Tonkinese kedisi, iki farklı özel kedi ırkının bir melezi ve karışımı olan oldukça güzel ve çok özel bir kedi türü olarak kabul edilmektedir. Bu kedi ırkında hem Siyam hem de Birman kedi cinslerinin genleri bulunduğu için bu cins doğal ve sade bir güzelliğe aynı zamanda da sevgi dolu ve yumuşak bir karaktere sahiptir.

Şuanda dünya üzerinde en popüler ve beğenilen kedilerden bir tanesi olan bu sevimli kedi cinsi özellikle insanlar dâhil diğer tüm canlılarla son derece iyi anlaşması, uyumlu olması ve sevecenliği ile tanınmaktadır. Eski zamanlarda bir ara nesli kaybolmaya yüz tutan Tonkinese kedisi, başlatılan kurtarma ve üretme çalışmalarıyla bu ciddi problemden tam olarak kurtarılmıştır. Evlerde özellikle ailelerin küçük bireyleri ile olan samimi ilişkileri ise onun evlerde en çok beslenen kediler arasına girmesine neden olan başka bir özelliğidir.

Tonkinese Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Yapısı içinde taşıdığı özel genleri ile apayrı ve çok nadide aynı zamanda insan seven bir kedi ırkı olan Tonkinese kedisi için onu tanımlayacak ve betimleyecek birçok özelliği bulunmaktadır. Bu noktada ilk ve en belirgin yapı özelliklerinden bir tanesi ise kesinlikle son derece ilgili ve meraklı bir kedi türü olmasıdır. Bunun yanında son derece uysaldır fakat aynı oranda da oyuncu ve bazı durumlarda da yaramaz bir kedi cinsidir. Fakat yaramazlığı genelde oyun odaklıdır ve sahibi olarak kabul edip, benimsediği kişiye yönelik olmaktadır.

Bunun yanında ev içinde belki de en düzenli yaşayan canlı bu kedi türü olabilir, genellikle uyku ve yemek gibi eylemleri aynı zaman aralıkları içinde yapmalarıyla da tanınan bir kedi ırkıdır. Ev için besleme konusunda rahatlıkla tercih edilebilecek bir tür olan Tonkinese kedisi çoğunlukla ev halkı içinden bir kişiyi kendisine asıl sahip seçip, onunla çok daha fazla zaman geçirir. Bu kedi türü için söylenebilecek başka bir şey ise son derece zeki ve farkındalık seviyelerinin yüksek olmasıdır.

Tonkinese Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Temel fiziksel özelliği olarak kısa tüylü bir kedi cinsi olan Tonkinese kedisi için tüy bakımı gibi bakım unsurları çok gerekli olan noktalar değildir. Kısa tüyleri dolayısıyla taranmaya ya da fırçalanmaya çok fazla ihtiyaç duymazlar. Bunun yanında son derece hareketli bir kedi ırkı olan bu kediler tırmalama konusunda da oldukça istekli olabilmektedirler.

Bu yüzden genel bakımları yapılırken tırnaklarının veterinere kestirilmesi ya da uygun aletlerle kesilmesi faydalı bir hareket olabilir. Bunun yanında öyle fazla bakım ve özel hassasiyet gerektirmeyen kediler içinde yer alan Tonkinese kedisi ev içinde ve ev hayatına son derece uyumlu bir şekilde yaşamına rahatlıkla devam edebilir. Akıllı ve oldukça zeki bir kedi türü olan bu cins kedilerin bakımları sırasında temel bazı eğitimleri de çok kolay öğrenebildikleri sürekli olarak gözlenmektedir. Bu eğitimler dışında eğer yeterli çaba harcanır ve gereken zaman ayrılırsa bu kedi türleri bazı temel oyunlar konusunda da başarılı bir şekilde eğitim alabilmektedirler.

Tonkinese Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Bu kedi türüne özel olan bazı fiziksel ve görünümüne dair temel özellikleri bulunmaktadır, kısa tüylü olan Tonkinese kedisi güçlü ve sağlam bir kas yapısına sahip bir kedidir. Fakat bu kaslı yapısı ve güçlü duruşuna karşın oldukça estetik bir o kadarda naif ve nazik bir duruşa sahiptir. Renk bakımında da farklılıkların görülebildiği bu kedi ırkında en sık olarak bulunan renk çeşitleri ise platin rengi, şampanya tonları ve mavi rengidir.

Tüyleri çok kısa olan bu cinslerde yine tüyler genel olarak ince bir yapıya sahiptir ve kuyruk yapısı da uzundur. Gözleri ise oldukça belirleyici özelliklerinden bir tanesi olan Tonkinese kedisi gözlerinin şaşkın bakışları ve aynı zamanda zaman zaman parlamasıyla da meşhur olan bir kedi türüdür. Bacak yapısı ise ince ve uzundur yine bu türe özel başka bir özellik ise bu kedilerin ön ve arka patilerinde ki tırnak sayılarının farklı olması durumudur. Bu cinse ait kedi türlerinde arka patilerde dört ön patilerde ise beş tırnak yer almaktadır.