Oriental Longhair kedisi yüzlerce farklı renkte ve olağanüstü güzellikteki göz renkleriyle ön plana çıkan, yine temel yapısal özellikleri ile de son derece ilgi toplayan bir kedi ırkıdır. Bu ırkla Siyam kedileri arasında temel bir akrabalık ve gen ilişkisi de mevcuttur, yani gen olarak da son derece sağlam ve güzel bir cins olarak tanımlanmaktadır. Bu kedi türleri dünya üzerinde ilk defa neredeyse 200 sene önce İngiltere üzerinde belirlenmişlerdir.

Ayrıca neredeyse 100 yıla yakın bir önce de temel ve ayrı bir kedi ırkı olarak tanımlanıp, sınıflandırılmıştır. Bu kedi türünün özellikle fiziksel görüntüsü onu ayıran ve karakterize eden temel farkıdır. Görüntüsü kesinlikle kendisine özel olan Oriental Longhair kedisi bilinen en saf ve doğal kedi ırkları arasında gösterilen bir cins olma özelliğine de sahiptir. Bu tür fiziki büyüklük ve yapı olarak da büyük yapılı ve iri cüsseli kediler grubuna dâhil olan bir kedidir. Ayrıca sevgi duyguları oldukça yoğundur ve genel özellikleri ile ev yaşamı içinde uygun bir kedi türü olduğu ortaya çıkan bir başka özelliğidir.

Oriental Longhair Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Sadakati ve derin sevgi içeren bağlılığı ile sahipleri ile bir bütün olmayı başaran oldukça özel bir ırk olan bu kediler için sevmek ve sevilmek fazlasıyla önemlidir. Bu noktada sahibine verdiği değeri ona yakın durarak ve onunla oyunlar oynayarak son derece rahat ve başarılı bir şekilde gösterebilir. Oriental Longhair kedisi aynı zamanda tam bir oyun kedisi de olabilmektedir, bu özelliğini ise oldukça enerji dolu ve hareketli yapısı sonuna kadar desteklemektedir.

Oyun konusunda ise belirli sınırları ya da beklentileri olmayan bir ırk olan bu kedi, kendi başına da ya da sahipleriyle de aynı zevkle ve heyecanla oyunlar oynayabilmektedirler. Yine birçok kedi türünden farklı olarak eğer uygun ortam ve imkânlar sağlanırsa bu tür evde tek başına da kalabilir, kendisini eğlendirebildiği için bu durum olumsuz etkiler oluşturmaz. Çok önemli başka bir durum ise Oriental Longhair kedileri ve algılama seviyesinin son derece üst sınırlarda olmasıdır, bu sayede hemen hemen her türlü eğitime ve uygulamalı standart davranışlara karşı elverişli bir kedi türüdür.

Bu türe ait önemli yapı karakterlerinden bir tanesi ise yemek yemeye olan aşırı düşkünlükleridir, yemek yemeyi çok fazla sevdikleri için bazen aşırı kilo sorunları da yasabilmektedirler. Genel anlamda ise bir ev için hem neşe, hem mutluluk, hem de sevgi kaynağı olabilecek, özel bir cins olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Oriental Longhair kedisi bakımında özellikle dikkat edilmesi gereken ilk konu tüylerinin bakımı ve düzenli olarak fırçalanması konusudur. Uzun tüylere sahip her kedi türünde olduğu gibi bu tür içinde tüy bakımı kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Bunun dışında diğer önemli konu başlığı ise beslenme ve yemek yeme kontrolleridir ki, Oriental Longhair kedisi yemek yeme konusunda kesinlikle kendi haline bırakılmamalıdır.

Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Çok büyük ve iri bir fiziki yapısı olan Oriental Longhair kedisi aynı zamanda uzun tüyleri ile de karakterize edilir. Burun ve gözlerinin yüzünde konumları ise birbirlerine son derece yakındır, yine kulak yapısı da sivri bir özelliktedir. Bacakları uzun olan Oriental Longhair kedisi sağlam ve dayanıklı kas ve kemik yapılarına da sahip olan bir kedi cinsidir.