Balinese kedisi ırk oalrak Siyam kedisinin uzun tüylü ve farklı bir türü olarak ilk defa ortaya çıkmıştır, bir süre Siyam kedisi oalrak kabul edilmiş sonrasında ise farklı ve özel bir ırk olduğu belirlenip, yeniş bir oalrak tescil edilmiştir. Siyam kedisine aşırı derece de benzeyen Balinese ondan farklı oalrak uzun ve son derece yumuşak tüylere sahiptir.

Bu kedilerin özellikleri ise onları hem ayrı bir ırk haline getirmiş hem de fazlasıyla sevilip, ilgi görmelerine neden olmuştur. Fazlasıyla hareketli, eğlenceli ve oyun seven bir kesi olan Balinese kedisi ayrıca sahibine karşı da sarsılmaz bir bağlılık duymaktadır. Bunların yanında sosyal bir canlı olan bu kediler asla yalnız kalmayı kabul etmemeleri ile de bilinmektedirler. Yalnızlık bu türün kedilerini psikolojik olarak hızlı ve çok fazla olumsuz etkileyebilmektedir.

Balinese Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Hisleri çok yoğun bir kedi türü olan bu kediler sevdikleri ve beraber yaşadıkları kişilerin duygu değişimlerini de hemen fark edebilirler. Bu kedi türlerini diğer pek çok kedi türü hatta hayvan türünden ayıran en önemli ve onlara has özellikleri de bu yoğun hisli olmaları ve hissetme kabiliyetleridir. Bunun yanında hem fazlasıyla enerjik bir yapıları vardır hem de oyun oynamayı çok severler.

Ev içinde farklı oyunlar oynarken efor harcamaya olan meyilleri de kolayca fark edilebilecek farklı bir yapısal durumlarıdır. Etrafında yer alan hemen herkesle sürekli oalrak paylaşım içine girmeyi, onlara miyavlayarak bir şeyler anlatmayı da çok seven Balinese kedisi için sürekli ilgi kaynağı olmak da önemlidir. Kesinlikle yalnız kalmaması gerektiği de bu kediyle ilgili bilinmesi gereken en önemli durumlardan biridir ve asla göz ardı edilmemelidir. Yalnızlık bu türe ait kedilerde olumsuz durumlara ve depresyona kadar götüren koşullara yol açabilmektedir.

Balinese Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Balinese kedisi uzun tüylü olmasına rağmen çok az tüy dökmektedir bu yüzden bakımı için taranma ve fırçalanma olayları çok fazla yer kaplayan unsurlar değildir. Yine de bu kedilerin sağlıklı ve canlı tüylere sahip olmaları için haftalık bir rutin oalrak uygun araçlarla fırçalanma işlemleri yapılabilir.  Yine diş bakımı da ihmal edilmemesi gereken bakım noktaları arasında yer aldığı kesin olarak dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Balinese Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Uzun tüyler, etkileyici mavi gözler ve tüylerinin yumuşaklığı ile karakterize edilen Balinese kedisi genel anlamda ise orta büyüklüğe sahip yani orta cüsseli kediler ailesi arasında yer almaktadır. Yine bu kediye has olan bir durumda renkleri ile ilgilidir, doğumunda sade olan tüy renkleri yaş aldıkça üzerine farklı renklerde olan benekler yerleşir ve sonunda standart görünümlerine kavuşmuş olurlar. Bacak yapısı ise normalden uzundur, yine kuyruğu da uzun ve oldukça tüylü olmaktadır.