Somali kedileri oldukça zeki ve insancıl olan yapıları ile dikkatleri çeker. Dışarıdan bakıldığı zaman her ne kadar çok sert bir duruşları olsa bile sahiplerine karşı çok farklı bağ ile bağlanırlar. Beden ağırlıkları ortalama olarak 3 ila 5 kilo arasında değişen kediler, Habeş kedisi olarak da bilinir. Diğer hayvanlarla iyi anlaşırlar. Bu yüzden evinizde köpek besliyorsanız çok fazla düşünmenize gerek kalmadan bu kediyi sahiplenebilirsiniz. Yalnız olmayı sevmezler. Bu yüzden yoğun çalışma temposu olan kişilerin sahiplenmemesi gerekir.  Bağışıklık sistemi zayıftır. Hal böyle olunca çabuk hastalanırlar. Düzenli olarak aşı ve bakımının yapılması gerekir. Belirli aralıklar ile veteriner kontrolleri yapılan kediler, ortalama olarak 10 ila 15 yıl arası yaşayabilir. Gerekli bakımları yapılan kedilerin, bu denli zeki olması verilecek eğitimleri de rahat bir şekilde kavramalarına yardımcı olacaktır.

Somali Kedilerin Bakımı Nasıldır?

Somali kedilerin bakımı son derece kolaydır. Somali kedisinin en büyük özelliği olan dolgun kıvırcık tüyleri oldukça hassas bir konudur. Çok tüylü bir yapısı bulunan kedilerin tüyleri öbür kedi türlerine oranla canlı, doldun ve sağlıklı tüylere sahiptirler. Somali kedisinin tüyleri birbirine kenetli olduğu için tüy içine girme ihtimali olan pire gibi canlılardan veterinerinizden almış olduğunuz yardım ve tavsiyeler ile serumlar yaparak kurtulabilirsiniz. Tüm bunların dışında, Somali kedisinin tüyleri günlük düzenli bir şekilde taranmalıdır. Bu durum kedinizin ölü tüylerden kurtulup rahatlamasına vesile olacaktır. Somali kedisi ile paylaşmış olduğunuz evininizin de her daim temiz olmasına özen gösterin. Somali kedisi oldukça hijyeni seven bir kedidir, evinizin her daim temiz olması onu mutlu ve rahatlamış hissettirecektir. Bununla beraber kedinizin kullandığı mama kabının, su kabının, kedi oyuncaklarının, kum kabının ve diğer tüm materyallerin de temiz ve sağlığa uygun tutulması gerekir.

Bakım Maliyeti Nedir?

Kedinize uygulayacağınız bakımlar için gerekli materyallerin alınması lazım. Bu materyaller de uygun fiyatlara bulunabilir. Kedinizin kıvırcık tüyleri arasındaki ölü tüylerden kurtulmanız için alacağınız fırça, tırnaklarını kesmek için alacağınız tırnak makası gibi materyalleri uygun fiyatlar ile temiz edebilmeniz söz konusudur.