American Bobtail kedisi için söylenen ve yapılan tanımların çoğunda bu türün uysallığı ve zekâsı aynı zamanda sahibine duyduğu sevgi hep ön plana çıkmaktadır. Birçok konu uzmanına göre ise kediler içinde köpek ırkına en yakın tür bu cins oalrak gösterilmektedir. Bunu eğitime açık olması, komut algılama kapasitesinin sınırlarının geniş olması ve bazı davranışlarıyla bu kediler de desteklemektedirler.  Yine bu özel kedi ırkını karakterize eden başka bir özel durumları ise sahiplerine duydukları aşktır, evet bu türün kedileri sahiplerine karşı yoğun bir sevgi içinde olurlar ve bu durum sürekli olarak büyüyerek devam eder.

Yine eve bağlı ve ev yaşamına da uygun bir tür olan bu kediler için kucağı çok seven, sevilmekten ve okşanmaktan çok hoşlanan yine ilgiye ise dayanamayan bir kedi demek ise tam anlamıyla doğru bir tanımlama olabilir. Belki de en dikkat çeken ve türe ait özelliklerden biri ise kuyruklarının çok kısa olmasıdır. Bu kediler genetik bir sorundan dolayı kısa bir kuyruk yapısına sahiptirler. American Bobtail kedisi için bir diğer önemli durum ise tüylerinin yapısıdır, bu kediler fazlasıyla yumuşak ve son derece kabarık bir tüy şekline sahip olmaktadırlar.

American Bobtail Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Sadakat bu kedilerin genlerinde yer alan ve doğuştan getirdikleri bir özellikleridir, yine uysallık ve sevecen bir ruh hali tamamlayıcı diğer unsurlarıdır.  Genel anlamda ise hareketli ve aktif bir kedi türü olarak tanımlanan American Bobtail kedisi için çok iyi ve kaliteli bir oyun arkadaşı demek de son derece doğru bir tanımlama olabilmektedir. Bir ev kedisi için fazlasıyla önemli bir karakter özelliği olan çocuklara bağlılık ve onlarla vakit geçirebilme durumunda ise bu türün kedileri her zaman çok başarılı olmaktadırlar.

Fakat belki de bu ırkın en ayırt edici özelliklerinin başında ise eğitime hatta ileri eğitimlere fazlasıyla açık ve yatkın olmaları gelmektedir. Öyle ki verilen hemen her eğitim bu kediler üzerinde kısa süreler içinde başarıya ulaşmaktadır, çoğu köpeklere mahsus olan farklı birçok konuda başarı ile eğitilebilen çok akıllı ve zeki bir kedi ırkı olarak her zaman ön plana çıkmaktadırlar. American Bobtail kedisi için yuvarlanma, oturma, kalkma gibi eğitimler son derece kolay ve basit kavrayabileceği konular içinde yer almaktadırlar.

American Bobtail Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu kediler onlara ilk kez bakan ve gören kişilerin kafalarında özellikle tüy bakımları konusunda büyük soru işaretleri oluştursa da gerçeği kısa süre içinde öğrenebilmektedirler. Bu kediler için hiçbir zaman zorlayıcı ve yorucu tüy bakımları gerekmemektedir. Sadece haftalık oalrak uygun tarak ve fırçalarla yapılan bakımlar ise yeterli tüy bakımları olarak tanımlanmaktadırlar. Fakat genel sağlıklarının takip edilmesi ve olabilecek rahatsızlıkların önceden bilinebilmesi için American Bobtail kedisi düzenli veteriner ziyaretlerine götürülmeli ve bu durum genel bir rutin haline de dönüştürülmelidir.

Bunun dışında hemen her kedide dikkat edilmesi gereken temizlik hijyen ve kullandığı eşyaların sağlıklı olma konuları bu kediler içinde önemlidir. Bu bağlamda bilinmesi gereken başka bir konu da bu türe ait kedilerin farklı hastalıklara yatkın olma durumlarının var olduğudur. Bu yüzden bu rutin veteriner kontrollerinin aksatılmaması ayrıca önem taşımaktadır.

American Bobtail Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Geniş ve büyük bir kafa yapısına sahip olan American Bobtail kedisi yine büyük ve iri gözleri ile de tanınan bir kedi türüdür. Tüyleri farklı birçok renk olabilen bu cinsin kedilerinin göz renkleri doğumlarında mavi olur ve bazı türlerin büyüdükleri zaman göz renkleri de değişebilmektedir. Genel anlamda ise en çok bilinen ve rağbet gören tüy rengi beyaz göz rengi mavi olmaktadır.