Ülkemizin başkenti Ankara’da yetiştiriciliği yapılan ve adını da başkentimizden alan Ankara kedisi, pofuduk bir yapıya sahip olmasından dolayı birçok kişi tarafından evcil hayvan olarak tercih edilmektedir. Ayrıca enerji dolu ve sempatik halleri de insanların dikkatlerini ve beğenisini kazanmaktadır. Oldukça oyuncu bir yapıya sahip olan Ankara kedileri, çocuklar için bulunmaz bir oyun arkadaşıdır. Ayrıca çocuklarla olduğu kadar yetişkinlerle de çok iyi anlaşan Ankara kedileri, muhteşem bir zekâya sahiptirler.

Her kedi ırkından olduğu gibi Ankara kedileri de hoplayıp zıplamaya bayılırlar. Evinizin en yüksek yerinden en alçak yerine kadar her alanda kendilerine bir oyun bulurlar ve bu oyun hem sizi hem onları çok eğlendirir.

Küçük bir çocuğun saçtığı gibi evinize büyük bir neşe saçarlar ve sürekli sizden ilgi görmek Ankara kedilerinin çok hoşuna gider. Aynı zamanda onları sevdiğinizi her an hissettirmenizi isterler.

Nankör olarak damgalanmış kedi ırkı aksine her cinsinde her türünde sahibine sadık hayvanlardır. Bu sadıklık Ankara kedilerinde de oldukça çok görülmektedir. Hatta tabiri caizse Ankara kedileri sahiplerine taparcasına bir bağ ile bağlanırlar.

Ayrıca bir Ankara kedisine sahipseniz evinizde sizi sürekli takip eden yumoş bir şey var demektir. Nereye giderseniz sizi takip eder ve ister boş olun ister bir işle uğraşıyor olun sizden sürekli kendisini sevmenizi, okşamanızı ister.

İnatçı bir karaktere sahip olan Ankara kedileri, bir şey yapmak istediği zaman siz karşı çıksanız bile onu mutlaka yapar. Bu inatçılığı ile yaptığı hareketlerde bile Ankara kedilerinin yüksek zekalarına şahit olabilirsiniz.

Tüm bu özellikleri ile evcil hayvan olarak tercih ettiğiniz Ankara kedisi size yeni bir hayat verecektir.

Ankara Kedisi Eğitimi

Birçok kişi kedilerin eğitiminin çok zor ve hatta imkansız olduğunu söylemektedir. Ancak Ankara kedileri ne kadar inatçı olsalar da eğitime eğilimli bir cins kedilerdir. Böylelikle tuvalet ve çeşitli bakım eğitimlerini kolayca Ankara kedinize öğretebilirsiniz. Ayrıca yüksek kavrama zekasına sahip oldukları için kısa sürede eğitimlerini kolayca tamamlamış olursunuz.

Ankara Kedisi Tuvalet Eğitimi

Tüm kedi ırkları doğaları gereği tuvalet eğitimini kolay kavramaktadırlar. Çünkü annelerinden de ilk 6 ya da 7 haftalıkken tuvalet eğitimi alırlar. Böylece sizin onlara vereceğiniz tuvalet eğitimini kolayca ve kısa sürede kavrayabilirler.

Ankara Kedisi Genel Bakım Eğitimi

Bembeyaz tüylere sahip olan Ankara kedileri aslında pek bakımı sevmezler. Bu nedenle de genel bakım eğitimleri Ankara kedilerinde sağlamak biraz zorlu bir süreçtir. Ancak yavru dönemlerinde kedinizi bakıma alıştırmanız bu süreci kolaylaştırır.

Ankara kedileri tüylerinin taranmasını severler ancak su ile yıkanmasından nefret ederler. Buna rağmen bembeyaz olan tüyleri sanki özel güçler tarafından temizleniyormuş gibi hep tertemizdir. Ancak yine de tüy tarama eğitimine başladığınız Ankara kedinizi canını acıtmayacak şekilde tarama işlemini yapmalısınız. Aksi halde kediniz taranmak istemez ve bu da tüylerinde bazı sorunları ortaya çıkartabilir.

Hem kendi sağlığınız hem de evinizde bulunan mobilyalarınızın sağlığı için kedinizde tırnak bakımı eğitimini alıştırmalısınız. Yoksa sizin cildinizde iz kalacak şekilde ve canınızı yakacak şekilde tırmalamalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ankara kedileri çok uysal bir yapıya sahiptir ancak aynı zamanda da çok çabuk sinirlenen bir yapıları vardır. Bu sinirde size tırnakları ile zarar verme olarak geri dönebilir. Ayrıca Ankara kedinizin kendi sağlığı için de çok zararlıdır uzun tırnaklar. Bu nedenle kedinizde tırnak bakımı eğitimini alışkanlık haline getirmelisiniz.

Her canlıda olduğu gibi Ankara kedilerinde de diş temizliği çok önemli bir konudur. Ancak birçok kedi özellikle de sinirli bir yapıya sahip olan Ankara kedileri dişlerinin temizlenmesinden pek hoşlanmazlar. Ama siz yine de kedinizde bu eğitimi sağlamaya çalışın. En azından haftada bir kere de olsa temizlemek hiç temizlememekten iyidir.

Ayrıca bir bebek gibi bakılmayı isteyen Ankara kedinizin göz ve kulak gibi hassas organlarının temizliğine de dikkat etmeli ve bu eğitimi kedinize aşılamalısınız. Ankara kedinizin gözlerinde oluşan çapak veya akıntıyı yumuşak veya nemli bir bezle narin hareketlerle silmeye özen gösterin. Hatta olası bir enfeksiyonu önlemek için iki gözü için de farklı bezler kullanın. Kulaklarında biriken kir ve akıntıyı da düzenli ve temiz bir şekilde temizlemeyi ihmal etmeyin. Siz kedinizin bakım alışkanlığını edinirseniz kedinizde bu eğitimleri kolayca edinir.