Selkirk Rex cinsi orta büyüklüğe sahip bir kedidir. Vücut yapısı güçlü, kaslı ve kemiklidir. Ağırlığı erkek Selkirk Rex kediler de 5-7.5 kg, dişi Selkirk Rex’te ise 3-6 kg arasındadır. Beslenmesine göre bu ağrılıklar değişmektedir. Kafa şekli yuvarlaktır.  Ağızları geniş yapıda olsa da küçüktür.  Oval göz yapısına sahiptirler. Göz renkleri mavi, yeşil, sarı ve tonlardır. Genellikle uzun tüylüdür, fakat kısa tüylü olanları da vardır. Tüylerinin şekli kıvırcıktır.  Tüylerinin kıvırcık olması nedeniyle koyuna benzetilmektedir. Kedi 16 aylık olduğu zaman tüyleri eskisi kadar kıvırcık olmaz, düşleşir. 8-10 aylıkken tüyleri tekrar kıvırcık olur. 2 yaşın geldiği zaman tüyleri tamamen kıvırcık olur.  Selkirk Rex Kedisinin yavruları çok fazla kıvırcık tüylüdürler. Tüyleri sık ve yoğundur. Sık olduğu için serttir diye düşünülse de oldukça yumuşak ve ipeksidir. Kıvırcık tüylü olan Selkirk Rex Kedisi’nin bıyıkları da kıvırcıktır. Tüy renkleri siyah, krem, lavanta, tekir ve dumandır. Uzun tüylü olan Selkirk Rex kedisi kısa tüylü olanlara göre çok fazla tüy dökmektedir.

Sakin, ağırbaşlı, sevimli ve iyi huyludur. Yaramazlık yapmazlar, oldukça uysaldırlar. Uysal olduğu için sahibini yoracak hareketlerde bulunmaz. Birkaç temel eğitim dışında eğitim verilmesi gerekmez. Meraklı bir yapıya sahip oldukları için peşinizden ayrılmazlar. Yalnız kalmayı sevmezler. Bu yüzden yoğun iş temposu olan kişilerin bu kedi cinsini sahiplenmemesi gerekir.  Oyun oynarken getir, götür, al ve tut gibi komutları yerine getirirler. Yaklaşık olarak 10-15 yıl arasında yaşamaktadır. Beslenmesine çok dikkat edilmesi gerekir. Kaliteli mamalar kullanılmalıdır. Rutin bir hayatı sevdikleri için gün içerisinde yanı saatlerde yemek yerler. Aynı şekilde oyun oynama ve uyuması da aynı saatler içerisinde yapmak isterler. Uyuma vakitlerini kendisi belirler.  Sorun çıkaran bir cins değildir. Ortamdaki bulunan kişi veya hayvanlarla iyi geçinmektedir. Köpek bulunan bir evde yaşabilirler ve iyi anlaşırlar. Çocuklar ve hasta olan kişilerle iletişimi oldukça başarılıdır. Yabancılara karşı saldırgan bir tavır sergilemezler. Aksine oldukça iyi anlaşırlar ve ortamda bulunan kişileri eğlendirmekten hoşlanır. Bulundukları ortamda uzun süre yabancılık çekmezler, kolay adapte olurlar.

Genellikle sağlıklıdır. Ancak polikistik böbrek hastalığı ve kalp kası kalınlaşması gibi kalıtımsal rahatsızlıkları vardır.  Düzenli olarak aşılarının yaptırılması uzun süre yaşaması için önemlidir.