American Wirehair kedisi ilk kez 1960’lı yıllar içinde Amerika içinde ortaya çıkmış ve takip eden yıllar içine de ayrı bir kedi ırkı olarak kabul görmüş bir kedi ırkıdır. Bu ırk çoğu özelliği ve davranış şekilleriyle ev için ideal ve uygun kediler içinde her zaman gösterilen sahibine bağlılığı ve yakın ilgisiyle bilinen bir kedidir. Bu kediler için en fazla mutluluk ve neşe veren davranış şekli ise şüphesiz ki sürekli olarak sahibinin peşinde olmaktadır.

Bu kedi türüne dâhil olan kediler sahiplerine çok fazla bağlı oldukları için onları takip edip devamlı olarak kontrol ederler. Bu durum da ortaya sahip kedi ilişkisi bakımından çok güzel manzaraların çıkmasına neden olan bir durumdur. Sıcakkanlı ve aynı zamanda sevgi dolu olan American Wirehair kedisi aynı zamanda herkese yakın davranmasını bilen bir kedidir.

American Wirehair Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Bu türün kedileri çok kısa zamanlar içinde dâhil oldukları ortama hemen adapte olup uyum sağlayabilme yeteneklerine de fazlasıyla sahiptirler. Oyun oynamayı ve hareketli olmayı seven bir kedi olan American Wirehair kedisi durumsallaşma konusunda da oldukça iyidir, yani sahibini yapısına ve o anki ruh haline göre kendi durumunu ve hareketlerini de değiştirebilmektedir.

Oyun oynarken son derece atik, atılgan ve atak olabilen bu türe ait kediler oyun zamanları dışında ise uysal ve sakin kalıp aynı yerde oturabilirler. Fakat merak genlerinde olan bu tür otururken de her zaman başta sahibi olmak üzere etrafı ve olan biteni takip etmeye devam ederler. Kucakta sevilme konusunda ise kesinlikle o istemeden kucakta sevilmeyecek bir kedi oalrak farklı özelliğini bu noktada da devreye sokan bir kedi oalrak tanımlanmaktadır.

American Wirehair Kedisi n Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İhtiyaç duyduğu temel şeyler sahibinin sevgisi ve sürekli devam eden ilgisi olan American Wirehair kedisi için yapılması gereken bazı bakımlar da vardır. Bu bakım rutinleri dik ve kıvırcık olan tüyleriyle ilgilidir ve bu tüylerinin kısa aralıklarla uygun araçlar yardımı ile taranmaları ve düzeltilmeleri gerekmektedir. Bunun dışında ise neredeyse kendi kendine bakan bir kedi oalrak bile tanımlanabilecek özelliklere sahiptir.

Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

American Wirehair kedisi için en belirgin fiziksel özellikler hem kıvırcık ve dik tüyleri hem de içyapısını asla yansıtmayan sert ve keskin bakışlarıdır. Büyük vücutlu kediler içinde yer alan bu tür çok uzun olmayan ve kemikli bacaklara da sahiptirler. Oldukça farklı kürk renklerine sahip olabilen bu ırk kedileri, aynı zamanda güçlü ve sağlam ağız yapılarıyla da bilinmektedirler. Çok uzun olmayan kuyrukları bulunan bu Amerikan kedilerinin tüyleri ise iyi bakılmaları durumunda hem parlak hem de fazlasıyla canlı olmaktadır.