Tekir cinsleri standart bir karakteristik özellikler içerisinde değillerdir. Doğdukları ve büyüdükleri yere bağlı olarak karakter özellikleri değişkenlik gösterebilir. Ayrıca karakter özellikleri baba ve anneye göre de değişiklik gösterebilir. Tekir kedisi henüz yavru iken sahiplenilmelidir. Yavru halde sahiplenilen bu kedi insanlarla ile iletişim kurmayı oldukça sever. İnsanlar ile oldukça yakın bir şekilde temas kurar ve kendisini sevdirmekten keyif alır. Ancak sokak yaşamına alışkın olan bir Tekir kedi kendisini sevdirmeyecek, aksine kaçmayı tercih edecektir.

Evcil Tekir Kediler

Evcil olan Tekir kediler fazlasıyla duygusal bir yapıya sahiptirler. Akıllıdırlar ve kavrama yetenekleri oldukça yüksektir. Tekir cinsinin eğitimi oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bağımsız olarak hareket etmeyi isterler ve kendilerini uzun süre sevdirmekten hoşlanmayabilirler. İçlerinde tamamen doğadan gelen bir avlanma arzusu bulunur. Bu yüzden sokakta gördükleri kuşlara ya da farelere direkt olarak saldırmak isteyecektir. Ev içerisinde başka hayvan çeşitleri ile bir arada beslenmemelidir. Diğer hayvanları bir av olarak görebilir ve zarar vermek isteyebilir.

Tekir Kedisinin Eğitimi

Zekası ve dikkati ile öğrenmeye meyilli bir kedidir. Bu kediler çok iyi bir iz sürücüdür. Herhangi bir canlıyı kendilerine av olarak belirlerler ise mutlaka yakalayacaklardır. Hareketliliği yüksek olan bu kedi çeşitli ödül mamaları ile dikkat çekilerek eğitilebilir. Ancak eğitimden kaçması ve özgür davranmak istemesi normal olacaktır.

Tekir Kedisinin Bakımı

Tekir kedisi sanılanın aksine ev yemekleri ile beslenebilen bir kedi cinsi değildir. Kedilerin vücut yapısı insanlar ile aynı değildir. Bu yüzden insanların yedikleri besinler kedide olumsuz sonuçlara yol açabilir. Kendilerine uygun olan kedi mamaları ile beslenilmesi gereklidir. Yavru ve yetişkinlik dönemlerinde ayrı mamalar kullanılır. Bu mamaların içlerindeki besin değerleri tamamen farklıdır. Kedinin yaşına göre ihtiyaç duyduğu vitaminler farklıdır. Bu yüzden mama seçimi yapılırken kedinin birçok özelliği göz önüne alınmalıdır. Eğer mama seçimi konusunda kararsız kalınır ise bir veterinerden yardım almak daha doğru olacaktır.

Kilo almaya meyilli bir yapıları bulunur. Bu yüzden mama ve hareket oranlaması iyi yapılmalıdır. Eğer çok aktif bir kedi değil ise mama sürekli ortada bulunmamalıdır. Sürekli dinlenen ve mama yiyen bir kedinin obez olması kaçınılmazdır. Genetik olarak birçok farklılıkları bir arada içerirler. Bu yüzden belirli bir sağlık sorunları yoktur. Ancak sokaktan sahiplenilen bir Tekir öncelikle veteriner kontrolünden geçirilmelidir. Sokakta bağışıklığı düşebilir ve çeşitli vitaminler ile ek gıda sağlanabilir. Tekir kedinin tüyleri haftada iki kez taranmalıdır. Bu işlem sayesinde ölü tüylerden arınacak ve rahat bir biçimde hareket edecektir. Eğer tırnak kesme işlemleri düzenli yapılır ise evdeki eşyaları çizmesi önlenebilir. İki haftada bir kedi şampuanı ile banyo yaptırılabilir. Bilinenin aksine bebek şampuanı ile banyo yaptırmak iyi değildir.