Habeş kedisi diğer bir adıyla da Abssinian kedisi geçmişi çok eski zamanalar kadar dayanan ve çıkış hikâyeleri çok farklı olan oldukça meşhur ve beğenilen bir kedi cinsidir. Bu kedilerin kesin olarak ne kadar uzun zamandır hayatta oldukları ya da nasıl ve nerede ortaya çıktıkları gibi konular üzerinde henüz bir fikir birliği sağlanmış değildir. Bazı araştırmacılar bu kökeni eski Mısır kedilerine dayandırırken bazıları da farklı çıkış noktaları öne sürmektedirler. Bu kediler hem fazlasıyla zeki ve akıllıdırlar hem de fazlasıyla asil ve zarif bir görünüme sahiptirler. Cinsleri son derece özel olan bu kediler ev hayatına uygun ve insanlarla da ilişkileri ise fazlasıyla kuvvetli olan canlılar oalrak ön plana çıkmaktadırlar. Özellikle çocukları çok seven Habeş kedisi çocuklu evlerde çok daha fazla oyuncu ve neşeli de olabilen bir kedi türü oalrak belirtilmektedir.

Habeş Kedisi (Abssinian) Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Abssinian kedisi öncelikli olarak kesinlikle zeki ve akıllı kedi türleri içinde yer alan nadide bir ırktır, ayrıca bu zekâsını akıllıca kullanma konusunda da potansiyeli son derece yüksektir. Bunun yanında iyi bir avcı olmasına bağlı olarak, atik, hızlı hareket edebilen ve atletik özelliklere de sahip olan bir kedidir. Habeş kedisi oyun oynamayı da çok sever, oyunları sahibi ve ev halkıyla oynaktan da ayrıca büyük keyif alır.

Bu kediler sevecen ve insancıl özelliklerinin yanı sıra fazlasıyla dost canlısı ve sıcakkanlı kediler oalrak bilinmektedirler. Bu özellikleri ile ev ortamında hem sevimli hem de eğlendirici bir arkadaşa da kolayca dönüşebilmektedirler. Hemen bütün kediler gibi sahibine bağlanan bu kediler de zaman zaman ilgi ve alakadan fazlasıyla mutlu olabilmektedirler.

Habeş Kedisi (Abssinian) Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kısa ve sık tüylere sahip olan Habeş kedisi için hafta da bir kez yapılacak tüy fırçalama işlemleri tüylerinin bakımı için yeterli olabilmektedir. Yumuşak ve ince fırçalarla taranmaları gereken bu kedilerin tüy bakımları onlara son derece iyi gelen bir uygulama olmaktadır. Ayrıca diş bakımlarının gerekli aparatlarla yapılması oluşabilecek hastalık ve iltihaplardan korunmaları için gerekli olan başka bir bakım noktasını oluşturmaktadır.

Yine farklı bir bakım da bu kedilerin kulakları için yaptırılmalıdır fakat bu temizletme işlemlerini mutlaka bu işte uzman olan kişilerin yapmaları sağlanmalıdır. Düzenli oalrak tırnaklarının kesilmesi de hem pati sağlıkları için hem de farklı sebepler için gerekli olan başka bir bakım başlığını oluşturmaktadır.

Habeş Kedisi (Abssinian) Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Habeş kedisi ince ve kısa tüylere sahiptir, vücut yapısı ise tamamen ona özel ve onu karakterize eden bir şekildedir. Genel oalrak kaslı bir vücuda sahip olan bu ırkın kedileri küçük patileri ve ince bacakları ile de dikkat çekmektedirler. Gözlerinin altında bulunan çizgiler de yine bu türe ait ayırt edici fiziksel özellikler içinde sayılmaktadır.