British Shorthair kedileri tam olarak asil, ağırkanlı sakin, uysal ve bir o kadarda sevgi dolu ve kendi halinde bir kedi olarak tanımlanmaktadır. Bu kedilerin anavatanları ise İngiltere’dir tavır ve görünüm olarak ise bu kedi türlerine dâhil kediler hem asildirler hem de tüm kontrolün onlarda olmasını isterler. Bu nokta itibariyle sahibi ile olan sevme ve oynama gibi eylemlere her zaman bu kediler karar verir. Bu özellikleri ise temel olarak sahiplerine ve evlerine alışma süreçlerinde çok daha yoğun olarak gözlemlenebilmektedir. Bu kedilerin içe dönük yapıları ise zaman zaman güven konusunda yaptıkları gözlemler yüzünden de oluşabilmektedir. Bu zarif kediler için sahiplerine ve ev içinde yaşayan hemen herkese güvenmek ise sevgi duymaya başlamaları için şart olan bir unsur olarak görülmektedir.

Yaygın duruma göre bu tür kediler sadece kendileri sevilmek istendiği zaman sahiplerinin yanlarına gelirler fakat sahiplerine son derece bağlıdırlar ve yaşadıkları evi de hemen yuvaları olarak benimserler. Çok önemli başka bir özellikleri ise kucağa gelmeyi sevmemeleridir, bu cins kediler kucaktan ziyade sahibinin yanında ve yakınında olmayı tercih ederler. Çok güzel renklere ve gözlere sahip olan British Shorthair kedileri bu özellikleriyle de her zaman en beğenilen ve aranılan kediler içinde yer almıştır ve almaktadır. İlk ortaya çıktıkları günden devam ederek bugünlere kadar hep aranan bir kedi türü olan bu cinsin kedileri son derece özel ve nadir bir ırk olarak kendilerini bütün dünyaya kabul ettirmişlerdir.

British Shorthair Kedileri Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Bu türün kedileri öncelikli olarak sahiplerine güvenirler ve hemen ardından ona karşı yoğun, güçlü ve sarsılmaz bir sevgi bağı geliştirirler. En çok sevdiği şeylerden bir tanesi ise sahibi ile birlikte, onun yanında, ayaklarının ucunda uyumaktır, gece sakince gelip sahibinin yanına yerleşebilir. British Shorthair kedisi oyun oynamayı da sever, sahibi ile oyun oynarken de her zaman dikkatli ve özenli tavırlar içine girer genel olarak etrafı da asla dağıtıp, zarar vermez. Ev içinde yürürken ya da sahibine yanaşırken ise son derece zarif ve dikkatli adımlar atan bu kediler çok güzel bir görüntü de ortaya koyarlar.

Ev için daha doğrusu her aile için çok ideal ve uygun bir kedi olan bu türün kedileri, sahiplerinin o anki tavırlarına göre de ruh hallerini değiştirebilirler, hisleri kuvvetlidir olumsuz durumları hemen fark edebilirler. Fakat genel çizdiği görüntü ise daha çok içe kapanık ve kendi halinde bir kedi görüntüsüdür ama bu durum onların hareketli olmaları, oyunu sevmeleri ve oldukça çevik olmaları gerçeğini de asla değiştirmez. Ev içinde ki herkesle uyumlu olurlar ve ev halkına karşı duyduğu sevgiyi göstermekten de asla çekinmezler. British Shorthair kedisi için ev onun da içine dâhil olduğu bir bütün ve son derece önemli bir yer anlamları da taşımaktadır.

British Shorthair Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu kediler her açıdan olduğu gibi fazladan ve detaylı bakımlara ihtiyaç duymamaları ile de son derece uygun ev kedileri olmaktadırlar. Yani kısa bir tüy yapısına sahip olan British Shorthair kedisi için hafta da bir yapılacak olan tüy tarama işlemleri kesin olarak yeterli olmaktadır. Bunun dışında bu kediler metabolik yapıları gereği büyüdükçe çok daha fazla kilo almaya müsaittirler bu durumun önüne geçmek için öğünleri düzenli saat aralıklarıyla ve kesin olarak belli ölçüler içinde verilmelidir. British Shorthair kedisi yemek yemeyi sever ama fazlasıyla da seçici olabilir.

British Shorthair Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

British Shorthair kedisi son derece güzel, asil ve zarif bir vücut yapısına sahip, özel bir kedi ırkı olarak tanımlanır ve bunu onu gören hemen herkes de hemen fark edebilir. Bu kedilerin fiziksel olarak en temel karakterize özellikleri yuvarlak kafa yapıları ve yine yuvarlak surat şekilleri olmaktadır. Ayrıca göz renkleri ile de her zaman için hayranlık duyulan kediler arasında yer almaktadırlar. Vücutları orta büyüklükte olan bu kedilerin bacak yapıları ise fazlasıyla güçlü ve dayanıklıdır. British Shorthair kedisi orta uzunlukta bir kulağa ve büyük gözlere de sahip bir kedi türüdür.