Brazilian Shorthair kedisi, aslında Brezilya’ya mahsus ve bu ülkenin sokaklarında en fazla görülen bir kedi cinsi oalrak ortay açıkmış bir türdür. Bu ülke içinde oldukça fazla tanınan bu kedi cinsi kelimenin tam karşılığı olarak ülkemizde ki Tekir kedisinin Brezilya’daki halidir. Fakat belli bir süre sonra bu da ayrı bir ırk olarak kabul edilmiş ve dünya genelinde hem çok fazla sevilmiş hem de aynı zamanda fazla bir talep görmeye başlamıştır.

Brazilian Shorthair kedisi baskın bir karaktere sahiptir ve yaşadığı evde öncelikle kendisine ait olacağı bir sahip seçer. Bu şamaya genel itibariyle bu kediler sadece kendileri karar verirler ve bu olaya insanların müdahale etme durumları çok fazla olmaz. Sevecen ve oyuncu olan bu türün kedileri, sahibi ile sarsılmaz bir bağlılık içine girer. Evde ki diğer kişilerle ve özellikle de çocuklarla çok iyi ilişkiler kurup, onlarla farklı oyunlar da oynayabilirler.

Brazilian Shorthair Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Hem girişken, hem atak hem de akıllı bir kedi türü olan bu kediler hemen ve çok kolay bir şekilde yeni bir yere veya ortama dâhil olabilirler. Araştırmayı ve incelemeyi de fazlasıyla seven bu ırkın kedileri bütün insanlara karşı aynı ilgi ve alakayla yaklaşabilirler. Belirgin özellikleri arasında baskın karakteri de bulunduğu için evin içinde kimin sahibi olmasını isterse onu sahibi olarak görürü ve ona karşı daha sağlam ve güçlü bağlarla bağlanır.

Devamında ise artık sahibini takip etme ve sürekli oalrak onun yanında yer almaya dönük eylemler içine girebilir. Bunun yanında diğer ev halkına hatta eve gelen misafirlere de ilgi, alaka ve sevgiyle yaklaşır. Kendisini hemen her insan kolaylıkla ve uzun süreler boyunca sevdirebilen Brazilian Shorthair kedisi için sevilmek, okşanmak, tüyleri ile oynanması mutluluk veren hareketlerdir. Bir önemli özelliği ise tek başına uyumayı sevmemesidir, bu yüzden geceleri kendiliğinden sahibini yanına gelir ve bulduğu herhangi bir açıklıktan sessizce sahibinin yanına yatar. Çoğu kişi uyandığında ona sevgiyle bakan bir Bombay ile güne merhaba diyebilir.

Brazilian Shorthair Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Özü sokak kedisi olduğu için yapısı hem güçlüdür hem de fiziksel oalrak sağlam ve fazlasıyla dayanıklı bir kedidir. Bu yüzden Brazilian Shorthair kedisi bakım istemez ve asla sahibin bu konuda herhangi bir çaba içine sokmaz. Tüyleri aralıklarla taranabilir bu onun derisini ve cilt yapısını rahatlatan bir uygulama oalrak görülebilir.

Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

En belirgin ırk özelliklerinden biri olan güçlü yapı bu kediler için ayırt edici özellikler içinde bulunmaktadır. Tüyleri ise kısadır ve renkleri ise gümüş, beyaz ve bazen de kahve renklerinde olabilmektedir. Göz renkleri ise genel olarak tüy renkleri ile hep uyumludur. Sağlam bir kas ve kemik yapısına sahip olan Brazilian Shorthair kedisi bacakları ve vücudu arasında ise muazzam bir orantı vardır.