American Shorthair kedisi, gerçek ana vatanı aslen İngiltere olan fakat çok uzun yıllar önce Amerika’ya getirilen ve bu ülke içinde oldukça ünlü olan bir kedi türüdür. Bu kedi ırkı ile British Shorthair kedi ırkı ise yakın akrabalardır ve birçok ortak özelliklere de sahip olabilmektedirler.

Bu kediler göz önüne çıktıktan sonra çok kısa süreler içinde evlerde en çok beslenen kedilerden bir tanesi olmuşlardır. Bu durum ise onların sahip oldukları eşssiz yetenekler ve özeliklerle doğrudan ilgili bir durumdur. Bu noktada eve bağlı aynı zamanda sahibine sadık bir kedi türü Olan American Shorthair kedisi ayrıca hem fazlasıyla meraklı aynı zamanda da iyi bir avcıdır. Kendisiyle ilgilenilmesi ve vakit geçirilmesinden çok fazla hoşlanan bu ırkın kedileri ev ortamı içinde tam anlamıyla ideal tipte kedilerdir.

American Shorthair Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Bu özel kedi cinsi üzerinde çok farklı özellikleri ve kabiliyetleri toplamış nadide bir ırk olarak tanımlanmaktadır. American Shorthair kedisi için söylenebilecek en önemli özelliklerinden bir tanesi ise ava olan düşkünlüğü ve içgüdüsel olarak yetenekli bir avcı olmasıdır. Ev ortamında da bu yetenekleri aynen devam eder, pencerelerden geçen kuşları potansiyel bir av oalrak gördükleri için uzun süre oralarda avlarını izleyebilirler.

Fakat bu özellikleri başlarına kazalar gelmesine ve yaralanma yaşamalarına da sebep olabilecek bir durumdur, bu kedi cinsinin sahiplerinin özellikle açık kapı, pencere ve balkonlar konusunda fazladan bir önem göstermeleri gerekmektedir. Yine Bu tür ev ortamı için istenebilecek pek çok olumlu unsura da sahiptir. Sahibine sadıktır ve sahibine ilgi göstermeyi çok fazla önemser. American Shorthair ev içinde yaşayan herkesle çok yakın ve sıcak ilişikler kurabilir ve sevgisini her fırsatta gösterebilir. Çocuklarla da son derece iyi ve sağlıklı ilişkiler kurabilen bu türün kedileri her türlü aile tipi ve yapısı içinde ideal bir kedidir.

American Shorthair Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ev için ideal bir kedi olmasında önemli olan bir başka etken ise bu kedilerin hiçbir zaman için fazladan bir bakıma ve zahmetli bakım işlemlerine ihtiyaç duymamalarıdır. Sevimli, sıcakkanlı ve aynı zamanda oyuncu bir kedi olan American Shorthair kedisi sahip olduğu tüy yapısı ile de zorluk oluşturmayan bir ırktır. Haftalık yapılacak tarama işlemleri ise yapılması gereken tek bakım faaliyeti oalrak gösterilebilir. Bunun yanında beslenmesine dikkat etmek önemlidir çünkü bu tür kilo almaya yatkındır.

Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Orta uzunlukta bacaklara sahip olan American Shorthair kedisi vücut tipi ve büyüklüğü oalrak da orta büyüklükte bir kedi oalrak göze çarpmaktadır. Genel anlamda tüyleri yumuşak olan bu kedilerin kulakları dik ve orantılı bir büyüklüğe sahiptir. Farklı renklerde olabilen bu özel cins kedilerin göz renkleri de çeşitlilik gösterebilmektedir. Standart olarak en fazla sahip oldukları renk ise tekir gümüş olarak ifade edilmektedir.