Scottish Fold türü çok kolay ve eğlenceli eğitilebilen bir türdür. Kıvrak ve hızlı zekâsı ile öğretilmek istenen şeyleri çok çabuk algılar ve hemen alışır. Bu özelliği genetik özelliklerinden gelmektedir. Scottish Fold kedisinin atalarında da zekilik ve hızlı öğrenme kabiliyetleri görünmektedir.

Tuvalet eğitiminden birçok iletişim eğitimine kadar her şeyi öğrenebilen Scottish Fold türü, çevresinde olan olayları sadece izleyerek de çabucak hafızaya atabilir. Scottish Fold kedi türü yavruyken biraz yaramaz olabiliyor. Büyüdükçe daha da durgunlaşan ve sakinleşen bir yapıya sahip olan Scottish Fold kedileri, küçükken de güzel ve nazik bir eğitim ile uslu olabilirler. Yine de diğer kedi yavruları ile kıyaslandığında Scottish Fold kedilerinin yavruları çok uysal ve sakin kalırlar. Bu yavru kediler için öğrenme açısından iyi bir özelliktir.

Scottish Fold kedilerinin oyun oynamadıkları için kilo alacaklarından korkuyorsanız, bir top vermeniz Scottish Fold kedilerini gün içerisinde meşgul tutacaktır. Kendi kendilerine bütün gün oynayarak eğlenceli vakitler geçirebilirler. Sessiz ve uyumlu olan Scottish Fold kedisi diğer ev hayvanları ve insanlar ile anlaşabilmek için uygun bir yapıya sahiptir. Evinize yeni bir hayvan aldığınızda Scottish Fold kedilerinin yeni hayvanınız ile anlaşıp anlaşamayacağı konuşunda endişe duymanıza gerek kalmaz. Her canlı ile güzel bir uyum içerisinde anlaşabilirler. Bu durum için ekstra bir eğitime gerek yoktur.

Scottish Fold kedileri çok sık ve yoğun mama yemezler. Bu yüzden önlerine dolu bir tabak koymanız onları 3-5 gün idare edebilir. Yine de sık sık mama kabını kontrol etmekte yarar vardır. Çünkü Scottish Fold kedileri kabındaki mamanın bittiğini size haber vermezler. Hatta bu durumda bir gün boyunca aç kalsalar bile yine sessiz olabilirler. Bu yüzden maması bittiğinde size haber vermesi için Scottish Fold kedinizi eğitebilirsiniz.

Bu kedi türü tuvalet eğitimini hızlı bir şekilde atlatır ve hemen kumuna tuvalet yapmayı öğrenir. Etrafı asla pisletmez ve pisletmekten çok utanır. Eğer Scottish Fold kedinizi evin içerisinde göz önünde bulamıyorsanız muhtemelen evin bir köşelerine utançtan saklanmıştır. Kumunun uzun süre temizlenmemesi Scottish Fold kedilerinin tuvaletini tutmasına ve yapmamasına sebep olabilir. Bu yüzden sık sık kumun temizlenmesi en iyisidir. Kumun uzun bir süre temizlenmemesi ve kedinizin bu durumu size belli etmemesi, kedinizin uzun süre tuvaletini yapmaması ile sonuçlanabilir. Bu durum da kedinizin bağırsak yolarında sorunlar oluşturabilir. Bu yüzden siz 2-3 günde bir kedinizin kumunu mutlaka kontrol ediniz.

Bunlar haricinde Scottish Fold kedilerinin zor bir eğitimi yoktur. Eğitmesi oldukça kolay ve başarı ile sonuçlanan bir kedi türüdür. Evinizde ve bahçenizde rahatça besleyebileceğiniz bir kedidir.

Scottish Fold Türünün Karakteristik Özellikleri

Scottish Fold türü diğer kedi türlerine göre daha geç ergenliğe giren bir türdür. Bu karakteristik özelliği dolayısıyla daha geç olgunlaşan bir kedi türüdür.

Bu kedi türü kendilerine özgü karakter yapıları ve oturuş stilleri ile diğer kedilerden farklı bir karakteristik yapıya sahip olduklarını gösterir. Karakter özellikleri çok iyi huylu ve kolay iletişim kurabilen bir yapıdır. Buradaki iletişim zor durumlarında gelip sizin yanınızda durması ve kendini sevdirmeye ya da bir şeyler anlatmaya çalışmasıdır.

Scottish Fold kedilerinin kendisi ile ilgilenilmesine ihtiyaç duyan bir karakter yapıları vardır. Bu karakter yapıları dünya üzerinde en çok sevilen kedi olmasında büyük rol oynamaktadır. Scottish Fold kedileri sahiplerine sadık ve onları düşünen bir karakter yapısına sahiptirler.