Australian Mist kedisi, melez bir kedi olarak yapılan çiftleştirme çalışmaları sonucu, Burmese ve Habeş kedisi genleri taşıyan kelimenin tam karşılığı oalrak bir ev kedisidir. Bu kedi ile ilgili yapılan çalışmalar oldukça uzun süreler boyunca devam etmiştir ve sonuç oalrak ortaya birçok yönden güçlü ve sağlam özellikleri olan yine sevecen ve insancıl bu ırk çıkmıştır.

Evde bakılabilecek kediler içinde her zaman ilk sıralarda yer bulan bu kedi türü nazik ve sevgi dolu yapısı ile de insanların yoğun sevgilerini kazanmış bir kedidir. Ayrıca zaman zaman girdiği farklı ve oldukça zorlayıcı kedi yarışmalarında da genel anlamda hep zaferle ayrılmayı başarmıştır. İnsanlarla kurduğu ilişkilerde ve davranışlarında ise farkını her şekilde ortaya koymayı bilen Australian Mist kedisi tanındığı zaman asla bırakılamayacak kadar da sevgi dolu bir canlıdır.

Australian Mist Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Kucağı çok seven, her adımında içinde ki sevgiyi dışına verebilen bir kedi türü olan bu kediler genel oalrak ise her zaman mutludurlar. Sahibini de bu ölçülerde çok seven Australian Mist kedisi onunla beraber olmaktan, yanında, yakınında bulunmaktan da ayrıca çok büyük keyif almaktadır. Yanında yer alan tüm insanların ilgi ve dikkatlerini üzerine toplamak isteği de bulunan bu kedilerin bu özellikleri diğer tüm kişilere de son derece yakın ve sevgi dolu davranmalarına neden olmaktadır.

Bu kedi türü için hayat sahibi ve diğer aile üyeleri etrafında dönmektedir, sahibiyle yaşadığı sevgi paylaşımı ise her zaman olarak hareketlerine bazen komik, bazen de çok sempatik şekillerde yansımaktadır. Ev içinde varlığını ve etkisini en sevimli ve güzel yolardan hissettiren bu kediler için sevmek ve sevilmek çok fazla önem taşımaktadır. Çocuklara karşı da yoğun bir ilgi ve alaka gösteren bu ırkın kedileri ile çocuklar uyumlu ve uzun süreler vakit geçirebilmektedirler.

Australian Mist Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu harika cins kedilerin bakımlarında dikkat edilecek noktalar, tüylerinin bakımları, tırnaklarının temizliği ve beslenme şekilleri ile alakalı konu başlıklarından oluşmaktadır. Australian Mist kedisi için özellikle tüy canlılığı ve cilt sağlığı için tüylerin düzenli fırçalanması çok önemli ve gereklidir. Bun yanında beslenmesinde onun sevdiği ve sağlıklı olan ek gıdalar verilebilir bu hem gelişimini olumlu etkiler hem de onu sevindirir. Yine tırnaklarının kesilmesi ve uzun bir şekilde bırakılmamaları da son derece önemlidir.

Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Australian Mist kedisi, vücudu ve kas yapısı güçlü kemik sistemi ise son derece sağlam bir yapıya sahiptir. Gözleri büyük olan bu kedi cinslerinin kulakları belli oranda daha küçük olmaktadır. Farklı göz ve tüy renklerine sahip olabilmelerinin yanında dişiler erkeklere göre daha ufak bir yapıya sahiptirler.