Selkirk Rex kedisi kıvır kıvır ve oldukça yoğun tüyleri, büyük ve cüsseli yapısı, sıcak ve sevecen ruh haliyle son derece güzel huylu ve bir o kadarda sevecen bir kedi türüdür. Bu kediyi tanımlayan karakteristik özelliklerinin en başında ise kıvırcık olan tüy yapısı gelmektedir, tüyleri vücudunun her yerinde kıvırcık bir yapı içinde bulunurlar ve bu bu kediye oldukça sevimli ve çok şirin bir görünüm kazandıran bir özelliğidir. Özel kedi ırklarının çiftleşmesi ile ortaya çıkan bu türün gen yapısı içinde İran kedisi de bulunmaktadır.

Yine büyük ve iri yapısına rağmen çok fazla hassas ve sevilmeyi de çok fazla seven bir cins olarak tanımlanmaktadır. Selkirk Rex kedisi günümüzde ev içi beslemeye ve ev kedisi olma özellikleri bakımından da fazlasıyla uygun olan kediler içinde üst sıralarda yer almaktadır. Aile ile olan ilişkilerinde ise her zaman sevgi dolu olan bu tür uzun ömürlü bir ev arkadaşı olma konusunda kesinlikle çok başarılı bir kedidir. Bu kedi türü özellikle farklı yarışmalara da sokulup çoğunlukla başarılı dereceler elde edilen de bir kedi olma özelliğine de sahiptir.

Selkirk Rex Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Köken yeri ve ilk çıkış noktası ABD olan Selkirk Rex kedisi ve onu tanımlayan en iyi kelimeler ise, sevimli, sevgi dolu, hoşgörülü ve sadık olabilir. Bunların yanında fiziksel olarak da ayrı ve kendine has bir güzelliğe sahiptir ve bu özelliği ile her zaman insanlar tarafından beğenilen ve hayranlık beslenen bir tür olmaktadır. Ev içinde kırıp, dökme ya da benzeri hiçbir davranış içine girmeyen bu türün kedileri bunların yanında sahiplerine de oldukça sıkı bağlarla bağlanırlar. Bağlılıkları ise zaman geçtikçe çok daha fazla kuvvetlenir ve iyice pekişir. Tam olarak ev yaşamı için uygun olan bu kedi türü, dışarıdan ve dışarıda bulunmaktan ise neredeyse hiç mutluluk duymaz.

Onun için en ideal yer her zaman evin içidir ve sahibinin hemen yanıdır. Bu özellikleriyle insanlar da çok iyi anlaşan bir cins olan bu kediler sevgilerini çok açık oalrak gösterilme yeteneğine de sahiptirler. Selkirk Rex kedisi sevilmeyi, kendisiyle ilgilenilmesini, kucakta yatıp okşanmayı, oyunlar oynanmasını çok sever ve bunların sürekli oalrak yapılmasını bekler. Asla yalnız kalmaması gereken bir kedi türü olan bu cinslerin yalnız bırakılmaları ise onları çok derin mutsuzluklara hatta daha ileri seviyelerde ise depresyona bile götürebilir. Hareketli ve enerjik olan kediler aynı zamanda da dağınıklıktan ve sık sık eşyaların yerlerinin değişmesinde hiç hoşlanmazlar.

Selkirk Rex Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Selkirk Rex kedisi bakımında tahmin edilebildiği gibi en önemli ve fazlasıyla uğraştırıcı olan konu tüylerinin bakımı ve taranması işlemleridir. Bu türün en önemli belirleyici olan kıvırcık yapıdaki tüyleri kalındır ve çok çabuk surette birbiri içine dolanabilir. Bu yüzden tüylerinin taranması, fırçalanması işlerinin düzenli oalrak her gün yapılması gerekmektedir.

Tarama işlemi ise klasik kedi tüyü taramasından çok daha zor ve çok fazla vakit alıcı olabilmektedir. Fakat taranmaktan ve kendisiyle ilgilenilmesinden çok fazla hoşlanan Selkirk Rex kedisi uzun süre sakince taranmayı bekleyebilecek yapıda bir kedi olarak ön plana çıkmaktadır. Temel olarak yapılması gereken diğer bir bakım unsuru ise temizliği ve düzeni çok seven bu kedilerin kullandığı yemek kaplarının ve sulukların temiz tutulması ve düzen içinde durmasını sağlamaktır. Buna çok fazla dikkat etmek ise bu kedinin son derece rahat ve huzurlu olması açısından önemlidir. Tüy yapısı yüzünden çok sıcak havalarda bunalabilen bu cins kediler sadece çok aşırı sıcak olan zamanlarda orta sıcaklıkta hatta ılık suyla yıkanabilirler.

Selkirk Rex Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Kedi ırkları içinde en büyük ve cüsseli türler içinde ilk sıralarda yer alan Selkirk Rex kedisi oldukça heybetli de bir görünüşe sahiptir. Bunun yanında sahip olduğu kemiklerde oldukça sağlam ve iridir, bu da onun güçlü ve atletik bir canlı olmasına neden olur. Ayrıca renk olarak da farklı ve değişik renklerde olabilir, yine gözleri de hemen hemen her rengi alabilmektedirler. Kıvırcık tüy yapısı ise onun en temel ve onu tanımlayan temel özelliğidir. Selkirk Rex kedisi erkeği her zaman dişisinden çok daha iri olmaktadır.