1900 yıllarında, Avrupa’dan Amerika’ gemi ile giden göçmenler yanlarında kedileri de götürdüler. Yolculuk bitince kedilerde gemiden ayrıldılar böylece Amerika bu kediyi bir ırk olarak tanıdı. Amerikan Shorthair kedi cinsi ortalama kilosu 5-7 arasıdır. İsminden de anlaşılacağı üzere kısa ve oldukça tüylüdür. Yoğun tüyleri çok yumuşak değildir ve bu ırkta doksan renkten fazla tüy görülür. En bilinen rengi ise gümüş tekirdir. Tekirin dışında beyaz, mavi, siyah ve duman renkleri kombinasyonları ile çeşitli varvasyonları da bu ırkta görülmüştür. Gözleri ise bakır, kahverengi ve yeşil olarak bilinir.

Bakımı diğer kedilerden farksızdır, kısa tüyleri çok dökülmediği için sizi rahatsız etmeyecektir. Yaşına uygun beslenmesi gerekir çünkü bu ırk obeziteye yatkındır dolayısıyla kilo almamasına dikkat etmeli. Obeziteye yatkın olmalarına rağmen en sağlıklı kediler arasındadır. Ortalama ömürleri 15-20 yıl arasıdır. Çok atletik bir kedidir. Kafası geniş, omuz ve göğsü iyi gelişmiştir. Oldukça asil ve dik görünüme sahiptirler. Amerikan Shorthair kedi cinsi orta büyüklükteki kafasında dik kulaklara, küçük yuvarlak bir ağza, kare şeklini andıran köşeli bir burun yapısına ve yine orta büyüklükte ki badem gibi gözlere sahip olan sevimli bir kedi ırkıdır. Bu eşsiz güzelliğin yanında pratik ve zekice tavırlarıyla sizi kendisine hayran bırakabilir. Aynı zamanda iyi bir dinleyicidirler onlara sırlarınızı anlatabilirsiniz asla başkasıyla paylaşmazlar. Ancak fazla uzun konuşmalar yapmayın zira aniden kalkıp cam önüne manzara izlemeye gidiverirler.

Amerikan Shorthair Kedileri Bakımı

Amerikan Shorthair düzenli olarak yıkanması gereken bir kedidir. Kendisini kirli hissettiği zaman çok aktif davranabilir ve evdeki eşyalara zarar verebilir. Haftada iki kere tüyleri taranmalıdır. Bu sayede ölü tüylerden arınacak ve kendisini temizlenmiş hissedecektir.

İlerleyen yaşlarında veterinerin kontrolünde bir beslenme düzeni gerçekleştirilmelidir. Bu kedi beslenme düzenini kendisi ayarlayamayacak ve çok yemek isteyecektir. Hızlı kilo alması ve gereğinden fazla kilo alması ömrünü kısaltabilir. Kedilerde de diğer canlılar gibi hastalıklar görülebilir. Doğru ve düzenli bir beslenme düzeni ile bu hastalıklar önlenebilir. Mama seçimi yaparken kaliteli mama seçimi yapılmalıdır. Kedinin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri içeren kuru mamalar tercih edilmelidir. Yaş mamalar da sürekli verilmemelidir. Haftada ya da iki haftada bir şeklinde yaş mama verilebilir. Sürekli yaş mama tüketimi kedilerde hızlı kilo alımına sebep olacaktır. Ayrıca ödül çubukları gibi küçük atıştırmalıklar ile beslenmeyi çok seven bir kedi cinsidir.