Amerikan Wirehair kedileri; iki kedinin çiftleşmesi sonucu değil, mutasyon sonucu meydana gelmişlerdir. Çok farklı bir cinse sahip olan bu kediler, çok fazla arkadaş canlısıdır. Kucak kedisi olarak bilinirler. İyi huylu oldukları için oldukça ılımlı yapıları vardır. Tam bir ev kedisi olarak yer alırlar. Özelliklerine bakılırsa;

 • Arkadaş canlısı kişiliği ile insanlara çok fazla uyum sağlarlar.
 • Çok akıllı tavırları vardır.
 • Uyumlu kişiliği ile bilinen kediler insan odaklıdır.
 • Kediler insanlar ile olmayı ve onlar ile oynamayı oldukça çok sever
 • . İnsan olmadığı yerlerde hemen depresyona girebilirler.
 • Ona oyun alanları yaratmak yerine sahibi ile oyun alanı oluşturmak daha iyidir.
 • Bu kediler ayrıca çok miskindirler. Fazla hareketli olmamakla birlikte insanların etrafında takip ederler.
 • Ev sahipleri etrafında dolanmaktan hiç sıkılmazlar.
 • Rahat bir kanepede saatlerce yatabilirler.
 • Çok nazik bir kedidir.
 • Etrafında olan her şeyi büyük bir dikkatle dinlemektedirler.
 • Bu kediler çok fazla uyarıcıya sahip olduğu için çok fazla ışık altında tutulması gerekmektedir. Çok yüksek sesle konuşulmaması gerekmektedir. Çünkü bu kedilerin duyu organları çok dikkatlidir.
 • Bu kediler çok fazla atletiktir. Bir cüsseye sahip olan görünümü ile diğer kedi cinsleri ne nazaran oldukça sert bir dokuya sahiptir.
 • Sık ve sert bir dokuya sahip olan kıvrımlı bıyıkları ve kıvırcık tüyleri ile parlak bir görünüm elde etmektedirler.

Amerikan Wirehair Eğitimi

Amerikan Wirehair, çok fazla huyu olmayan bu kediler eğitilmesi kolay kedilerdendir. Yavruyken veteriner eşliğinde eğitimi alındığı zaman daha iyi olacaktır. Sevecen tavırları yüzünden insanlar da çok fazla yakın olabilirler.

Amerikan Wirehair kedileri Bakımları

O kedilerin bakımı çok önemlidir. Sırtının taranması gerekmektedir. Ve hastalıkları riskini azaltmak için sürekli veteriner kontrole gidilmesi gerekmektedir. Bu hastalıklara yıkılmaması için bir aşı karnesi oluşturulmadı ve doğum esnasında bu kedilerin aşı karnesi çok önemli bir yer arz etmektedir.

Ayrıca kulak enfeksiyonuna çok eğilimli olan bu kedilere karşı yumuşak bir bezle silinmesi oldukça etkilidir. Bu kedilerin yaşamı ömürlerini uzun olması için kedi yetiştiriciler mineral E vitaminli yiyecekler mamalar yedirmedirler.

Bu kedilerin sağlığının korunmasında kaliteli kedi mamaları ve kedi kumu kullanımı oldukça önemlidir. Bazı yetiştiriciler kedi kumunun sesli olarak değil toplanabilir. Tonikum olarak kullanılmasının daha fazla işe yaradığını söylüyorlar. Kedi türleri arasında insanlık cinslerden birisi olarak görülmektedir. Ve veteriner eşliğinde bu kedilerin bir şekilde doğum yapmaları çok sağlıklı olmaktadır. Dikkatli üreme yapılmalıdır.

Özellikleri

Bu kedilerde dikkatli üreme yapılmazsa ölümlere kadar yol açabilir. Kedi türü sahiplenmek istenirse kıvırcık ve kaba tüylerinin bakım yapılması gerekir. Bambu şeklinde toplanması daha iyi olduğu konusunda veterinere tanıştırmak gerekmektedir. Bu kediler hava değişikliklerine çok fazla adapte oldukları için yağlı cilt yapısına sahiptirler. Bundan dolayı direkt cilt sorunları görülmektedir.

Cilt sorunlarının görünmemesi için çok fazla stresli ortamları sokulması gerekmektedir. Kedi depresyonu sokulmalıdır. Kedi depresyonu sokulursa bu kedi cinsinin çok fazla hareketleri kısılabilir. Yaptığı davranışlar azalabilir ve yiyebilir. Depresyona girmemesi için oyuncaklarla kedi bir şekilde sosyalleştirmelidir.

Eğer evde kimse yoksa bu tarz bir evde kedi sahiplenmemeniz gerekmektedir. Çünkü bu kedi çok insana bağlı olduğu için insan gittiği zaman çok kolay depresyona girer. Depresyona girdiklerinde veteriner hekim kontrolünde olmalıdır. Bu kedi çok fazla eğlencelidir. Eğer oyun oynamak isterse çocuklar için bir arkadaş olabilmektedir.

Sürekli oyun kedisi olarak da bilinen bu kedinin bir diğer ismi palyaçodur. Çok saygılı dostluklar kurabilirsiniz. Kedi insanlara karşı oldukça uyumlu ve kibardır. Diğer evcil hayvanlara karşı iyi bir anlaşma sağlar. Fakat amca yeteneği olduğu için kendi cinsine çok fazla uyum sağlamak da zorlanır. Bu yüzden daha yavruyken küçükken eğitilmesi çok önemlidir.