiminiz daha kuvvetli olacaktır.

Van Kedi’leri yaşamak için büyük bir alana ihtiyaç duyar. Sahipleri ile bir arada olmayı sever. Sevilmekten çok keyif alır ve sevilmenin tadını çıkarmak kucakta kalmaktan çok hoşlanırlar. Van Kedileri sık sık kucağa alıp sarılmak ve uzun süre kucaklamak isteyenler için uygun bir kedi cinsidir. Su ile oynamayı çok severler. Onların su ile olan sevgisi genelde kediler için şaşılacak niteliktedir. Kuvvetli bir vücutları vardır ve orta boyutta olan bir kedidir. Uzun tüylü bir posta sahiptir. Baş ve kuyruğunda renkli yamalar bulunur.

Van Kedisi Yapısı

Van Kedisi düz beyaz rengi ile ayırt edilir düzeydedir. Postu o kadar pamuksudur ki tıpkı pamuk hissi verir. Kehribar, mavi veya biri kehribar diğeri mavi renklerde olabilen gözleri vardır. Bu göz özellikleri onun daha nitelikli olmasına yardımcı olur. Bu isimlere kendilerine orijinal olarak Van Gölü’nün yakınlarında rastlanılmasından dolayı sahip olmuşlardır.

Bu şekilde diğer tüm beyaz kedilerden ayırt edilebilir. Sadece yerlisi olduğu Türkiye topraklarında bu göz rengine sahip kediler bulunmaz. 1960’lı yıllarda tüm dünyada oldukça nadir olan ve genetik bir bozukluk sonucu oluşmuş iki farklı göz rengi vardır. Bu kediyi çoğaltmak amacıyla zamanında Atatürk Orman Çiftliği’nde Van Kedisi evi projesi sağlanmıştır. Van kedisi sahibi olmak isteyenler, bazı araştırma merkezleri ile iletişime geçebilirler. Dünyaca ünlü bir kedi çeşidi olduğu söylenebilir. Van Kedisi’nin kökenleri isminden de anlaşıldığı gibi Van’dan gelir.

Bu kedinin eski dönemlere dayanan bir geçmişi olduğu düşünülür. Soğuk iklime uyum sağlamak ve kendilerini soğuktan korumak amacıyla güçlü bir kürkü vardır. Van kedilerin ağırlıkları 4,5 ile 8 kilogram arasında değişir. Ortalama yaşam süresi 12 ile 17 yıl arasında olur. Sosyal bir karakteri vardır ancak ev içerisinde yaşamaya çok uygundur.

Van Kedi’leri ilginç karakteri ile sahiplerinin farklı bir tecrübe yaşamasına olanak olur. Doğal bir yüzücüdür ve bulanık su ile oynamaktan oldukça hoşlanır. Çeşmeleri açmayı öğrenebilecek bir kedi cinsidir. Su dolu olarak gördükleri her alana atlamak konusunda büyük istekleri vardır. Özgürlüklerine oldukça düşkündürler ve bağımsız olarak hareket etmek isterler. Kısıtlanmaktan hiç hoşlanmazlar. İstenmediği zaman kucağa gelmez ve pati atabilirler. Karakter özelliklerinden biri de, kızdıklarında burunlarının pembeden daha koyu bir renge dönmesidir. Kızdıkları zaman serbest bırakılması gereklidir. Aksi takdirde saldırgan bir tutum sergileyebilir.

Van Kedisi Bakımı

Van Kedi’lerin kürkü uzun olsa da taranması çok kolaydır. Haftada bir kez tüylerinin taranması onun için yeterli olacaktır. Yaşlı kedilerde tüyler daha yoğun ve uzun olabilir. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla ilişkisi çok iyidir. Aynı şekilde kendine tehdit oluşturmayan herkesle de vakit geçirmek, onun için mutlu verici olayların başında gelebilir.

Kendi ırkından kedilerle anlaşabilen Van Kedi’leri güvendiği canlılarla aynı odada yaşayabilir. Van Kedi’lerinin Avrupa’ya 1905 ile 1272 yıllarında arasında getirildiğini düşünülür.

Van Kedisi beyaz bir renge sahiptir ve başka renge sahip türü bulunmaz. Renkler içerisinde lekeli şekillere de sahip olabilir. Bu renk şablonlarına lavande adı verilir. Fiziksel olarak oldukça hoş bir duruşa sahiptirler. Karakteristik kuyrukları bulunur ve sadece kuyruklarından dahi Van Kedisi’nin ayrımını yapmak mümkündür.