Amerikan Shorthair cinsi ülkemizde de oldukça ilgi gören kedilerden. Güçlü ve sağlam bir kedi ırkından gelen bu cins avcılığı ile bilinen popüler kedi cinsi olan British Shorthair’ın da akrabasıdır. Avcılık içgüdülerini hala koruyan bu güzel kediler arık iyi avcı oldukları için değil eşsiz karaktere sahip oluşlarından beğeniliyor. Bu güçlü kediler çok şefkatli ve arkadaş canlısıdır. Birlikte yaşadıkları aileye kolaylıkla uyum sağlarlar. Özellikle çocuklar ile anlaşma şekillerine hayran kalacaksınız. Bu kedi cinsini tek kelimede açıklamak istersek bu kelime uyumluluk olurdu. İnsanlara karşı büyük sevgi beslerler. Avcılık içgüdüleri artık oyunculuğa dönmüştür. Oyuncaklarla oynamak onlara iyi gelecektir, izleme keyfini ise size tavsiye ederiz. Bu cinsler kuşları ve uçan cisimleri izlemeye bayılırlar bu yüzden cam kenarlarında durup uzun uzun düşüncelere daldığını düşünmeyin, izleyecek uçan cisim arıyordur. Asla açık cam kenarlarında yalnız bırakmayın uçan kuşun peşinden sıçramak isteyebilir. Bu tarz avcılık arzularının bedelini canıyla ödeyebilirler bu yüzden dikkat etmenizi gerekir. Bilindiği gibi kedilerin karakteri eşsizdir.

Çok zeki olan Amerikan Shorthair kuru gıdalardan ve kemikli ürünlerden çok hoşlanırlar. Bu tarz besinleri sevdikleri için günlük diş hijyenine özen göstermek en sağlıklısıdır. Tuvalet eğitimi ise özellikle yavrular için eve patisini atar atmaz başlamanız gereken bir süreç. İlk etapta yapmanız gereken şey yemeğini yedikten sonra, minik dostunuzu nazikçe kedi tuvaletine bırakmak. Kediniz tuvaletin içindeyken onu rahat bırakın. Orasının tuvalet olduğunu anlaması için ise tuvaletini yapmak için yer aradığını anladığınız an kedinizi alıp tuvaletine bırakın. Diğer bir seçenek ise bunu bir saat aralıklarla yapabilirsiniz. Kumu eşelediğini fark ederseniz şaşırmayın bu ona kumun tuvaleti için ne işe yaradığına dair ipucu verecektir. Evde ufak çaplı kazaların olmasına izin verin unutmayın ki hatalar tecrübeyle aşılır. Doğru kum seçimi yapın, kedi dışkısı kokusunu kontrol edebilecek özelliğe sahip olmalı. Bu süreç gözünüzde büyümesin akıllı dostunuz eğitime açıktır, sizi anlayacaktır.

Amerikan Shorthair Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Amerikan Shorthair yemek yemeyi seven bir kedi cinsidir. Bu yüzden onu çeşitli ödül çubukları ile eğitmek kolaydır. Ancak kedilerin zor eğitildiği hesaba katılmalı ve hızlı bir sonuç almak beklenmemelidir. Bu kediler komutlara uymayı başta tercih etmeseler bile ödül çubukları ile temel komutları gerçekleştirebilirler. Eğitimlerine yavru iken başlanması daha sağlıklı olacaktır. Yavruluk döneminde öğrenmeye daha meyilli olacaktır.