Ankara kedisi var olam tarihi yüz yıllar öncesine kadar giden, saf bir Türk ırk kedisi olma özellikleri gösteren ünlü ve son derece değerli bir kedi türüdür. Bu tür genel anlamda neredeyse bütün uzun tüylü kediler içinde bir ata olarak kabul edilmektedir, ayrıç abu kedi tüylerinin yapısı, gözlerinin rengi ve yüzünün şekli ile hemen fark edilebilen nadide bir kedi cinsi olarak sınıflandırılmaktadır.

Bu kedi ırkı 16 yüzyıl dolaylarında öncelikli olarak Avrupa’ya götürülmüştür ve bu noktadan itibaren ise çok hızlı bir şekilde popüler ve ünlü bir kedi haline gelmiştir. Her dönem de Avrupa saraylarında ve asillerin evlerinde de kendisine yer bulan Ankara kedisi halen bu popülerlik ve ilgi kaynağı olma durumlarını da devam ettirmektedir. Amerika ve Avrupa içinde bazı ülkelerde günümüzde halen bu kedinin profesyonel oalrak çoğaltılması faaliyetlerine de hızlı bir şekilde devam edilmektedir.

Ankara Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Bu kedi cinsi hem fiziksel oalrak hem de davranış ve karakter yapısı olarak son derece özel ve seçkin bir kedi ırkı oalrak ifade edilmektedir. En önemli özelliklerinden bir tanesi yavruluğundan itibaren yanında olduğu sahibine duyduğu bağlılık ve yoğun sevgidir. Bu sevgisini ise sahibine zaman ve yer fark etmeksizin sürekli oalrak gösterebilen bir kedi türüdür.

Yine oyun oynamayı ve ev içinde keşif gezileri yapmayı seven Ankara kedisi yükse de bir enerjiye sahiptir. Sahibi ile vakit geçirmek ise onun için her anı içine alır, sahibini sürekli gözlediği için, her hareketinde onu izler ve hemen yanında bitiverir. Bu kediler sosyal yönleri de son derece güçlü bir ırk oldukları için diğer insanlarla, ev halkıyla, misafirlerle de hemen sıcak ve yakın ilişkiler temin edebilirler. Bütün gün yorulan ve koşturan bu türün kedileri için ise en iyi ve ideal dinlenme yeri ise hiç kuşkusuz ki sahibini ona ait olan kucağıdır.

Ankara Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ankara kedisi bakımı hususunda en önemli ve belki de tek zahmetli iş uzun ve gür olan tüylerinin bakımı işleridir. Fakat bu zahmete mutlaka katlanmak gerekmektedir çünkü her gün düzenli taranma yapılmazsa oldukça güzel olan tüyler birbiri içine dolanır ve sonuçlar kedi için hiç de iyi olmayabilir. Tüylerinin fırçalanması işi bu kedilerinde fazlasıyla mutlu oldukları bir hareket olduğu için onun mutluluğu sahiplerini de fazlasıyla mutlu etmektedir.

Ankara Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Ankara kedisi büyük, iri cüsseli ve kaslı gelişkin kediler sınıfı içinde yer alan güçlü ve sağlam bir kedi cinsidir. Bu kedi türü için ayrıcı bir özellik ise uzun parlak, yumuşak ve beyaz tüyleridir. Yine sahip olduğu göz rengi de bu kedi ırkının en temel unsurları içinde yer almaktadır.