Habeş kedisi dünya üzerinde popüler olan ve ilgi gören bir kedidir. Kedinin orijinal ismi Abyssinian’dır. Ülkemizde de Habeş kedisi son zamanlarda ilgi çeken bir kedi türü haline gelmiştir. Diğer kedilere nazaran daha aktif bir türdür. Habeş kedileri aşırı enerjik bir yapıya sahiptir. Tam bir oyun canavarıdır. Habeş kedisinin en bilindik özelliği yüksek tutkunu olmasıdır. Eğer bu kedi ile aynı evde yaşıyorsanız onu evin yüksek yerlerinde gardıropta veya buzdolabında yüksekliği olan eşyalarınızın üstünde bulmanız muhtemeldir.

Habeş kedileri hakkında bilinmesi gereken en önemli detay ise bu kedilerin inek sütüne olan alerjileridir. Kesinlikle inek sütü vermemelisiniz.

Habeş kedileri oldukça sakin bir yapıya sahiptir. Ancak bu kediler aşırı inatçıdır. Eğer bir şeyi yapmak istemezse onu asla yaptıramazsınız.

Habeş kedileri obezite riski olan bir kedi türüdür. Çünkü bu onun kalıtsal hastalığıdır. Araştırmalar aşırı kilo alımının bir kedinin ömrünü iki yıl kadar kısaltabileceğini kanıtlamıştır. Bu kediler günde 10-15 kez yemek isterler. Aşırıya kaçmasını engellemek için onu oyun oynayarak oyalayabilirsiniz.

Habeş Kedisinin Kökeni

Habeş kedisi ilk olarak İngiltere’de keşfedilmiştir. Tahminen 19. Yüzyılda Kuzey Afrika’da İngiliz askerlerinin bu kedileri keşfettikleri ve evlerine götürmek üzere sahiplendikleri görülmüştür. Bu ırkın ilk olarak yazılı kaynaklarda yer alması ise 1872’de yayınlanan Harper’s Weekly adlı dergide olmuştur. İngiltere’de tanınması ise 1882’de olmuştur ve bu ırka ‘’İngiliz İşaretlisi’’ denmiştir. Özet olarak söylemek gerekirse bu kedi Afrika kökenli ancak tanınıp, yaygınlaşması, popülerliğinin artması İngiltere sayesinde olmuştur. 1919 yılında yapılan bir girişimle Abbssinian Kedi Kulübü adlı bir kulüp kurulmuş ve bu ırkın resmi ismi de bu isim olmuştur.

Kedi genetikçisi Dr. Leslie Lyons 2008 yılında bir araştırma yapmış ve Habeş kedisi ırkının hem Batı ırkıyla hem de Güneydoğu Asya ırkıyla benzerlik gösterdiğini kanıtlamıştır.

Habeş Kedisi Karakteri

Habeş kedilerinin görüntülerinin çok güzel olduğunu söylemiştik. Sıra geldi nasıl bir karaktere sahip olduklarını öğrenmeye. Habeş kedileri çok zeki, dost canlısı ve eğitimi kolay olan bir türdür. Tabi ki bu kedi türü de diğer kediler gibi yalnızca örneğin tuvalet eğitimini alabilir. Bilindiği üzere kediler eğitilmekten çokta hoşlanmayan varlıklardır.

Habeş kedisi diğer türde ki evcil olan hayvanlarla iyi ilişkiler kurabilir. Ayrıca çocukları da çok seven varlıklardır. Bu kediler ailelerine düşkündür ve oyun oynamaktan çok zevk alırlar. Bu kediler her şeyi oyuna çevirmek isterler. Şişe kapağıyla, kâğıtla, topla oynamaktan çok hoşlanacakladır. Oyunu o kadar çok severler ki onlara uygun oyun bulmakta zorlanmaya başlayabilirsiniz. Tüm bu özelliklerine bakılınca Habeş kedisi sahiplenmek için son derece uygun bir kedi türüdür.

Habeş Kedisi Eğitimi

Diğer tüm kediler gibi Habeş kedisi de eğitilmekten çok hoşlanmaz. Tuvalet eğitimi gibi bazı eğitimler verilebilir. Görünümü vahşi olan bu kediler tam bir ev kedisidir. Sahibine son derece bağlı olur. Ancak bu kediler kucakta durmaktan pek hoşlanmazlar. İnsan gözlemlemeye bayılırlar. Yani bu açıdan da meşgul edilmeye ihtiyaçları vardır. Her canlı gibi bu kediyi de çok sevmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Habeş kedisini eğitmek için her şeyi oyuna çevirerek eğitimi verebilirsiniz. Çünkü bu türler oyun oynamaktan çok zevk alırlar. Aile olarak yapmış olduğunuz aktivitelere bu kedileri de katmanız onun çok mutlu olmasına sebep olacaktır. Habeş kedileri sahibinden bir şey isteyeceği zaman bunu bir şekilde ona anlatır. Çok zeki olan bu türler sahibini hiçbir zaman sıkmazlar. Eğer bir kedi sahiplenmek isterseniz Habeş kedisi tam bir aile kedisidir bunu unutmayınız.