Birman kedisi, tarihi yine çok eski zamanlara dayanan, aynı zamanda farklı kültürlerde de kutsal ve uğurlu sayılan genel oalrak ise eski zamanlarda rahip kedisi olan bir türdür. Bu kediler Budist tapınaklarında rahiplerin beslediği ve uzun yolculuklarda mutlaka yanlarına aldıkları son derece özel kediler olmuşlardır.

O zamanın din adamları bu kedilere farklı mistik güçler de yükledikleri için bu bu kedilere verilen önemi ve değeri de fazlasıyla artıran bir unsur olmuştur. Birman kedisi çok fazla parlak ve adeta cam gibi parlayan mavi gözleriyle her zaman ilgi odağı olan bir kedi cinsidir. Kabarık ve uzun tüyleri ise bu kediye farklı ve etkileyici görünüm özellikleri katan başka bir özelliği olmaktadır. Yapı oalrak ise duygusal ve enerjik olan bu kediler sahipleriyle duygusal olarak çok güçlü bağlar kurabilmektedirler.

Birman Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Oldukça sosyal ve neşeli bir karaktere sahip olan Birman kedisi ev içinde genel oalrak neşe ve mutluluk dolu anlar yaşanmasına da sebep verebilen bir canlıdır. Ev için uygun olan bu ırkın kedileri eve adapte olma konusunda ise asla sorun yaşamazlar ve ev halkı ile de sıkı ilişkiler geliştirebilirler.

Araştırma yapmayı sevmesinin asıl nedeni ise meraklı ve ilgili bir yapıya sahip olmasıdır, fakat son derece uysal olduğu için bu araştırmaları da kibar ve nazik bir şekilde yaparlar. Bu kediler sahiplerinin her zaman yanında olmalarını arzu ederler ve yan yanayken de çoğunlukla sahiplerinin kucaklarında ya da hemen yanlarında yer alırlar. Fakat uysallıkları ile her zaman öne çıkan bu ırk sıcak ve sevgi dolu kalpleriyle her zaman sevgiyle hareket edebilirler.

Birman Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu kedilerin tüy yapıları ve genel özellikleri gereği daha özenli ve biraz çaba harcanarak bakılmaları gerekmektedir. Birman kedisi tüylerinin hafta da en az 4-5 kere taranması oldukça önemlidir ve yoğun tüy dökme zamanlarında ise bu tarama işlemi her gün yapılmalıdır. Bunun dışında tırnaklarının da periyodik oalrak kontrol ettirilip kestirilmesi yine bakım işleri içinde yer alan başka bir konu başlığıdır. Yine düzenli olarak veteriner kontrollerine götürülüp kontrol ettirilmesi de mevcut sağlıklı ve güçlü yapısını koruması için önemli bir durumdur.

Birman Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Birman kedisi parlak, canlı mavi gözlere ve yumuşak fakat oldukça uzun yapıda tüylere sahip olan bir kedi türüdür. Ayrıca bu kedilerin kulakları çok büyük değildir ve bacakları da orta boy ama kalınlardır. Tek bir sabit rengi olmayan Birmanlrın sahip olabildikleri renk çeşitleri ise çoğunlukla krem, kahverengi ve leylak tonlarında renkler olmaktadır. Vücut yapısı oalrak ise bu kediler büyük ve kaslı kediler içinde değerlendirilmektedirler.