Tiffany kedisi ya da Chantilly kedisi denilince akla gelen ilk konu güzelliği ve iyi özellikleri aynı zamanda da birçok kedi güzellik yarışmalarında aldığı birincilik ödülleri olmaktadır. Bu noktada hem tüylerinin rengi ve yapısı hem gözleri hem de genel anlamda estetik fiziği ile en güzel kedi türleri içinde gösterilmektedir.

Chantilly kedisi ilk olarak ne zaman tarih sahnesine çıktı bu konu hala cevaplanmamış bir konudur fakat bilinçli olarak üretilmesine ise 1960’lı yıllarda Amerika’da başlanmıştır. Yetiştirilmesinin yaygınlaşmasının ardından ise Tiffany kedisi en bilinen ve arana kedi cinsleri içinde kendisine sağlam bir yer edinmeyi basarmıştır. İlk katıldığı yarışmalardan sonra katıldığı hemen hemen her yarışmada da üst dereceler almayı başaran sıcakkanlı ve güzel bir karaktere sahip bir kedi türü olarak tanımlanmaktadır.

Tiffany (Chantilly) Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Sakin ama istediği zaman son derece hareketli ve aktif bir kedi olabilen bu tür birçok özellikleriyle tam olarak ev kedisi tanımına uymaktadır. Bununla birlikte genel karakter özellikleri ise sakinlik üzerine kuruludur ve sıklıkla sabit pozisyon ve yerlerde çok fazla vakit geçirebilirler. Bunun yanında Chantilly kedisi, kendisi istediği zamansa bir anda tam bir oyun kedisi görünümüne de bürünebilir. Bu özellikleri dışında Tifanny kedisi ev halkı ile de çok sağlam ve sıkı sevgi ve yakınlık bağları kuran, sevgisini ise çeşitli şekillerle insanlara gösteren bir kedidir.

Fakat genel davranış özellikleri içinde asla aşırı bir hiperaktivite ve etraf dağıtma gibi unsurlar yoktur. Sabit olarak kalmayı çok sevdiği için bazen bir biblo gibi onu izleyebilirsiniz. Temel olarak sahibinin kendisini sevmesini, okşamasını ve onunla zaman geçirmesini ister, bu isteğini ise farklı şekillerde her zaman için ortaya koyabilir. Tifanny kedisi evlerin içinde insanlara son derece iyi bir dost olabileceği gibi özelliklerle uzun seyahatlerde de çok iyi birer yol arkadaşı olabilirler. Onu en çok olumsuz etkileyen ya da üzen durum ise sahiplerinin ona az ilgi göstermesi ya da hiç alakadar olmamalarıdır.

Tiffany (Chantilly) Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Chantilly kedisi bakımı için özellikle dikkat edilmesi gereken önemli bazı bakım noktaları ve yapılması gerekli unsurlar bulunmaktadır. Tifanny kedisi türü uzun tüylere sahip bir kedi cinsidir, bu durum da tüylerinin zaman zaman birbirine karışabilmesine ve dolanmasına neden olabilmektedir. Bu noktada hem deri sağlığı hem de tüy hassasiyeti için hafta içinde en az 3 kere kalın fırçalarla taranmaları ve fırçalanmaları çok önemlidir. Bu bakım işlemi hem tüylerinin yapısını korurken hem de olası dolanma durumlarının oluşma durumlarını engellemektedir.

Bunun dışında Tifanny kedisi son derece titiz ve temiz bir kedi cinsidir bu onun temel yapısal özellikleri içinde yer alan ırksal bir durumdur. Özellikle su içtiği kap ve yemek yediği mama tabağının günlük olarak temizlenmesi gerekmektedir. Pislenmiş ya da temizlenmemiş mama kaplarından yemek yemeyi kabul etmeyebilen Chantilly kedisi için bu durum asla ihmal edilememesi gereken önemde bir bakım konusudur. Bunun dışında genel olarak ev ortamına ise tam olarak uyumlu bir kedi olan bu türde aşırı yaramazlık ya da benzeri hareketlerde neredeyse hiç gözlenmeyen davranış şekilleridir. Ev içinde yer alan unsurları benimseme ve kabul etme konusunda da sıkıntılar yaşamayan bu ırk kedileri için evler çok iyi birer yuva olmaktadırlar.

Tiffany (Chantilly) Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Chantilly kedisi fiziksel yapısı içinde dikkat çeken ilk ve en belirgin noktalardan bir tanesi, uzun, yoğun ve ipeksi bir yapısı olan tüyleridir. Bu tüyleri büyümeye bağlı olarak çok daha fazla büyüyerek daha yoğun bir hal alırlar. Bunun dışında Tifanny kedisi son derece fazla renk çeşidine sahip olabilen bir kedi türüdür yani belirleyici ve ayırt edici bir rengi yoktur.

İskelet sistemi ve adale yapısı ise son derece güçlüdür. Atletik ve atik bir fiziki yeterliliğe sahip olan Chantilly kedisi yuvarlak bir göz yapısına sahiptir ve genel olarak bu türlerde karşılaşılan göz renkleri yeşil ve sarı olmaktadır. Yuvarlak bir kafa şekline sahip olan Tifanny kedisi uzun ve yine oldukça yoğun tüylü bir kuyruğa sahiptir.