British Shorthair türüne ait bu kedilerin çok zor bakımlara ihtiyaçları yoktur. Kısa ve sık bir tüy yapısına sahiptirler. Bu tüy yapısı nedeniyle çok fazla kesilmeye ve bakım yapılmasına ihtiyaç yoktur. Kendileri gereken temizleme işlemini zaten diğer kediler gibi yapmaktadırlar. Bu yüzden ekstra bir yıkama periyoduna, temizlik ürünlerine ve kimyasal ürünlere ihtiyaç yoktur. Aynı şekilde bu tüyler kısa olduğu için, tüylerde kırık oluşma durumu yoktur. Yine de tüylerin arasında pisliklerin ve bakterilerin olmaması için haftada 2-3 kere tüylerinin arasını fırçalamak daha sağlıklı bir tüy yapısına sahip olmalarını sağlamaktadır. Aynı zamanda tüyleri düzenli fırçalamak, tüylerde düğüm ve yamulma olmasını da engellemektedir.

British Shorthair türüne ait kedilerin sokak yaşamı ile bir bağlantısı olmadığı için genelde yaşamlarını evlerde geçirirler. Sürekli evde geçen yaşam Shorthair kedilerini bunalıma ve depresyona sürükleyebilir. Bu durumlarda kediniz ile oynamak onun bunalımdan kurtulmasını sağlayabilir. Her ne kadar evde durmaya alışık olsa da British Shorthair türünü uzun süre yalnız bırakmak, kedinizi psikolojik olarak daha çok çökertebilir.

Bu türün kedileri tuvalet eğitimi ve diğer eğitimler konusunda zorluk çekmezler. Farklı yollarla geliştirilmiş olan bu kedi türü, tarihleri boyunca evlerde yetiştirildiği için, ev ortamına uyum süreleri diğer kedi türlerine göre daha da hızlı gelişmektedir. Bu türün kedileri gün içerisinde çok fazla mama tüketmeden de yaşayabilirler. Evde yalnız kaldıkları bir gün içerisinde 1 kap mama ile besin ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

British Shorthair Türünün Karakteristik Özellikleri

İngiltere kökenli bu kedi türü, diğer kedi türlerine göre çok uysal bir yapıya sahiptir. Kendi başına çok fazla oyun oynamayan ve koşmayan, fakat sahibi ile sık sık oyun oynayacak bir enerji düzeyine sahiptir. British Shorthair kedisi, diğer hayvanlarla ve insanlarla çok iyi geçinebilmektedir. Fakat çocuklar için aynı şeyi söyleyemeyebiliriz. Eğer gerekli eğitimi almaz ise çocuklarla iyi geçim sağlayamayabilir. Bunun için British Shorthair kedisinin bir çocukla beraber büyümesi gerekmektedir. Sahip olduğu kıskançlık duygusunu yok edebilmesi için çocuklar ile oynamalı ve onlarla vakit geçirip alışmalıdır.

Zeki bir düşünce yapısına sahip olan British Shorthair kedi türü, sakin kalmayı ve yaramazlık yapmamayı tercih eden bir kedi türüdür. Sadece sizin yanınızda değil, siz yokken de sakin kalmaya devam etmektedir. Siz sevmek ya da oynamak istediğinizde sizinle iletişim kurmak ister ve oynamak ister. Evde kedi besleyenlerin en çok şikâyet ettiği şeylerden birisi de kedilerin ev içerisinde koşarak evdeki eşyalara zarar vermesidir. Bu türe ait kedilerde bu az görülen bir özelliktir. Neredeyse tüm British Shorthair kedileri uysaldır.

Doğum zamanlarında bu türe ait kediler, diğer dişi kediler gibi yavrularını umursamaz davranmazlar. Onlara çok ilgi gösterirler ve şefkatli davranırlar. Genelde 3-4 tane yavru kedi doğuran dişi Shorthair kedileri, yavruları ile oynamaktan zevk alırlar. Yavruların ortama uyum sağlama süreci ise hızlıdır. Bulundukları ev ortamına hızlıca uyum sağlayarak annelerinden davranışları öğrenirler. Bu nedenle yavru British Shorthair kedileri annelerine çok bağlı olurlar.

Yavrular annelerine oranla daha enerjik ve canlı olabilirler. Buna rağmen tombik bir yapıya sahip olabilirler. Vücut yapılarının oturması yaklaşık olarak 5 yıl sürebilir.

Bu türün kedileri, yukarıdaki yazımızda okuduğunuz gibi her ortama ve eve hızlıca ayak uydurabilen İngiltere kökenli kedilerdir. Siz de evinizde uysal ve sakin bir kedi istiyorsanız, British Shorthair türüne ait kedileri sahiplenebilirsiniz.