Bengal kedisi özel olarak ortaya çıkarılmış son derece değerli ve bir o kadarda sağlam yeteneklere sahip bir kedidir. Bu kedi türü Asya Leopar kedisi ile farklı kedilerin çiftleştirilmesi sonucu meydan agelmiş bir ırktır ve genel olarak Asya Leopar kedisi özelliklerini de üzerinde fazlasıyla taşımaktadır. Şuan dünya üzerinde ehem çok fazla biline hem de yoğun olarak talep gören bir kedi cinsi olan bu kediler genel anlamda ise uysal ve sakin yapıları ile tanınmaktadırlar.

Dış görünüş olarak adeta ufak bir leoparı andıran Bengal kedisi bu özelliği ile görünüş oalrak vahşi bir yana da sahiptir. Fakat bu fiziksel görüntüsünün tam aksine içyapısı duygusal, sıcakkanlı ve sevi doludur. Bu özellikleri ile de şuan mevcut ev kedileri grubu içine rahatlıkla dâhil edilmektedir.  Yine zekâsı ve anlama kabiliyetlerinin oldukça yüksek olması sayesinde ise her türlü eğitime olumlu yanıtlar verip, başarılı olabilmektedir.

Bengal Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Bir Bengal kedisinin en önemli özelliklerinden bir tanesi sahibine büyük bir sevgi hatta tutku ile bağlanması ve her geçen zaman içinde sevgisinin ve bağlılığının artmasıdır. Bu yönüyle sahibini yanında olmayı, onunla vakit geçirmeyi, ona sokulmayı ve kendisini sevdirmeyi ise aşırı derecede sevmektedir. Bengal kedisi ve yalnızlık asla yan yana gelebilecek unsurlar değildir, yalnız kalmaya kesinlikle dayanamayan bir kedi olan bu cins kediler bu duruma alışma konusunda da son derece isteksizdirler.

Zekâsı gayet açık olarak bilinen bu kedi türleri için araştırma yapmak, incelemeler içine girmek ise en büyük hobileri arasına girmektedir. Hafızasının çok iyi olması yine bu kedinin karakteristik özellikleri içinde yer alır, sahibinin söylediği çoğu şeyi ve uyarıyı unutmaz ve bunlara uymak içinde dikkat gösterebilir. Sahibine aşırı ilgi göstermesinin yanı sıra kendisine de ilgi gösterilmesi ve sürekli olarak merkez noktada olmayı isteyen bir kedi türüdür.

Bengal Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu kediler bakım ve diğer konularda da oldukça az yoran kediler olarak ün salmışlardır. Bu nokta içinde bu kedinin son derece güzel ve kaliteli olan tüylerinin hafta da 2 ya da 3 kez taranması temel oalrak bakımı için yeterli olabilmektedir. Bengal kedisi ise bu taranma ve fırçalanma işlemlerini aşırı derecede çok sever ve bu vakitlerde çok mutlu olur.

Bengal Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Bengal kedisi için var olan en temel özelliği ise onunla özelleşmiş olan farklı ve kendisine has tüy yapısıdır. Bunun dışında vücut formu olarak ise orta bir büyüklüğe sahip olan bu ırkın kedileri genel oalrak kahve ve sarı renklerinde olurlar ve üzerlerinde siyah veya kızıl benekler vardır. Bir diğer önemli fiziksel özelliği ise arka bacaklarının uzunluk olarak ön bacaklarından çok daha uzun olmalarıdır.