American Keuda kedisi hem dış görünüşüyle hem de sahip olduğu fiziksel özelliklerle adeta küçük bir Çita oalrak tanımlanan ve bu tanımı haklı çıkartan bir kedi cinsidir. Bu kedinin farklı ve onu tanımlayan özellikleri arasında ilk sırada yer alanı ise kesin olarak hızlı ve son derece atik olması olabilir. Bunun dışında bacaklarının güçlü yapısı sayesinde son derece hızlı koşabilen bir kedi de olan bu tür yapısı gereği de koşmayı ve hızlı hareket etmeyi çok sevmektedir.

Rahat ve mutlu yaşayabileceği evlerde ise mutlaka rahatlıkla koşabileceği geniş alanların, yine tırmanıp, zıplayabileceği noktaların mutlaka olması gerekmektedir. American Keuda kedisi sahip olduğu enteresan ve güzel bakışlarla da adeta az sonra girişeceği hareketleri sahibine bildiren bir yapıya da sahiptir.

 

American Keuda Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Suyu çok seven kediler içinde yer alan American Keuda, özgürlüğüne ve bağımsızlığına da düşkün bir kedi oalrak sınıflandırılmıştır. Yüzmeye de aşırı derecede bir istek taşıyan American Keuda kedisi hemen her alanda sahibi ile birlikte yüzüp sudan çıkma konusunda da isteksiz olabilmektedir. Musluklar, küvet ve eğer varsa akvaryum ise bu kedilerin asla dikkatlerinden kaçmazlar. Bu kedi türleri için en değerli insan sahipleri olmaktadır, bütün bağımsız yapısına rağmen sahibiyle sevgi ve bağlılığa dayalı güçlü ilişkiler kurabilmektedir.

Fakat eve gelen yabancı insanlara karşı soğuk ve mesafeli davranan bu özel kediler sahiplerini de hemen herkesten fazlasıyla kıskanabilmektedirler. Oyun konusunda ise bağımlılığı olmayan bu tür kendi başına da rahatlıkla uzun süreler boyunca oyun oynayabilen bir kedi türüdür. Çocuklarla çok iyi anlaşan ve onları hareketli yapısıyla eğlendiren Keuda, diğer kedi ve hayvanlarla da sorunsuz bir uyum içinde olabilmektedir.

American Keuda Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yaşam süreleri oldukça uzun olabilen bu türün kedileri hiçbir anlamda fazladan bir bakım ya da benzeri durumlara ihtiyaç duymayan bir kedi ırkıdır. Genel yapıları ise son dreç sağlıklı ve dayanıklı olduğu için normal koşullar altında rahatsızlıklara karşı da fazlasıyla dirençlidirler. Bu kedilerin tüylerinin hafta da bir taranması ise tüy bakımı için yeterli olmaktadır. American Keuda kedisi bu özellikleriyle de özellikle evlerde bakımı son derece kolay olan kediler içinde yer almaktadır.

American Keuda Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

American Keuda kedisi için belirgin fiziksel özeliklerinin başında uç kısımları son derece sivri olan kulakları ve gözlerinin yapısı gelmektedir. Bu özellikleri dışında bu özel ırkın kedileri vücut yapılarıyla da orta büyüklükte kediler grubu içine dâhil olmaktadırlar ve yine yapıları gereği son derece atiktirler. Surat ifadesi ve genel hatları uysal ve yumuşak bir görünüm kazanmasına neden olan bu kedilerin bacakları ise güçlü ve gelişmiş bir yapıda olmaktadır.