Burmilla kedisi İki tane farklı kedinin birleşimi sonucu ortaya çıkmış çok özel ve son derece nadide bir kedi ırkı olarak tanımlanan bir cinstir. Bu kedilerin en belirgin özelliklerinin başında ise sahip oldukları asil yapı ve müthiş zarafetleri gelmektedir. Aileye aşırı derecede bağlı olan bu ırkın kedileri bu yönleriyle de çok uygun bir ev kedisi olam potansiyeline sahiptirler.

Uzun tüyleri ve gözlerinde ki ona özel bakışları ile hemen dikkat çeken bir kedi olan Burmilla kedisi bu özellikleri ve daha fazlası ile de şuan son derece arana bir kedi ırkı olmuş durumdadır. Bu kedilere özel başka bir unsur ise hislerinin ve hissetme kabiliyetlerinin aşırı gelişmiş olmasıdır. Sahibine bağlı bir kedi cinsi olan Burmilla, olası duygu değişimlerini ise hemen algılar ve bunlara tepkiler verebilir. Oyun oynama konusunda da hevesli olan bu kediler çocuklarla ve diğer hayvanlarla da güzel bağlar kurabilmektedirler.

Burmilla Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Bu kediler kendi sahiplerini her zaman hayatlarının tam olarak ortasına koyarlar ve sahipleriyle olan bağlarını ise asla zayıflatmazlar. Bu özelliklerine birde fiziksel olarak güzel ve etkileyici yapıları eklenince bir ev için hem güzellik hem de huzur kaynağı olabilmektedirler. Yine Burmilla kedisi sergilediği tüm hareket ve davranışlarda sahibinin ilgisini çekmeyi ve onu mutlu etmeyi amaç edinmektedir. Evine her anlamda bağlı bir tür olan bu kediler ev içinde de bir fert olma konusunda istekli ve azimlidirler.

Zeki hayvanlar olmaları ise beraberinde kolay eğitim verilmesini ve temel olan bütün komutları başarılı bir şekilde algılamasına neden olmaktadır. Birçok özel kedi ırkı gibi bu ırkın kedileri de hiçbir zaman yalnız kalmayı ve kendileriyle çok daha az ilgilenilmesini istemezler ve bu duruma karşı belirli tepkilerini duygusal oalrak rahatlıkla ortaya koyabilirler.

Burmilla Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu türün bakımı bazı durumlarda fazladan bir çaba ve emek gerektirebilen unsurları da taşıyabilmektedir. Özellikle uzun tüylü olan Burmilla kedisi için yoğun bir tüy bakımı ve taranması gerekli olan bir unsurdur. Bu bakımlar bu kedilerin canlı ve sağlıklı tüylere sahip olmaları ve herhangi mikrop içeren yaraların oluşmaması içinde temel bir gereklilik olarak öngörülmektedir. Ayrıca genetik yapılarıyla alakalı oalrak bu kedi cinslerinin ağız bakımları da yine sahipleri tarafından yapılması gereken unsurlar içinde yer almaktadır.

Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Bu kedi ırkı hem uzun ve gür tüylü hem de kısa tüylü olabilmektedir, uzun tüylü olanlarında uygun zamanlarda tüylerinin kesilme işlemleri yapılan eylemler içinde yer almaktadır. Orta vücut büyüklüğüne sahip olan Burmilla kedisi yeşil ve kocaman gözlere sahiptir, ayrıca genel oalrak ise gümüş renginde ve beyaz tonlarında olabilmektedir.