Siyam kedileri, adından da anlaşılacağı üzere Tayland’ın eski adı Siyamda Tapınakların koruyucusu olarak yıllarca kullanılmıştır. Bir tapınak bekçisi olan bu kedi, kendi görevinin ve sorumluluklarının farkında olan çok özel bir türdür. Adeta okyanusu andıran derin mavi renk tonlarındaki gözleri, bakan herkese tekrar baktıracak kadar büyük bir güzelliğe sahiptir. Gelişmiş ve hızlı bir zekâsı vardır. Zekâ bakımından neredeyse diğer tüm kedilerden üstün bir tür olmayı başarmıştır.

Dış görünümü ile insanlar tarafından ve bazı hayvanlar tarafından çok ilgi gören Siyam kedisi, tüm dünyaya popüler olmayı başarmış bilinen en eski kedilerden birisidir. Siyam kedileri tarihin eski zamanlarına bakıldığında insanlardan uzak ve ayrı yaşamayı sevdiklerini gösterir. Yıllar geçtikçe insanların arasına çıkan ve insanlarla yaşamayı öğrenen siyam kedileri artık dünyanın birçok yerinde yaşayabilmektedir.

Tamamen saf ve doğal bir genetiğe sahip olan siyam kedileri, bilindiği kadarıyla bugüne kadar bir mutasyona uğramamışlardır. Ataları ve kökenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, suratlarındaki siyah karartıların bir ihtimal mutasyon kalıntıları olabileceğinin söylemleri vardır. Bu söylemlerin araştırmaları bilim adamları tarafından devam etmektedir. Siyam kedilerinin kendilerinin hangi ırklardan oluştuğu bilinmemektedir. Fakat kendilerinin birçok türün oluşumuna öncü olduğu bilinmektedir. Bu öncü oldukları türlerden bazıları Oriental, Himalaya, Tonkinese, Havana ve Balinese türlerine ait kedilerdir.

Siyam kedileri halk arasında çok sevilen ve saygı duyulan bir kedi türüdür. Bu kedi türünün asil bir hikayesi vardır. 1880’li yıllarda Tayland ve İngiltere arasında yapılan bazı antlaşmaların sonucunda Tayland Kralı tarafında İngiltere Kralına bazı hediyeler gönderilmektedir. Tayland Kralı da kendi bölgesinde bulunan tapınak bekçilerinden, yani siyam kedilerinden bir tanesini de İngiltere kralına gönderir. Siyam kedisinin İngiltere’ye gidiş ve orada çoğalma hikayesi de bu şekildedir. Sonrasında Amerika ve Avrupa ülkelerine göç ettirilerek, oralarda çiftleştirilmesi ve çoğaltılması sağlanmıştır.

Siyam Kedileri Özellikleri

Siyam kedilerinin en önemli özelliklerinden birisi çok kıvrak bir yapıya sahip olmasıdır. Eski tapınaklarda yılanların baş düşmanı olan Siyam kedisi, hızlı hareketleri ve öldürücü darbeleri ile yılanları avlayabilir. Birçok kedi yılanları avlama konusunda başarılı örnekler göstermiştir. Siyam kedisi bu kediler arasında en popüler olanıdır.

Tapınak Kedilerinin bir diğer özelliği ise çok zeki olmalarıdır. Avlanırken çok detaylı pusular ve planlar kuran siyam kedisi, zekasını bu işlerle ve öğrenme kabiliyeti ile kanıtlamıştır. Siyam kedileri genelde krem renginde kısa tüylere sahiptir. Bu özelliği genetiğinde bulunan DNA’larında baskındır. Bu baskınlık dolayısıyla kendi safkanlığını korumaktadır.

Siyam kedisinin kısa ve sivri bir kulak yapısı vardır. Bu kulak yapısı etrafındaki sesleri daha hassas ve devamlı duymasını sağlar. Böylelikle av durumunda daha etkili sonuçlar alabilir. Siyam kedisinin kulakları suratındaki siyahlık ile aynı tondadır. Genel olarak suratları, kulakları, patileri ve kuyruklarının uç kısmı siyah renkte olur.

Tapınak kedilerinin vücutları normal bir kedi boyutundadır. Ortalama bir iriliğe, kıvrak ve kasklı bir vücut hareketlerine sahiptir. Siyam kedilerinin vücuduna göre ortalamanın biraz üzerinde bir kuyruk uzunluğu vardır. Uçları siyah olan bu kuyruğu, siyam kedilerinin daha iyi denge kurmasında çok önemli bir rol üstlenmektedir. Siyam kedileri ortalama 5 ile 15 kilo arasında bir vücur kütlesine sahiptirler.

Siyam kedileri genelde bulundukları ortamı büyük bir mücadele ile korurlar. Sahiplenme duyguları gelişmiştir. Hem sahibini hem de bulunduğu mekânı büyük bir çaba ile sahiplenir.

Bu yazımızda Siyam kedilerinin özelliklerini ve nasıl bir cins olduğunu öğrendik. Evde beslenebilir bir kedi arıyorsanız siyam kedisini düşünebilirsiniz.