American Curl kedisi kendisine has olan kulak yapısı ve yine onu tanımlayan farklı türde tüyleri ile karakterize olan ve ilk kez ABD’de görülen nadir bir ırktır. Bu kedilerin ortaya çıkarılması ve ardından bir ırk olarak tanımlanmaları ise aslında kendiliğinden oluşmuş bir süreç olarak anlatılmaktadır. Bu kedilerin en temel özellikleri ise kulaklarının arkaya doğru kıvrık olmalarıdır.

Bu özellikleri bu türün ortaya çıkarılması ve arkasından bazı araştırma ve geliştirme çalışmalarına alınmasında da önemli rol oynamış bir durumdur. Yine sadece bu kedi cinsine özel olan başka bir özellik ise American Curl kedisi ve sahip olduğu iki farklı tüy uzunluğu durumudur ki bu özellikle sadece bu kedilere mahsusu ve özel bir durum olarak kayıtlara da geçmiştir. Temel olarak son derece hisli ve zeki bir tür olarak da kategori altına alınan bu kediler birçok özellikleriyle de yoğun olarak istenmektedirler.

American Curl Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Bu kedileri diğer kedilerden ayıran özellikler sadece bir tane ya da iki tane değildir yine bu türe mahsus başka bir özellik ise davranışlarıyla ilgilidir. Bu cinse ait kediler bebeklik döneminde geliştirmiş oldukları bütün davranış ve özelliklerini aynı şekilde hayatları boyunca sürdürürler. Yani bebek bir American Curl kedisi nasılsa erişkin bir kedi de aynen öyle olmakta ve o şekilde yaşamaya devam etmektedir. Oyun oynama konusunda istekli ve kararlı olan bu kediler hem hızlıdırlar hem de oldukça atik hareketler sergileyebilmektedirler.

Bunun yanında sevgilerini her şekilde gösterirler ve içlerinde bitmez bir sevgi taşıdıkları her seferinde söylenen bir gerçek olmaktadır. Sahibinin varlığı bu kedi için çok önemlidir ve bu ona hem mutluluk hem de fazlasıyla güvende olma hissi veren bir durumdur. Yine sahibinin kucağına çıkma konusunda çok istekli fakat oradan inme durumunda da aşırı isteksizdirler. Zeki olmaları sayesinde farklı oyunları başarılı bir şekilde oynayabilen bu kediler çocuklarla ve diğer insanlarla da rahatlıkla bir arada durup, oyunlar oynayabilmektedirler.

American Curl Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu kedilerin bakımlarının odak noktasını tahmin edilebileceği gibi uzun olan tüyleri ve onların bakımları oluşturmaktadır. Bu kedilerin temel olarak farklı türde iki çeşit tüy yapıları olduğu için tüy yapılarına göre belirlenen zaman aralıklarında tüylerinin taranması ve fırçalanması çok önemlidir. Ayrıca zaman zaman bu tüylerin kesilmesi de gerekebilmektedir, bu noktada bu kesim işleminin mutlaka surette bir veterinere yaptırılması gerekir. Çünkü American Curl kedisi derisi sarkık ve katmanlı olabilmektedir.

American Curl Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

American Curl kedisi için ayırt edici vücut özelliği normal olarak dışa doğru dönük ve kıvrık olan kulaklarıdır. Bunlar dışında büyük gözlere sahip olan bu kedi türü çok iyi ve net bir duyma yetisine de sahiptir. Vücut tipleri orta olan bu kedilerin güçlü ve sağlam çeneleri ve aynı oranda sağlam bir ağız ve diş yapıları vardır. Çoğu kedinin aksine bu ırk kedilerin adale yapıları ise çok fazla gelişmiş özelliklere sahip değildir.