Amerikan Wirehair insan odaklı bir kedidir.Bu kadar sıcakkanlı bir kedi olması herkes tarafından bir hayli tercih edilmesine etki eder. Aile ile ilgili her daim sıcak ve pozitiftir. Sahibi ile oyun oynamaktan çok zevk alır. Palyaço olarak da adlandırılan bir sevilen bir kedidir. Amerikan ve her yer yaşam süresi 14 ile 18 yıl arasında yaşanmaktadır. Amerika’da New York’ta ilk olarak doğal motivasyonlar sonucunda doğmuştur.

Kısa sürede olsa kucağa alınmayı çok severler. Tüy bakımı gerekmez. Zor olmayan ve rahat çok sosyal bir kedidir. Olumsuz yönleri avcı içgüdüsü vardır. Bu sayede küçük çocuklara zarar verebilir. Belki bu yüzden çocuk küçük çocuklarla beraber vakit geçirirken mutlaka gözetimi altında tutulması gerekir.

Kilo almayan yatkınlıkları bulunmaktadır. Küçük evciler ile birlikte bırakılmamalıdır. Görünüşü orta ve büyük kedi ırkları arasında yer almaktadır. 4 ile 7 kilo arasında değişen ağırlığa sahip olabiliyor. Kaslı görüldüğü cinslerden biridir. Renk ve desenlere sahip olabilse de belirgin yapısına sahip olabilirler.

Amerikan Wirehair Bakımı

Amerikan Wirehair bakımı bir hayli zordur. Bu yüzden oldukça dikkatli olmak gerekir. Birkaç sağlık problemi kendi ırkını da olabilir. Ancak sağlam ve sağlıklı kediler olarak bilinmektedir. Sakin yapıları vardır. Kilo almaya yatkın bir kedi ırkıdır. Beslenme programı beslenme porsiyonları ve egzersiz ihtiyaçlarına göre düzenlenmelidir. Tüyleri çok kıvrımlıdır. Kalın telli tüylere sahiptir. Tüyleri kıvrımlı olması sık fırçalamak ve taramak doğal kürklerini çok büyük zararlar verebilir. Tüyleri sürekli fırçalamak onlara zarar verebilir.

Bu yüzden çok fazla fırçala kullanmamalıyız. Bakım ihtiyacı kontrol altında tutmalıyız. Gerekli görüldüğü zamanlarda bakımları yapılması gerekmektedir. Bahar aylarında tüy dökme zamanlarında olabilir. Tımar etmeniz böylece doğru fırça ile daha iyi olur. Tüyü bakımının aksatılması durumunda topaklanmalar da meydana gelebilir. Zekası çok iyidir. Çocuklarla arası da bayağı iyidir. Bakım ihtiyacı diğer kedilere oranla daha azdır diye bilinir.  Karakteri vahşi sert görüntüsünün altında oyuncu üst düzeyde bir kedidir. O oyun oynamaktan çok mutlu olur. Irkın kedileri birer avcıdır. Yeteneklerin geliştirilmesinde atik olurlar. Enerji yapıları büyüktür. Hareketli geçen günü sonunda uykuya dalmaya çok severler. Doğal lifli yemeklerden çok hoşlanırlar. Tüylerin bakımı dayanıklı ve sağlıklı tüy yapıları bulunmaktadır. Dolgun sık ve iyi bir bakım sonrasında parlak tüylerin oldukça güzel durur. Kıvırcık tüyleri vardır. Bu sayede tüyler yapısına uygun fırçalar kullanılması gerekmektedir. Kafa yapısı dikdörtgendir. Göz rengi değişik renklerde de olabilmektedir. Kulak biçimi orta yapıdadır. Tüm boy uzun tüyleri vardı. Tüm bakımı ara sıra tüy bakımı gerekmektedir.