Bombay kedisi bilinen kedi ırkları içinde son derece sessiz, çekingen ve içine kapanık bir kedi olarak tanımlanan fakat bu özellikleri dışında da sahibine ve yaşadığı yere bağlı olan bir türdür. Bu kedi yapı itibariyle iki farklı ırk kedinin birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan bir kedi cinsi olarak da ön plana çıkan bir kedi türüdür. İki farklı cins kediye ait genleri üzerine alan bu kedi daha sonra yapılan genetik çalışmalar ve araştırmalar sonucunda kendi saf ırkı olarak ortaya çıkmıştır. Çevresine karşı önyargılı ve mesafeli de olan bu kediler genellikle iyi bir izleyici ve takip etmek konusunda da yetenekli kedilerdir.

Sahip olduğu rengi ve adeta insanı etkileyen bakışları da yine bu kedi cinsi için tanımlayıcı diğer özellikler içinde yer almaktadır. Bombay kedisi yapı olarak oldukça sakin ve kendi halinde bir kedidir ve bu özellikleri de hareketlerine aynı zamanda da tüm davranış şekillerine sürekli olarak yansımaktadır. Sahibi olan kişi ile arasında gerekli olan sevgi ve güven bağını kurduktan sonra ise adeta sahibinin bir parçası gibi hareket edebilmektedir.

Bombay Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Kendi hali içinde yaşamaya gönüllü olan bu kedi türü bu özelliğine rağmen ev ortamında sahibine karşı olan bağlılığını ve ilgisini ise asla gizlemeyen bir kedi ırkı olarak bilinmektedir. Bunların yanında özellikle evde ki çocuklara karşı özel bir ilgi ve alaka gösteren Bombay kedisi ev için en uygun kediler içinde yer almaktadır. Sahibine tam anlamıyla alışıp, ona güvendikten sonra artık hayatını tam olarak sahibine endeksleme özelliği de bulunmaktadır. Sevilmekten ve kendisiyle alakadar olunmasından fazlasıyla mutlu olan bu türün kedileri yalnızlık durumlarına ise olumlu tepkiler vermezler.

Yapı olarak bağımlılıktan yana olan bu ırk ev içinde asla sıkılmaz ve son derece rahat bir şekilde ailesiyle birlikte yaşayabilir. Bombay kedileri sakin, sessiz ve birazda çekingen olsalar bile yine de çok fazla sosyal canlılardır, uygun gördükleri tüm evcil hayvanlarla çok iyi ilişkiler kurup, onlarla güzel ve etkileyici bağlarda geliştirebilirler. Ev de beslemek için uygun türlerin nerdeyse tüm özellikleri de fazlasıyla bu kedi ırkında bulunmaktadır yine çocuklu aileler için önerilen ilk kediler arasında da yer almaktadırlar. Bu kedilerin sessizlikleri dışında oyun konusunda ki becerileri de ayırt edici özellikleri arasında rahatlıkla sayılabilen unsurlardır. Bombay kedisi için ev içinde ailesiyle geçirdiği zamanlar onun için çok özel olduğu için bu anların tadını çıkartır.

Bombay Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Siyahın çok güzel bir tonunda renge sahip olan Bombay kedisi bakım konusunda ise en zahmetsiz kediler sınıfına giren bir ırk olma özelliğine de sahiptir. Bu kedilerin evde beslenmeleri sırasında sahiplerinin aşırı derece de ve yoğun bakımlar uygulamasına, bunlar için hem maddi hem de manevi harcamalar içine girmelerine asla gerek kalmamaktadır. Birçok açıdan ev beslemesine son derece uygun olan bu kedilerin herhangi bir bakım istememeleri de farklı bir artı özellik olarak görülmektedir.

Bunlar dışında evde beslenen Bombay kedisi ve belki de bu kedilerin bakımlarında dikkat edilmesi gereken tek ve en önemli nokta ise kesinlikle beslenmelerinin bir planda yapılmasıdır. Aşırı derece de hızlı kilo alabilmeleri yüzünden yemek yemeleri saatlere ve porsiyonlara bölünmelidir. Aksi takdirde bu kedi türü kontrolsüz ve aşırı beslenme sonucunda geri vermekte aşırı derece de zorlanabileceği kiloları rahatlıkla alabilmektedir.

Bombay Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Bombay kedisi siyah renge sahiptir, ve bu rengi diğer bazı özellikleri gibi onun en temel karakteristik özelliklerinden bir tanesidir.  Bu kedi ırkına mensup tüm kedilerin kürkleri ise tüylerinin yapısı gereği parlayan ve aynı zamanda da oldukça yumuşacık ve insana dokunduğunda hassa bir izlenim bırakan bir dokuya ve yapıya sahiptir. Gözlerinde sahip olabilecekleri renkler ise çoğunlukla hem bakır renginde hem de altın rengi tonlarında olabilmektedir.  Burnu küçük olan Bombay kedisi vücut ve dış organları bakımından da vücutları tam olarak bir orantı içindedir ve bu kediler vücut yapısı ve cüsse bakımından ise orta sınıf büyüklükteki kediler grubuna girmektedirler.