Görüntüsü açısından alışkın olmadığımız bir yapıda olan Sfenks Kedisi, bir mutasyon sonucu olmuş cins bir kedidir. Tamamen deriden oluşan dış yapısı, oldukça parlak bir görünüme sahiptir. Bu görüntüsü birçok insanın dikkatini çekmesiyle birlikte en popüler kedi ırklarından bir tanesidir. Sfenks Kedisi ilk olarak Kanada ülkesinde dünyaya gelmiştir. Tüysüz olması nedeniyle evcil hayvan isteyenler tarafından büyük ilgi görmektedir. Diğer kedi türleri gibi sürekli veya dönemsel olarak tüy dökme gibi bir sorunu yoktur. Çünkü Sfenks Kedisinin en belirgin özelliği hiç tüyü olmamasıdır.

Sfenks cinsi kedilerin tuhaf dış görünüşlerinin yanı sıra karakteristik özellikleri de oldukça tuhaftır. Bakışları ve hareketleri gizemli bir hava katar Sfenks kedilerinin. Ayrıca evcilleştirilmeye ve eğitilmeye uygun bir kedi cinsidir. Sahibinden çok ilgi bekleyen ve ona çok sadık kalan bir özelliği vardır. Bu nedenle yoğun iş hayatına sahip kişiler kedi sahiplenmek istediklerinde Sfenks kedisine fazla ilgi gösteremeyeceklerini göz önünde bulundurmalıdırlar. Çünkü ilgisizlik Sfenks kedilerinin psikolojisini derinden etkileyen bir husustur.

Etrafında bulunan herkesin kendisi ile ilgilenmesini ister Sfenks kedisi. Bu nedenle kendini sevdirme özelliklerine sahiptir. Hatta dikkat çekmek için bebek gibi davranışlar da sergileyebilir. Bu hareketleri ile her ortamla ve her insanla içli dışlı olmaktadır. Eğer Sfenks Kedisine sahip olmak istiyorsanız sosyal hayatınızı kısıtlamasından korkmayın. Aksine etrafa yaydığı ilgi çekiciliği ile arkadaş ortamlarında daha fazla sosyal olmanızı sağlar. Ancak Sfenks Kedisinin olumsuz yanlarından birisi şudur ki, insanlarla bu kadar samimi olan cins, evinizde kendisinden başka evcil hayvan kabul etmemektedir. Doğası gereği oldukça hassas bir yapıya sahip olan Sfenks Kedisi, başka bir hayvana ilgi gösterdiğiniz anda hırçınlaşabilir. Bu hırçınlık da hem sizin için hem de kediniz için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Sfenks cinsi kediler oyun ve eğlence meraklısıdırlar. Bunun yanı sıra keyiflerine düşkün bir karaktere sahiptirler. Evinizde en sıcak ve en rahat yeri bulup oraya yatarlar. Özellikle sahibi olarak sizin battaniye veya yorganınıza yatmaya bayılırlar.

Sfenks Kedisi Eğitimi

Birçok kişi kedilerin zor eğitildiğini söylemektedir. Bu kanı her cins için geçerli değildir. Sfenks kedileri de bu kanının dışında kalmaktadır. Yani sert ve ciddi görünüşlerine rağmen oldukça uysal ve evcilleştirilebilir bir yapıları vardır. Böylece de kedinize vermek istediğiniz her eğitimi kolayca verebilirsiniz. Ancak canını yaktığınız veya istemediği bir şeyi zorla yaptırdığınız zaman hiç beklemediğiniz tepkiler alabilirsiniz. Minik kediniz bir anda dev bir canavara dönüşebilir. Bu nedenle hangi eğitimi ne şekilde uyguladığınız çok önemlidir.

Sfenks Kedisi Tuvalet Eğitimi

Tüm kediler doğaları gereği tuvalet eğitimini kolay kavramaktadırlar. Çünkü annelerinden de ilk 6 ya da 7 haftalıkken tuvalet eğitimi alırlar ve bu da evcilleştirmek istediğiniz kedinize tuvalet eğitiminde size kolaylık sağlar. Sfenks kedileri ise uysal bir yapıya sahip oldukları için her türlü eğitimi kolayca verebilirsiniz. Sfenks cinsi kedinize tuvalet eğitimi vermek için banyo veya tuvaletinize kedi kumu ile dolu tuvalet kabını yerleştirmeniz ardından birkaç alıştırma ile kedinize tuvaletini yapacağı yeri göstermeniz yeterli olacaktır. Sfenks kedileri oldukça yüksek bir kavrama zekâsına sahip oldukları için kısa sürede tuvalet eğitimini tamamlamış olacaklardır.

Sfenks Kedisinin Tüy Bakımı Eğitimi

Sfenks kedisi yapısı gereği tüysüz dedik ancak tüysüz olması bakıma muhtaç olmadığı anlamına gelmemektedir. Aksine vücudu sadece deri kaplı olduğu için tüylü kedilerden daha fazla bakıma muhtaçtır. Çünkü soğuktan koruyan bir derisi olmadığı için soğuk havalarda yaşaması Sfenks cinsi kediniz için çok zorlayıcıdır. Aşırı soğuk ve aşırı sıcak havalar kedinizin cildini kurutur ve yaralar oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden kedinize krem veya vücut yağı gibi maddeleri vücuduna sürdürmesi için eğitim vermelisiniz. Aksi halde bunların zararlı bir şey olduğu kanısına varır ve cildinde oluşan yaralar için krem veya yağ sürmenizi istemez. Bu nedenle bu bakımı hem kendinize hem de Sfenks cinsi kedinize alıştırmalısınız. Ayrıca birkaç kez denemeden sonra kediniz bunun zararsız olduğunu kavrayacaktır ve böylece de bakım eğitimi tamamlanmış olacaktır.

Sfenks Kedisinin Genel Bakım Eğitimi

Tüm cinsteki kediler doğaları gereği hassas ve narin bir yapıya sahiptirler. Bu nedenle onlara bakım gibi eğitimleri vermek biraz zorlu bir süreç olabilir. Ancak bu durum imkânsız değildir. Yumuşak ve sevecen bir tavırla yaklaştığınız sürece Sfenks cinsi kedinize tüm bakım eğitimini vermiş olursunuz. Hatta zamanla kediniz bu bakıma o kadar çok alışır ki siz unutsanız bile bir şekilde size hatırlatır ve bakımını yapmanızı ister. Bu alışkanlık ile de Sfenks cinsi kendinizin diş temizleme, tırnak kesme ve törpüleme, banyo yaptırma gibi tüm bakım eğitimi tamamlanmış olur. Sfenks kedilerine bu eğitimleri vermek diğer kedilere nazaran daha kolaydır. Çünkü vücudu tüysüz olduğu için dışarıdaki yabani hayata alışkın değillerdir Bu nedenle ev ortamında yaşamaya daha eğilimlidirler. Bu şekilde sahiplendiğiniz Sfenks cinsi kedinizi eğitebilirsiniz.