Bugüne kadar birçok cins ve türe sahip birçok hayvan görmüşsünüzdür. Bunların içinde en ilginç dediğiniz cinslerde vardır mutlaka. Sanırım Sfenks cinsi kedilerde tam olarak bu kategoriye girmektedir. Bir mutasyon sonucu oluşmuş Sfenks cinsi kediler, ilk olarak Kanada ülkesinde dünyaya gelmiştir. Bu yazımızı okumaya başladığınızda alt tarafı bir kedidir işte nesi farklı olabilir ki diye düşünmeniz çok normaldir. Ancak Sfenks cinsi kedilerin tüysüz olması ve vücutlarının sadece sarkık deriden olması görünüm açısından sizlere çok farklı gelecektir. Bu farklılık özellikle yumoş yumoş görüntüsüne alışkın olduğumuz kedileri düşündükçe inanılmaz bir hal alacaktır. Ama gerçekten de Sfenks cinsi denilen bu kedi türünün kuyruğunda bile tüy bulunmamaktadır. Ülkemizde bulunsa belki birçok kişi bu görüntüsünden ürker ve evine almak istemez ancak anavatanı olan Kanada’da neredeyse her evde bir Sfenks cindi kedi bulunmaktadır. Bu cinsin oluşumu net olmamakla birlikte tüylü ve siyah bir evcil kediden doğduğu bilinmektedir. İlk Sfenks cinse sahip olan kedinin, ne annesinin ne de babasının genetiğinde veya kökeninde tüysüz bir kedi türüne rastlanmamıştır. Yani tamamen doğal bir mutasyon ile dünyaya gelen ilk Sfenks kedisi, üzerinde yapılan tüm çalışmalar ile türü çoğaltılmış bir kedi cinsi haline gelmiştir. Tabi bu cinsi çoğaltma işlemleri tüylü bir kedi cinsi ile değil yine Kanada’da bulunan az tüylü kedi ırkından Deyon Rex kedisi ile yapılmıştır. Böylelikle Sfenks Kedisi ırkının temelleri oluşmuştur. Kanada’da yapılan ırk çalışmaları zamanla Avrupa’da da yapılmaya başlanmış ve oraya da bir Sfenks cinsi kedi götürülmüştür.

Böylelikle zamanla dünyada tanınan Sfenks cinsi kendine has özelliklere sahiptir. Tabi bu özellikler genel olarak her Sfenks cinsi kedide aynı olsa da bazen farklılık gösterebilir. Şimdi gelin sizinle birlikte doğal mutasyon sonucu oluşmuş bu Sfenks cinsi kedilerin ortak özelliklerini inceleyelim.

Sfenks Kedisinin Özellikleri

Daha önce bahsettiğimiz gibi eşsiz bir cinse sahip olan Sfenks kedilerinin en bilindik ve dikkat çekici özellikleri tamamen tüysüz olmalarıdır. Öyle ki kuyrukları bile tüysüzdür. Sfenks cinsi kedilerin bu tüysüz görünümü sizi ürkütse de oldukça insan canlısı ve sevecen olmaları dış görünüşlerinin tuhaflığını çabucak unutturmaktadır. Bu nedenle dış görünüşü beğenmeyip Sfenks cinsi kedileri sevmemezlik yapmayın. Ayrıca bu kediler oldukça yüksek bir zekâya sahiptirler. Böylece evcilleştirmek istediğiniz zaman tüm eğitimlerini kolayca verebilirsiniz.

Görünüş özelliklerine geri dönecek olursak Sfenks cinsi kedileri tüysüz oldukları için zayıf ve kolay taşınabilir gibi dururlar ancak şaşırtıcı şekilde tam tersi olarak çok ağır bir cinstir. Erkek Sfenks kedileri ortalama 4 ile 6 kilogram ağırlığında iken dişi Sfenks kedileri ortalama 3 ila 5 kilogram ağırlığındadır. Baktığınızda çok fazla bir kiloya da sahip değiller ancak cinsleri gereği olsa gerek ağır bir yapıya sahiptirler.

Sfenks cinsi kedilerin yaşam süreleri 10 yıl ile 14 yıl arasında değişmektedir. Ancak tüysüz oldukları için aşırı sıcak ve aşırı soğuk hava şartları Sfenks cinsi kedilerinin yaşamını olumsuz etkilemektedir. Çünkü onları güneşten ve soğuktan koruyan tüylere sahip değillerdir. Bu nedenle Sfenks cinsi kendinizin cilt bakımına ve korunmasına çok özen göstermelisiniz.

