Amerikan Curl  kedisi genel olarak uyumlu bir vücut yapısına sahip olur. Bedenleri incedir ve herhangi bir orantısızlık yoktur. Tüylerinin oldukça yumuşak olduğu bilinir. Amerikan Curl, geçmişten bu yana birçok kedi cinsleri ile çiftleştirilmiştir. Bu yüzden dünya üzerinde farklı desen ve renklerde bu ırktan görülebilir. Diğer kedi ırklarına göre büyük kulaklara sahiptirler. Kulaklarının görünümü ile diğer kedi ırklarından ayrılırlar. Kulakları arkaya meyillidir ve kıvrımlı bir yapısı vardır. Kıvrımlı kulakları bedenlerine değmez. İki kulağı da birbiri ile simetrik bir şekilde geriye doğru meyillenmiştir.

Amerikan Curl doğduğu zaman onu diğer ırklardan ayıran bir görünüme sahip değildir. Kulakları zaman içerisinde şekil alır ve meyillenir. Ortalama 5 ayını dolduran bu ırk bir kedinin kulakları artık şekil almış demektir. Kürk renkleri çok çeşitli olsa bile genel olarak iki ayrı kürk yapısına sahiptirler. Uzun ve düz olan kürk yapısına sahip Amerikan Curl görmek mümkündür. Aynı zaman kısa ve kıvrık tüylere sahip cinsleri de kolaylıkla görülebilir. Tüyleri parlaktır ve daima temiz görünür. Gözleri mavi renkte ve iridir.

Amerikan Curl Kedisinin Sağlığı

Amerikan Curl kedisi diğer cins kedilere göre daha sağlıklı bir yapıya sahiptir. Bulundukları ortama hemen adapte olabilirler. Görünürde olan hiçbir kalıtsal özellikleri yoktur. Fiziksel olarak oldukça dayanıklı oldukları için hemen hastalanmazlar. Yavru oldukları zaman bile doğuştan gelen bir bağışıklık yapısına sahiptir. Bu kediler ortalama 2 ile 5 kilo arasında değişen bir ağırlığa sahiptir.

Hareketliliği seven bir kedi ırkıdır. Bu ırk hareketi sevdiği için kas sağlığı konusunda bir rahatsızlık yaşanmayacaktır. Kuyrukları da oldukça uzundur. Hızlı hareketleri esnasında kıvrılan kuyruğunu takip etmek oldukça zordur. Bu kedi doğumundan 2 yıl sonra yetişkin olarak adlandırılabilir. Ancak yavruluk dönemi bazılarında 3 yıla kadar sürer.

Nereden Gelmiştir?

Adını da geldiği ülkeden alan bu kedi Amerika Kaliforniya’da ortaya çıkmıştır. 1981 senesinde bir rastlantı üzere bulunan bu kedi o dönemde oldukça beğenilmiştir. Kendilerine has olan kulak yapıları ile birçok kişinin ilgi duyduğu bir kedi ırkı olmuştur. O dönem çok araştırılmıştır ve kulakları genetik olarak kıvrık bir halde bulunur. Zaman içerisinde mutasyon geçirerek kulakları bu şekli almıştır. Zaman içerisinde yaygın bir ırk olsa bile 1986 senesinde farklılığı kabul edilmiştir. O sene içerisinde farklılığı resmi olarak tanınmış ve yazılı olarak belirli standartlar içerisine konulmuştur.

Bu ırk doğal yaşamdan geldikleri için herhangi bir sağlık sorunları olmaz. Bu yüzden sağlıklı ve uzun bir ömür yaşarlar. Yaşayacakları süre bakımları ile doğru orantılı olsa bile 16 yıla kadar ömürleri olabilir. 9 yaşından önce sağlık problemleri dışında bir sorun nedeni ile yaşamlarını kaybetmezler. Bir yaşını dolduran Amerikan Curl doğum yapabilir.