Sibirya kedileri ilk çıkış yeri olan, soğuk, buzlu ve zorlu doğa koşullarına sahip Sibirya ortamına göre özelliklere sahip bir kedi türüdür. Bu nokta içinde bu türü betimleyen en önemli yapı özellikleri olarak ise, güçlü yapı, sağlamlık, dayanıklılık, kalın ve koruyucu bir tüy yapısı, sevecenlik ve insan sevgisi gibi unsurlar olarak gösterilebilir. Bunun yanında hemen her türlü zor koşula karşı da doğal bir meydan okuma ve dayanma gücüne sahip bir kedi olarak her zaman öne çıkmaktadır.

Ayrıca kalın ve uzun tüyleri, güzel gözleri kendine has rengiyle de son derece zarif ve güzel bir görünüme de sahiptir. Kürkünün yapısı aynı zaman da bu nadide özellikleri olan kedi türüne heybetli ve son derece asil bir duruş da katmaktadır. Sibirya kedisi arası suyla çok iyi olan, suyu seven ve son derece de iyi yüzebilen bir kedidir. Su onun için genel anlamda çok iyi ve eğlenceli bir oyun alanı olmaktadır.

Sibirya Kedileri Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Yapı özellikleri ile ön plana çıkan bir ırk olan bu kedi türleri her şeyden önce son derece güçlü ve sağlam olmalarıyla öne çıkmaktadırlar. Bunun dışında Sibirya kedisi için tam olarak bir tırmanma uzmanı tanımı yapmak ise kesinlikle yanlış bir tanımlama olmaz. Doğal yetenekleri ve yapısı ile zorlu dışarı hayatına da aynı oranda ev yaşamına da çok kolay bir şekilde uyum sağlayabilen özel bir cinstir. Zeki ve akıllı olması dışında özellikle sahibini çok iyi dinler ve komut alıp, uygulama konusunda da başarılı bir kedidir.

Ev hayatı için oldukça ideal bir canlı olması ile de uzun yıllar evde rahatlıkla beslenebilecek kedi türleri için de ilk sıralarda kendisine her zaman yer bulabilmektedir. Sahibi ile arasında her zaman kalıcı olan çok sağlam bir sevgi bağı kuran Sibirya kedisi, heybetli görüntüsünün yanında her zaman bir çocuk ruhuna da sahiptir. Aynı zaman da gelişimleri çok uzun süren bu nitelikli tür, ancak 3-4 yıl içinde yetişkin bir kedi formuna geçiş yapabilirler.  Yine Sibirya kedileri dışarda sahibi ile birlikte olmaktan, otomobil ile seyahatlerden oldukça fazla keyif alır. Bu yönleriyle hem ev içinde hem de ev dışında çok iyi bir arkadaş ve dost olma özelliklerine de sahiptir. Yine son derece hareketli olabilen bu kediler güçlü yapılarının yanında son derece de atiktirler.

Sibirya Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu kedilerin bakımında ve beslenmesinde en önemli huşulardan bir tanesi tüylerinin bakımı ve sağlıklı olmasının sağlanması olmaktadır. Bu konu Sibirya kedisi için son derece önemli ve asla ihmal edilmemesi gereken bir unsurdur. Uzun tüyleri olduğu için hafta da en az dört kere uygun araçlarla taranması ve fırçalanması kesinlikle önerilmektedir. Çok tüy döken bir yapıya da sahip olan bu türün kedileri üzerinde dökülmüş cansız kılların kalması onarlın ciddi cilt sorunları yaşamalarına da neden olabilmektedir.

Bu sebepler yüzünden bu kedilerin tüy bakımları düzenli olarak ve sürekli yapılması gereken eylemlerdir. Yine birçok kedi türünde görülen temizlik ve titizlik durumu Sibirya kedisi içinde aynen geçerli olan bir konudur. Bu kapsam içinde kedilerin yattıkları, yemek yiyip beslendikleri alanların günlük olarak temizliğinin yapılması hayvanların hem fiziksel hem de ruhsal durumları açısından önemli bir durumdur. Genel olarak beslenmesi dikkat edilmesi ve zaman zaman veteriner kontrollerine götürülmesi de yine yapılması gereken bakım unsurları içinde yer alan diğer konu başlıkları olarak değerlendirilmektedirler.

Sibirya Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Sibirya kedisi son derece büyük ve oldukça iri yapılı bir kedi ırkına mensup bir türdür. Kalın, çift katlı, uzun fakat yumuşak bir yapıya sahiptir. Yine bu kedilerin en belirgin özellikleri arasında yer alan kürkleri onları çok düşük hava sıcaklıkları karşısında bile çok fazla dayanıklı bir hale getirir. Özellikle kemik ve kas yapısı kuvvetli ve oldukça güçlüdür, iyi bir tırmanıcı olmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de bu özelliğidir. Sibirya kedisi renk olarak ise beyaz, tekir, karamel, kahverengi ve çikolata renklerinde olabilen bir kedi cinsidir.