Ragdoll kedileri tanımlanması ve bulunması 1960’lı yıllara kadar giden, özellikle mavi ve parlak gözleri ayrıca beyaz ve gri tonlarında pamuk gibi tüyleriyle dikkat çeken bir kedi türüdür. Çok hızlı bir şekilde insanlar tarafından beğenilen ve ilgi odağı olmayı başaran bu kedi cinsi genel olarak harika bir görünüme ve son derece sevgi dolu bir karaktere sahip olmasıyla da bilinir. Fakat diğer birçok kedi ırkına göre bu türe ait kediler çiftleşmeyi çok fazla sevmezler o yüzden mevcut sayıları her zaman sınırlı sayılarda kalmaktadır.

Sevgi dolu olma tanımını tam olarak karşılayabilen bir kedi ırkı olan bu tür bütün canlılarla çok kısa süreler içinde sıcak ve samimi ilişkiler kurabilmektedir. Yine insanlarla özellikle sahipleriyle de sarsılmaz ve güçlü bağlar kurup, sevgisini vermesi en belirgin özellikleri içinde yer almaktadır. Ragdoll kedisi genel davranış yapısı olarak ise son derece sakin ve durağandır ve sakin bir yaşamı tercih eder, uyumayı ve sahibine yakın bir nokta da uzanmayı çok sever. Fakat bu durgunluğu asla sahibini evin içinde gittiği her yerde takip etmesine ve hemen sahibinin yanına gitmesine engel bir durum değildir. Asil, zarif aynı zamanda da çok güzel bir kedi türü olan Ragdoll sevilmeyi ve kendisine fazla ilgili gösterilmesini ise çok sevmektedir.

Ragdoll Kedileri Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Karakterine ve temel yapısına ait ve bu özel kediyi karakterize eden farklı birçok özelliği bulunmaktadır. Ragdoll kedisi sadakat konusunda kesinlikle ilk sıralarda hatta zirvede yer alabilecek bir kedi cinsidir. Sahibine son derece sadık olan bu kedi aynı zamanda oldukça uysal ve yine çok naif bir kedidir. Bu özellikleri ise onun ev ortamında oldukça rahat beslenebilecek bir kedi olmasını aynı zamanda sevgi ihtiyacını da fazlaca karşılayan bir dost olmasını sağlamaktadır.

Yine içinde taşıdığı sevgisi bütün canlılara karşıdır, köpekler ve diğer kedilere karşı da her zaman dostane tutumlar içine girip, pozitif ilişkiler kurmaya çalışır. Bu noktada birden fazla hayvan olan evler içinde bu kedi cinsi tam anlamıyla ideal olabilmektedir. Hareket etmeyi ve bu doğrultuda aşırı hareket ve enerji içeren oyunları oynamaktan hiç hoşlanmayan bir kedi olan bu cins bazen evin küçük bireyleriyle oldukça yavaş tempolar içeren bazı oyunlar içine de girebilmektedir. Ragdoll kedisi için sahibi hemen her şeyden çok daha fazla önemlidir ve o yanında sahibi olmadığı zamanlar çok fazla rahat olamayan bir kedi türüdür. Sahibinin yanından ayrılmadığı zamanlarda da yine kendisini sevdirmeyi, sahibine sokulmayı asla bırakmaz. Çok az ses çıkarmayı yeğleyen bir kedi cinsi olan Ragdoll cinsi kediler bazı durumlarda sahiplerinden bir şeyler istemek istedikleri zaman miyavlayabilirler.

Ragdoll Kedileri Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ragdoll kedisi sahibi ile yaptığı hemen her aktiviteyi çok sever ve uzun süreler boyunca devam etmesini ister. Sevilmek, okşanmak ve sahibinin kucağında yatmak ise kesinlikle en sevdiği eylemler arasında rahatlıkla sayılabilirler. Bu bakımdan bu kedilerin bakımları onlar için birer eğlence ve mutluluk zamanları haline gelebilmektedir. Tüylerinin yapısı uzun olduğu için birbiri içine dolanma olasılıkları her zaman vardır, bunun için ise hemen her gün atlanmadan taranmaları ve uygun araçlarla fırçalanmaları gerekmektedir.

Bu bakım yöntemi onun için son derece zevkli bir aktivite de olsa yine de yapılmasının asıl sebebi onun cildini ve derisini olabilecek rahatsızlıklardan korumaktır. Ragdoll kedisi için dikkat edilmesi gereken başka ve önemli bir husus ise kulak bakımı ve düzenli olarak temizliğinin yapılmasıdır.

Ragdoll Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Normal ve sağlıklı Ragdoll kedisi genel olarak orta boyutlu kediler içinde yer alıp, bu sınıf içinde tanımlanmaktadır. Yine metabolik yapısı gereği ise kilo almaya ve şişmanlamaya da fazlasıyla müsait bir kedi cinsidir. Uzun ve sık tüy yapısına sahip olan bu cins kediler genel olarak ise beyaz ve grinin çok açık tonlarında renklere sahip olmaktadırlar. Asıl belirleyici ve ilk dikkat çeken fiziksel özellikleri ise kesinlikle çok büyük ve parlak mavi olan gözleridir. Son derece esnek bir vücut tipine sahip olan Ragdoll kedisi yuvarlak bir başa ve biraz da çıkık bir çene yapısına sahip özel bir kedi ırkıdır.