Çok zerafet ve heybetli bir kedi olmasıyla bilinen bu kedi cinsi insancıl yapısı ile dikkatleri çeker. Çok sevgi dolu ve sahibine çok sevecen hareketleriyle bir anda sevgileri üzerine toplayan ve ilgiyi adeta çeken bir kedidir. Çok akıllıdır. Çok nazik olan bu kedi sadece siyah ya da tütün renginde olmaz, farklı  tonlarında mevcuttur.

Bu kedi çikolatalı lekeli ve mühürlü noktaları olan Avrupalı bir kedidir. Kısa tüylü bir kedidir. Bir diğer ismi mavi Rus kedisidir. Pek çok hareketli değildir. Eğer eğitimi yavruyken yaparsanız daha iyi olacaktır. Yavruyken bütün aşıların tamamlamak ve karnesi oluşturmak ileride dişi Havana kedisi için doğum esnasında daha rahatlatıcı ve kolay bir doğum olmasını sağlayacaktır. Yaşam kalitesini ve yaşayan ömrünü uzattığı gibi bu kediler oldukça yaramazdır. Başı gövdesinden daha büyüktür. İyi gelişmiş kare şeklinde bir çene yapısı ile beraber keskin sivri kulaklara sahiptir. Geniş tabağını kulakları ve üçgen biçimli uçları yuvarlak olan kulaklar her zaman dikkatlidir. Gözleri ovaldir ve gözlerin arasında aralık vardır.

Havana Kedisi Özellikleri

Çok zeki bir kedi olmakla beraber ağırlığı 5 kilogram civarıdır. Erkekler dişi Havana kendisinden daha büyüktür. Havana Kedilerin kuyrukları uca doğru daralır. Boyut olarak uzundur, kısa yoğun ve parlak kürkleri vardır. Kısa ve açısal burun vardır. Bacakları uzundur arka ayaklar ön ayaklarından daha uzundur. Güçlüdür, sevimli, aktif ve akıllı bir kedidir. Çok neşeli eğlenceli ve meraklı ilgi görmeyi seven şımartılmayı çok seven ve kolaylıkla huzur içinde yaşayabilen bir kedidir. Bu kediler yaşam ortamlarında uyum sağlama konusunda çok İyidirler. Aktif hayvan olmalarına rağmen evin içinde hareketli olabilirler. Çok özgüven sahiptirler. Ve ailenin bir üyesi olarak çok kolaylıkla yer edilebilir. Havana kedisi 15 yıla kadar yaşayabilir. Sağlıklı ve güçlü bir hayvan olması ile bilinen Havana kedisi gerekli bakımlarının yapılması gerekir. Yerinde olduğu zaman veteriner kontrol ve sürekli ya da ayda bir gidildiği zaman yaşam ömürleri ve kalitesinin uzun olduğunu söylemek mümkün.

Bu kediler çikolata renkli desenleri olabileceği gibi desensiz olabilir. Çok güçlü bir hayvandır. Bu hayvanlar soğuktan çok fazla hastalık yapabilirler ve aşırı nemden uzak durması gerekmektedir. Solunum problemleri ve Akciğer rahatsızlıkları olumsuz durumlara yol açabilir. Soğuk algınlığı ve parazitler bu evcil hayvan da çok fazla görülebilir. Veteriner ziyaretlerine sıklık ve düzenli olarak yapmak Havana kendisini hem mutlu eder.

Havana Kedisi Bakımı

Havana kedisi bakımı oldukça dikkat edilmesi gerekir. Diğer kedi türleri gibi sevgi ile yaklaşmak onların bakımı için en önemli etkide olacaktır. Kedilerin bakımları için;

  • Aşı yapımlarına dikkat etmek gerekir.
  • Kedilerin kontrolsüz çoğalması ya da çiftleşme dönemi kızgınlık dönemine girmemesi adına kısırlaştırma yapmak gerekir.
  • Tüylerinin dökülmemesi adına gerekli vitamin takviyesi yapılmalıdır.
  • Kendilerine uygun mama seçimi yapılmalı eğer ayarlanamıyorsa veteriner eşliğinde sağlanmalı.
  • Tüyler sık sık taranmalı ve hava alması sağlanmalı.
  • Belirli aralıklar ile veteriner kontrolleri yapılmalı.
  • Kum temizliğine oldukça dikkat etmeli ve hastalıklardan korunmak adına gerekli kontroller sağlanmalı.
  • Çiğ ürün tüketimlerine izin verilmemeli. Parazit oluşumlarına neden olabilir.