York Chocolate kedisi, oldukça az bulunabilen yani son derece nadir bir kedi cinsi olarak tanımlanmaktadır. Bu kediler ise ilk defa 1980’li yılların ortalarında Amerika içinde tespit edilmiş ve devam eden süreç içerisinde de ayrı bir kedi türü olarak tescillenmişlerdir. Tüylerinin kendine has olan rengi dolasıyla şuan sahip olduğu bu isim verilen bu kedi cinsi farklı zamanlarda birçok farklı yarışmada da dereceler kazanmayı basarmıştır.

Birçok kedi türüne göre çok daha fazla meraklı olan York Chocolate kedisi ayrıca insanlarla da yakın ilişkiler kuran bir türdür. Oyun oynamayı ve eğlenceli zaman geçirmekten de son derece fazla hoşlanan bu cinsler genel anlamda ise özgürlüklerine düşkünlükleri ile de tanınmaktadırlar.

York Chocolate Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Özel bir kedi cinsi olan York Chocolate kedisi ve genel olarak ırkını genel anlamda hem evine, sahibine bağlı hem de son derece özgürlükçü v e bağımsızlık isteği yüksek bir kedi türü olarak tanımlamak mümkündür. Bu noktada bu kedi türü için de özellikle sahibine olan aşırı yakınlık ayırt edici karakter özellikleri içinde yer almaktadır. Bazı zamanlarda ev içinde sıkılabilen bu tür o anlarda dışarıya gitmek için bazı davranışlar sergileyebilir. Fakat genel olarak evine yani sahibine olan bağlılığı su götürmez derece de ortada olan bir gerçektir.

Bir başka sahip olduğu özellik ise takip edip, gözlemleme davranışlarıdır. Ev halkının ve bireylerin hemen hemen her yaptıkları hareketleri ve hareketleri ilgiyle takip edebilirler. York Chocolate kedisi kucakta yatmayı, okşanmayı ve sevilmeyi de çok fazla sever, bunu sağlamak için ise sahibine sürekli olarak yanaşıp, ona derdini anlatmaya çalışır. İnsanlarla olan bağları ve yakınlığı çok yüksek seviyelerde olan bu kedi ırkı, evinde yeni tanıştığı kişilerle bile hemen sıcak ilişkiler kurup, yakın davranışlar sergileyebilir. Sevgisini göstermeyi çok iyi bilen bu özel tür aynı sevgiyi de sahibinden sürekli olarak görmek ister.

York Chocolate Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu kedi cinsi farklı birçok özelliğe sahip, aynı zamanda oldukça içli ve duygusal kediler olarak da tanımlanmaktadırlar. Bu noktada York Chocolate kedisi temel fiziksel yapısı bakımından tüylerinin uzun olması özellikle düzenli bir tüy bakımını gerekli kılmaktadır. Bu noktada uzun tüylere sahip olan tüm kedi cinslerinde olduğu gibi hafta da 2-3 defa tarama ve fırçalama işlemi yapılması gerekmektedir.

Bu tarama işlemleri ise genel olarak kedinin sahip olduğu tüy oranına bağlı olarak da farklılık gösterebilmektedir aynı cins içinde bazı kedilerin tüyleri daha uzun olurken bazılarının ki daha kısa olabilmektedir. Bu tüy tarama ve bakım faaliyetleri özellikle kapanan deri gözeneklerinin açılması ve cildin hava alabilmesi için de son derece büyük önemlere sahip olan bakım uygulamalarıdır. Yine York Chocolate kedisi temizliğe son derece düşkün yapı olarak ise son derece titiz olan bir canlıdır bu yüzden bakım konusunda bu noktanın da atlanmaması gerekmektedir. Özellikle mama ve su kaplarının temizliğine çok fazla hassasiyet gösterilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu kapların pis olarak bırakılmamaları mümkünse düzenli olarak günlük bir şekilde temizlenmeleri gerekmektedir.

Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

York Chocolate kedisi büyük sayılabilecek kedi türleri içine giren bir ırk olarak ön plana çıkan bir kedi cinsidir. Bu noktada heybetli ve büyük bir görüntüye sahip olduğu da rahatlıkla söylenebilecek bir durumdur. Uzun ve kalın olan tüyleri ise ona özel olan duruşu ve görünümü kazandırmaktadır, aynı zamanda bu tüyleri ile soğuk ve zorlu hava koşullarına karşıda son derece dayanıklı bir kedi olmaktadır.

Temel vücut yapısı son derece sağlam ve dayanıklı olan bu kedi türünü kasları da sağlam bir yapıdadır, yine iskelet sistemi de aynı şekilde güçlü ve sağlamdır. Rengi ise tamamen ona özel olan çikolatayı andıran bir tona sahiptir, zaten ismini de bu doğal renginden dolayı almıştır. Gözlerinin rengi ise kahverengi ve kehribar renklerinde olan York Chocolate kedisi uzun ve tüylü bir kuyruğa sahiptir. Tüylerin en yoğun olduğu kısmı boyun bölgesi olan bu kedi türünün kafası ise orta bir büyüklüğe sahiptir.