Siyam kedileri eğitilmesi zaman zaman zor bir hal alabilir. Siyam kedileri ile oynamak sanılanın aksine sadece siyam kedilerinin istediği zaman gerçekleşen bir şeydir. Sadece kendisi oynamak istediğinde size gelir ve oyun oynamak için sizi rahatsız eder. Siyam kedisine kendinizi sevdirmeniz onun eğitimi için çok büyük bir önem taşımaktadır. Eğer siyam kedisi sizi severse, belirli bir süre sonra sizin karakteristik özelliklerinizi benimser. Bu da demek oluyor ki, siz titiz iseniz siyam kediniz de tizi olur. Siz enerjik bir yapıya sahipseniz, siyam kediniz de enerjik olur. En önemlisi ise siz tembelseniz, siyam kediniz de tembel olur.

Siyam kedileri tuvalet konusunda hiç sıkıntı çekmeden kolayca eğitilebilecek türden kedilerdir. Kumuna alışması biraz zaman alabilir fakat alıştıktan sonra kumu dışında hiçbir yere tuvaletini yapmaz. Alışkanlıklarına sadık bir kedi türüdür. Bu yüzden Siyam kedisine tuvalet eğitimi verirken zorluk çekmeyebilirsiniz.

Tapınak kedileri her türlü mamayı yerler. Fakat yine de siz kediniz için kötü yan etkisi olmayacak en iyi mamayı seçmelisiniz. Bazı tavuk mamalarının Siyam kedilerinde deri dökülmesi ve bağırsak problemlerine yol açtığı görülmektedir. Mama değişikliği sonrası siyam kedilerinin tuvaletinde bir azalma görürseniz, mutlaka bir veterinere danışın. Siyam kedileri yaş mamaları çok sever ya doyasıya kadar yerler. Tavuklu yaş mamalar hariç diğer mamaların bir yan etkisi bugüne kadar görülmemiştir.

Siyam kedilerinin zaman zaman huzursuz ve stresli olduğu görülmektedir. Bunun birçok farklı sebebi olabilir. Bu zamanlarda siyam kedileriniz ile olan eğitime kısa bir ara verebilirsiniz. Siyam kedisinin stresli zamanlarında alacağı eğitim, o eğitimden nefret etmesine sebep olabilir. Bu yüzden eğitime kısa bir ara vererek siyam kediniz ile ilgilenirseniz, onunla oyunlar oynarsanız, üzerindeki stresi ve huzursuzluğu atmasında ona yardımcı olmuş olursunuz.

Siyam Kedisi Karakteristik Özellikleri

                Siyam kedilerinin birçok şeyden etkilendiğini ve bunların karakteristik özelliklerine yansıdığını söylemiştik. Çevresinde olan biten her şey Siyam kedilerinin psikolojilerini etkileyebilir. Bunlar da kedinin davranışlarında gözle görülebilir bir değişimler sunabilir. Evde beslenen siyam kedileri zaman zaman evin bireyleri yüzünden stresli ve gergin ortamlara maruz kalırlar. Yüksek sesler ile bağrışmalar ve kavgalar siyam kedilerinin üzülmesini, bunalıma girmesini ve hatta bu olanlar yüzünden hasta olmasını bile tetikleyebilir.

Siyam kedileri sık sık yemek yemezler. Yemek yemenin kedilerde çok kilo aldırdıkların siyam kedileri içgüdüsel olarak bilir. Alınacak fazla kiloların kendilerinde büyük çeviklik ve kıvraklık sorunlarına yol açacaklarından haberdarlar. Bu yüzden az yemek yemeyi tercih ederler. Böylelikle her zaman forma olabilirler.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi siyam kedilerinin en büyük özelliklerinden birisi, siyam kedileri eğer sahibini severse, bir süre sonra sahibinin karakter özelliklerini kendisinde de uygulamaya başlar. Bir bakıma siyam kedinizin sizi sevmesi, sizin kişiliğinizi kopyalaması demektir.

Siyam kedilerinin en sevilen özelliklerinden bir diğeri de evlerde herhangi bir haşere böcekten, örümcek, fare, yılan gibi hiçbir hayvanı barındırmaması. Bazı köy evlerinde yılan fare gibi hayvanların bulunması o ailelerin eve siyam kedisi almasına sebep olmaktadır. Siyam kedileri kedigillerin en avcı hayvanlarından birisidir. Her zaman avlanmaya hazırlardır ve formdadırlar. Kendilerini her zaman test ederler ve hazır olmayı severler. Doğaları gereği sürekli hareket eder ve mükemmel derece hassas saldılar için pusular kurarlar. Siyam kedileri sevdikleri sahiplerine sadıktırlar ve ne pahasına olursa olsun ondan ayrılmak istemezler. Sadece kızgınlık dönemlerinde dışarıya kaçma gibi alışkanlıklar edinebilirler. Fakat bir süre sonra hiçbir şey olmamış gibi geri dönebilirler.