İsminden de anlaşılacağı üzere, British Shorthair türünün kökeni İngiltere topraklarına dayanmaktadır. 19. Yüz yılda İngiltere’de Kedi Üreticisi olarak tanınan Harrison Weir, Bu kedi türünün oluşturulmasını sağlamıştır. Harrison Weir, dönemin kedi yarışmalarına katılarak British Shorthair kedi türünün dünyaya yayılmasında büyü bir önce olmuştur. British Shorthair kedi türünün adı, gün geçtikte başka topraklarda ve kıtalarda duyulmaya başlanmıştır. Kısa sürede tüm dünyaya kendisini tanıtan British Shorthair türü, kedi severlerin en çok sahiplenmek istedikleri kedi türlerinden birisi olmayı başarmıştır. İlerleyen zaman içerisinde dünya üzerindeki farklı kedi türlerinin oluşturulması British Shorthair kedi türünün popülerliğini azaltmıştır. 20. Yüz yılda tanıtılan, dünyada çok tanınan ve popüler hale gelen İran Kedisi British Shorthair kedi türünün gözlerden düşmesine neden olmuştur.

British Shorthair türüne ait kediler gelişmiş kemik ve vücut yapısına sahiptirler. Diğer kedi türlerinden çoğuna göre daha güçlü ve sert bir yapıları vardır. Zor şartlarda yaşamak için daha gelişmiş bir kedi türü olan British Shorthair kedileri kaslı bir vücut yapısına ve yuvarlak kemik yapısına sahiptir.

İngiltere’den tüm dünyaya yayılan British Shorthair kedi türü, yuvarlak ve geniş bir kafa yapısına sahiptir. Kulaklarının arasındaki baş üstü bölgesini oluşturan bölge ise düz bir yapıya sahiptir. British Shorthair türünün gözleri ise genel olarak büyük ve kehribar, bakır tonlarında bir renk tonuna sahiptir. Bu renk tonu British Shorthair kedi türünün en çekici özelliklerinden birisidir.

British Shorthair Özellikleri;

Dünyanın birçok yerinde ve ülkemizde çokça sevilen ve ünlü olmuş British Shorthair kedisi birçok sevimli ve samimi özellikleri barındırmaktadır. British Shorthair kedi türünün gri ve mavi tonlarının karışımındaki renk tonu, onları diğer canlılar tarafından ve insanlar tarafından çekici kılan en önemli özelliklerinden birisidir. Bu tüylerin yumuşak, sık ve kısa olması, özellikle evde kedi bakımını düşünenlerin en sevdiği özelliklerden birisidir. Kısa tüylü kedilerin az tüy döktüğü özelliğini göz önünde bulundurursak, evinizde bakabileceğiniz bir British Shorthair kedisi, sizin için daha az uğraştırıcı olacaktır.

Mükemmel tonlarda göz renklerine sahip olan British Shorthair kedilerinin, zaman zaman göz akıntısı yaşaması türünün beraberinde getirdiği problemlerden birisidir. Bu göz akıntıları onların hastalıklı olduğunu ifade etmez. Fakat akıntılar çok fazla olursa bir veterinere gösterilmesinde yarar vardır. Bunun dışında gözleri hassas bir yapıya sahip oldukları için başka göz hastalıklarına yakalanma olasılıkları yüksektir.

Kaslı ve güçlü bir vücut yapısına sahip olan British Shorthair türü, diğer kedilere oranla daha dayanıklı vücut özelliklerine sahiptir. Orta boyutlardaki bacak uzunlukları bu tür için bir dezavantaj değildir. Yere daha yakın olması duruşunu daha stabil ve dayanıklı bir hale getirmektedir.

Erkek British Shorthair kedileri ortalama olarak 5 ile 10 kilo arasında bir kütleye sahiptirler. Dişi Shorthair kedilerinde ise bu oran 4 ile 7 kilo arasına düşmektedir. British Shorthair türü geç olgunlaşan bir tür olduğu için daha uzun ömürlü olabilirler.

British Shorthair kedilerinin en önemli özelliklerinden birisi de evde yalnız kalabilmeleridir. İŞ hayatı yoğun olan ve günün büyük bir kısmını dışarıda geçiren kişiler, evde bir sıkıntı oluşturacağını düşünmüyorlar ise British Shorthair kedilerini ev ortamında beslemeyi düşünebilirler.

British Shorthair kedileri genelde doğurganlık döneminde daha cana yakın ve sevecen olurlar. Doğumlarında ise genelde üç veya dört yavru dünyaya getirebilirler. Bu yavrular genleri dolayısıyla, diğer kedi yavrularına göre daha dayanıklı ve daha uyum sağlayacak bir yapıya sahiptir