Burmese kedisi, özellikle son derece aşırı hareketli olması, sürekli oalrak bir oyun halinde bulunması ve karşısında ki kişiyle devamlı oalrak konuşmasıyla ünlü yine özel bir kedi ırkıdır. Bu kedi cinsinin en belirgin özelliği ise asla yerinde duramayışı ve her zaman devam eden bir hareket ve aktivite hali olarak tanımlanmaktadır. Bu özellikleri ile ve yaptıkları yaramazlıklarla da bilinen bu kediler ev içinde son derece iyi birer oyun arkadaşı ve sevecen bir kedi oalrak rahatlıkla yaşayabilmektedirler.

Bu tür köken olarak ise Burma ülkesine özgü bir kedi ırkıdır, orada daha ziyade tapınak gibi mekânlarda beslenen bu kediler daha sonra farklı sebepler ve girişimlerle bütün dünya tarafından tanınıp oldukça yoğun ilgiler görmüşlerdir. Burmese kedisi yüksek enerjisi ve oldukça konuşkan yapısı dışında fazlasıyla akıllı ve zeki bir canlı olarak da tanımlanan bir kedi cinsidir. Eğitim çalışmalarına genel oalrak her zaman olumlu yanıtlar verdiği gözlenen bu kediler temel eğitimler konusunda da son derece başarılı kediler arasında yer almaktadırlar. Hiç sevmediği bir konu ise ev içinde tek başına bırakılmaktadır, yalnız kalmak bu kedileri fazlasıyla üzer ve mutsuz eder.

Burmese Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Bu kedi cinsini tanımlayacak özelliklerin en başında meraklı oluşu, aşırı derecede hareket halinde olması, karıştırma ve kurcalama konusunda duyduğu istekleri söylenebilir. Merak Burmese kedisi için temel karakter yapısı oalrak tanımlanmaktadır, çevresinde ki hemen her şeyi ve her olayı araştırıp anlamaya çalışır. Bu da bazı zamanlarda ev içinde fazlasıyla dağınıklıklara yol açmasına neden olabilen durumlara sebep olabilmektedir.

Bunun yanında sahibi ile asla sarsılmaz ve çok kuvvetli bir ilişki kuran bu kediler, ev içinde sahiplerinin olduğu yerlerde durular ve sürekli oalrak da bir ilgi beklerler. Oldukça akıllı ve pratik zekâsı da son derece gelişmiş bir tür olan Burmese kedisi sahibi ile oyun oynamayı ve bazen onu kızdırmayı çok sever, bu noktada en sevdiği hareketlerden bir tanesi de sahibini ev içinde adım adım takip etmektir. Asla yalnız kalmayı sevmez ve bu durum onu hem üzer hem de aşırı derece de gergin olmasına sebep olabilir, bu yüzden eğer evde tek kalacaksa yanına fazla sayıda oyuncak bırakılması son derece iyi olabilmektedir. Yine bu kediler sahipleri ile konuşmayı, olan biten her şeyi sahiplerine uzun uzun miyavlayarak anlatmaya da bayılırlar.

Burmese Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Burmese kedisi bütün özelliklerinin yanında belki de mevcut kedi türleri içinde bakımı en kolay ve en zahmetsiz olan kedi cinsidir. Bu özellikleri sayesinde ise ev ortamı içinde en uygun kediler arasında her zaman üst sıralarda yer almaktadırlar. Ayrıca tüyleri hem çok kısadır hem de az dökülür bu yüzden tüy bakımları için genel anlamda ayda bir ya da iki kere bir tarama işlemi yapmak fazlasıyla yeterli olmaktadır. Burmese kedisi yine genel ölçüler içinde bazı zaman aralıklarında da rutin sağlık kontrollerine götürülürse geriye yapılması gereken başka da bir şey kalmamaktadır.

Burmese Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Burmese kedisi fiziksel boyut olarak orta boylu kedi ırkları arasında yer alan bir cins kedi olma özelliği taşımaktadır. Fiziksel olarak orta boylu olsa da genel vücudu ise fazlasıyla dayanıklı ve yine aşırı derece de kuvvetlidir. Tüy yapısı ise son dreç güzel ve oldukça parlaktır. Lila, leylak, mavi ve krem renkleri de sahip olduğu bazı renkler arasında yer almaktadır. Burmese kedisi gözlerinin konumları da birbiri arasında bir boşluk olacak şekildedir.