Asık ve memnuniyetsiz surat ifadesiyle meşhur olmuş Himalayan kedisi Siyam kedisi ve İran kedisi ile çiftleştirilme sonucunda ortaya çıkmıştır. Bazı kişilere göre ayrı bir cins olarak kabul edilen bu kedi cinsi, yine bazı kesimler tarafından ayrı cins olarak kabul edilmemektedir. Bu kedi cinsinin ilk tanınmasından itibaren neredeyse 100 yıl geçmesine rağmen hala dünyada diğer kedi cinslerine göre az sayıda bulunmaktadır. Bu yüzden eğer Himalayan kedisi sahiplenilmesi düşünülüyorsa iki kere düşünülmelidir. Çünkü gerçekten son derece değerli bir kedi cinsidir. Gerçekten muazzam kabarık farklı renkteki tüyleri ve genel olarak can alıcı mavi göz rengiyle insanlar tarafından çok sevilmektedir.

Himalayan Kedisi Fiziksel Özellikleri

Her bakımdan son derece muazzam olan Himalayan kedisi fiziksel özellikleri ile gerçekten insanların her zaman dikkatini çeken bir kedi cinsi olmuştur. Ortalama ömrü 15 yıl olan bu kediler titiz bir şekilde bakıldığında gerçekten insanlara gerçekten neşe kaynağı olan bir dost olmaktadır. Fiziksel olarak her açıdan güzel bir kedi olan Himalayan kedilerinin fiziksel özelliklerini sizler için şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İki ırkın melezlenmesi ile üretildiğinden dolayı bu kedi hem fiziksel hem de karakter olarak bu iki ırkın özelliklerini taşımaktadır.
  • Kafaları yuvar bir yapıya sahiptir. Gözleri ise yine yuvarlak olmakla birlikte mavi gibi can alıcı bir renge sahiptir. Ayrıca farklı göz renkleri de olabilmektedir. Bunun yanı sıra küçük kulakları vardır.
  • Tüyleri çok uzun olmasa da uzun sayılabilecek düzeydedir. Kabarık yapısı da onun görünümünü ilginç bir hale getirmektedir.
  • Boy olarak orta seviyede bir kedi olsa da aslında bacakları biraz kısadır. Ama bacakları kısa olmasının Himalayan kedilerine katmış olduğu avantaj ise bacaklarının güçlü olmasıdır.
  • Genel olarak tüy renkleri krem tonlarındadır. Fakat kahverengi ve siyah olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Her rengi kediye gerçekten farklı bir hava katmaktadır. Tüylerinin yapısı gerçekten onu peluş bir oyuncak gibi göstermektedir. Bu görüntü insanların son derece de hoşuna gitmektedir.

Karakteristik Özellikleri

Himalayan kedisi, çiftleştirildiği iki ırkın özelliklerini de karakteristik olarak taşımaktadır. Sakin ve insana kendini sevdiren bir yapısı vardır. Ayrıca yeni canlılarla tanışmaya da son derece açıktır. Hem insan hem de yeni ev hayvanlarına kolay bir şekilde uyum sağlamaktadır. Zeki ve akıllı olması da onu diğer kedi cinslerinin yanında ön sıralara koymaktadır. Son derece oyuncu olan Himalayan kedileri karakteristik özelliği gereği sahiplerinin peşini ev içinde hiç bırakmamakta ve hep takip etmektedirler. Sürekli onlarla oyun oynamak istemektedir. Aynı zamanda uyurken de hep sahiplerinin yanında uyumak isterler. Bu bakımdan ailede yaşayan tüm insanlarla güçlü bir bağ kurmaktadırlar ve sürekli kucakta zaman geçirmek istemektedirler.

Himalayan Kedisi Eğitimi ve Bakımı

Himalayan kedileri gerçekten zeki ev hayvanlarıdır. Bu yüzden Himalayan kedisi eğitimi insanlar için çok kolay geçmektedir. Temel eğitim konusunda Himalayan kedileri gerçekten son derece başarıldır. Zeki oldukları için anlatılmak isteneni hemen anlarlar. Tuvalet eğitimi çok çabuk bir şekilde öğrenirler. Ancak Himalayan kedisi bakımı diğer birçok kediye göre tüy yapısından dolayı çok daha zordur.

Çok tüy döken bu kedi cinsinde ölü olan tüyler sürekli temizlenmelidir. Bu yüzden belli özel ekipmanlarla kedi taranmalıdır. Çok tüylü olduğu için de özellikle sıcak havalarda banyo yaptırılmalıdır. Temizlik konusunda da kişisel kullanım alanlarına dikkat edilmelidir. Mama kapları ve tuvalet kapları sıkça temizlenmeli ve değiştirilmelidir. Himalayan kedilerinin belli başlı kronik hastalıkları da olduğu için veterinere düzenli olarak gidilmelidir. Bu sayede yaşama ömrü 15 yıl kadar uzar.