Birçok hayvan dostu insan makalemizin bu kısmını okuyunca sinirlenebilir veya üzülebilir ancak bu sizlere belirtmemiz gereken bir durumdur. Bu durum tam olarak şudur ki Sfenks cinsi kedileri sahiplenmek yerine daha çok satılmakta ve satın alınmaktadır. Birçok cins kedi gibi Sfenks cinsinin de bir eşya gibi para karşılığı satılmaktadır. Sfenks cinsi kedilerin satış fiyatı aralığı ise ülkemizin para birimi ile 1000 Türk Lirası ve 3000 Türk Lirası arasında değişiklik göstermektedir. Özellikle eğitiminin daha kolay olacağı 3 ya da 4 aylıkken annesinden ayırılır ve satılır. Umarız bu şekilde hayvanları para ile satın alan kişiler onlara çok iyi bakar ve para ile alınan her şeyin zamanla değersizleştiği gibi hayvanların da değersizleştiğini düşünmezler. Bunu söylememizin nedeni takdir edersiniz ki insanlar artık bir hayvana iyilik etmek için onu evlerine almıyorlar, kendilerinin popülerliğini ve ilgisi çekiciliğini artırmak için hayvanları aracı olarak kullanıyorlar. Bu amaçla da olsa bizim tek derdimiz hayvanlara eziyet edilmemesi ve zarar verilmemesidir.

Sağlık konusunda ise Sfenks cinsi kedilerinin bilinen bir kalıtsal hastalıkları yoktur. Ancak tüysüz ciltleri deri ve cilt hastalıklarına eğilimlerini artırabilir. Aşırı soğuk havaya maruz kaldıklarında çok çabuk soğuk algınlığı hastası olabilirler. Bunun yanı sıra soğuk ciltlerini tahriş edebilir. Aynı şekilde fazla sıcak havaya veya güneşe maruz kalmaları da Sfenks cinsi kediler için zararlıdır. Güneş ciltlerinde yanıklar ve yaralar oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden Sfenks cinsi kedinize krem veya vücut yağı ile düzenli bakım yapmayı ihmal etmeyin. Aksi halde kedinizin sağlığı riske girebilir.

Sfenks Kedisi Evcilleştirilebilir Mi?

Günümüzde birçok kişi kedilerin değişen ruh hali yüzünden evcilleştirilmeye pek müsait olmayan bir hayvan olduklarını düşünürler. Ancak Sfenks cinsi kedileri her yönde farklılık gösterdikleri gibi bu konuda da oldukça farklıdırlar. Tüysüz olmaları nedeniyle dışarıdaki vahşi ortama uygun bir yapıya sahip değildirler. Aksine eve daha yatkın ve evcilleştirmeye de daha eğilimlidirler. Bu nedenle eğer Sfenks cinsi bir kedi beslemek istiyorsanız eve uyum sağlar mı diye düşünmeden çok rahat bir şekilde alabilirsiniz. Bakımlarını ve eğitimini doğru ve etkili bir şekilde yaptığınız sürece Sfenks cinsi kediniz size çok sadık ve bağlı bir dost olacaktır.

Sfenks Kedisinin Bakımı

Her ne kadar tüysüz bir yapıya sahip olsa da Sfenks cinsi kedilerin de bakıma ihtiyaçları vardır. Hatta tüylü kedi cinslerine nazaran daha fazla bakıma muhtaçtırlar diyebiliriz. Çünkü onları dış etkenlere karşı koruyacak tüylere sahip değillerdir. Bu nedenle de ciltleri çabuk hasar görebilir. Sfenks cinsi kedinize cilt bakımı yapmadığınız sürece kedinizde cilt veya deri hastalıkları meydana gelebilir.

İnsanlardan hayvanlara her türde en önemli bakım bölgesi olan dişler, Sfenks cinsi kediler için de oldukça önemlidir. Kediler genelde bu diş temizleme konusuna pek sıcak bakmazlar. Ancak doğru ve narin bir yaklaşım ile Sfenks cinsi kedinizin diş temizliğini yapabilirsiniz.

Bir diğer önemli nokta ise duştur. Sadece deriden oluşan bir vücut yapısına sahip Sfenks cinsi kediler için banyo çok önemlidir. Kedinizin banyosunu düzenli bir şekilde yaptırmanız gerekmektedir. Ayrıca banyo yaptırırken vücudunda kullanacağınız ürünlerin yumuşak ve alerji yapmayan ürünler olmasına çok dikkat etmelisiniz.

Her hayvan bir bebek gibi narin ve temiz bakılmayı ister. Sfenks cinsi kendinizin de bu bakıma ihtiyacı vardır. Gözünde oluşan çapak veya akıntıyı yumuşak veya nemli bir bezle narin hareketlerle silmeye özen gösterin. Hatta olası bir enfeksiyonu önlemek için iki gözü için de farklı bezler kullanın. Aksi halde oldukça hassas olan vücudu çabuk enfeksiyon kapabilir. Gözleri kadar kulaklarında oluşan kir veya akıntıya da dikkat etmelisiniz. Bu bölgeleri de yine yumuşak bir bezle nazik bir şekilde temizlemelisiniz.

Size veya eşyalarınıza tırmalayarak zarar vermemesi için Sfenks kedinizin tırnaklarına düzenli olarak bakım yapmalısınız. Bu balım için yine törpü ve tırnak makası gibi aletlerin seçimini kedinizin canını acıtmayacak şekilde seçmelisiniz.