Himalayan kedileri, aslında biraz daha eski olsa da tanınma zamanın yakın tarihimiz olduğunu söyleyebiliriz. Bu kedi cinsi İran kedisi ve Siyam kedisi ile çiftleşmenin sonucu ortaya çıkmıştır. Bu yüzden de her iki ayrı cins kedinin özelliklerini taşımaktadır. 1931 yılı itibarı ile insanlar tarafından tanınmaya başlayan bir kedi cinsi olmuştur. İnsanlar bu kediyi somurtkan bir yüz ifadesine sahip olduğu için sevmişlerdir. Her ne kadar somurtkan bir yüz ifadesine sahip olsa da bu onun daha da çok sempatik kılmaktadır. 1931 yılında tanınan Himalayan kedisi tarihler 1934’ü gösterdiğinde ise çoğaltılmaya başlanmıştır. Çünkü insanlar bu kediyi gerçekten hem fiziksel özellikleri bakımından hem de karakterinden dolayı çok sevmiştir. Başlarda sadece belli coğrafyalarda olsa da 1950’den günümüze kadar olan kısımda artık dünyanın her yerinde var olmuştur.

Himalayan Kedileri Fiziksel Özellikleri

Himalayan kedisi fiziksel özellikleri bakımından gerçekten çok dikkat çekici bir kedi olmuştur. Bu görüntüsü de her insan tarafından son derece sevilmektedir. Boyut olarak kediler arasında orta boy denilecek büyüklüktedir. Bu kedinin en belirgin özelliğinden bir tanesi somurtkan bir yüz ifadesine sahip olmasıdır. Yuvarlak bir yüz hattına sahiptir. Aynı zamanda bu yuvarlak küçük yüzünün üstünde de küçük kulaklara ve yuvarlak gözlere sahiptir. Gerçekten çok tatlı bir görünüme sahiptir.

Tüyleri ise çok kısa olmamakla beraber uzun sayılabilmektedir. Ayrıca tüylerinin gerçekten kabarık bir yapısı vardır. Himalayan kedilerinin rengi ise değişebilmektedir. Birden fazla renge sahip olabilirler. Genel olarak en fazla sahip olunan rengi kremdir. Ama bunun yanında kahverengi, gümüş rengi, tarçın rengi ve siyah da olabilmektedir. Tüylerinin o kadar güzel bir yapısı vardır ki adeta bir peluş oyuncağı andırmaktadır. Bu yüzden çocuklar tarafından da çok sevilmektedir.

Himalayan Kedisi Karakteristik Özellikleri

Himalayan kedisi karakteristik özellikleri açısından bakılınca da gerçekten eşsiz bir kedi cinsidir. Çünkü tatlı bir doğallığı vardır ve bu insanlar tarafından sen sevilen özelliğidir. Sakin ve sevecen olan bu kedi gerçekten insanlarla çok güzel bir şekilde anlaşmaktadır. Bunun yanı sıra evdeki tüm canlılarla da uyum sağlayabilmektedir. Eğer evinizde bir Himalayan kedisi var ise yeni bir kedi ya da köpek sahiplenmeniz bu açıdan size kolaylık sağlayacaktır. Çünkü Himalayan kedilerinin köpeklerle bile arası son derece iyidir. Kısaca söylememiz gerekirse Himalayan kedileri tam bir neşe kaynağıdır.

Akıllı ve oyun seven bir kedi olduğu için de bu kedinin sahipleri gerçekten Himalayan kedilerinden son derece memnun kalmaktadır. Aynı zamanda zeki olan bu kediler gerçekten zekasıyla da insanları şaşırtacak hareketler yapmakta ve davranışlar sergilemektedirler. Zaten bu konudaki söylemlere göre Himalayan kedilerinin bir eylemde bulunmadan önce bu eylem hakkında dakikalar boyu düşündüğü söylenmektedir.

Ayrıyeten sahibi ile arasında çok güçlü bir bağ olduğu için Himalayan kedileri çok duygusaldır ve sahiplerine son derece bağlıdır. Bu yüzden ev ya da başka bir mekanda Himalayan kedileri tabiri doğru ise sahiplerinin ayaklarının dibinden ayrılmazlar ve her zaman onlarla birlikte olmak isterler. Özellikle kucağa gelen bir kedi olduğu için de kendini çokça sevdirmektedir. Bu durumdan da son derece hoşlanmaktadır.

Genel olarak Himalayan kedilerinin her özelliği bu kedilerin sevilmesinin nedenlerinden biridir. Muazzam bir göz rengine sahip olan bu kedilerin ortalama olarak yaşam süreleri 15 yıldır. Bakımı da dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Eğer bu kediyi sahiplenmeyi düşünüyorsanız dünyada sayıca az olduğunu da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.