Oriental Shorthair kedisi, son derece özel ve bir o kadarda farklı ve değişik bir kedi ırkı olarak tanımlanan oldukça önemli bir türdür. İlk olarak İngiltere’de görülen bu kediler yaklaşık olarak 1950’li yıllarda ortaya çıkarılmışlardır. Bu cinsin diğer önemli bir özelliği ise farklı cins birçok kediye ait genleri taşıması ve onlarla akraba olmasıdır. Bu sebeple pek çok kedi ırkının birleştiği tek bir kedi cinsi olarak da tanımlanmaktadır. Yine kendisine özel olan fiziki görüntüsü de son derece karakterize ve tamamen bu hayvana özeldir.

Bu tür aynı zaman içinde Oriental Longhair denilen kedi ırkının da kısa tüylü olan cinsidir. Yapı olarak hem hareketli hem de sürekli olarak enerji dolu olmasıyla tanınan bu kediler yapı olarak ise güçsüz ve zayıf olarak belirtilmektedirler. Oriental Shorthair kedisi için sahibi ve beraber yaşadığı insanlardan oluşan ailesi her şeyden ve her olaydan çok daha önce gelmektedir. Ev hayatı onun için fazlasıyla idealdir ve evde olmayı, sahibini yanında durmayı, onunla oynamayı ise çok fazla sevmektedir. Yine hayat şekli olarak da rutinlerine bağlı bir kedi olduğu da rahatlıkla söylenmektedir, öyle ki genel olarak her gün aynı zamanlar içinde yemek yiyip, uyumak gibi davranışlar bu ırka mensup kediler için mutluluk kaynaklarıdır.

Oriental Shorthair Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Genel olarak bazı hareketleri ve sergilemiş oldukları davranış çeşitleriyle köpeklere benzetilen bir ırk olan bu türün kedileri için hayat sahibi etrafında dönmektedir. Ev içinde genel anlamda her zaman sahibi ile yan yana olmak ister ve bu kapsam içinde bir gözü ve kulağı sürekli olarak sahibi olan kişinin üzerindedir. Oriental Shorthair kedisi sahibi dışında evde yaşayan herkese ve her bireye karşı da sevgi dolu ve fazlasıyla alakalı olabilmektedir. Lakin söz konusu sahibi ile arasında ki ilişki olduğu zaman araya kimsenin girmesine asla izin vermeyen bir kedi cinsi olarak betimlenebilir.

Son derece hareketli bir kedi türüdür ve gün içinde hareketlerini asla kısıtlamaz, uykuda olduğu zamanlar hariç bu hareket hali sürekli devam eder. Genel anlamda sahibi endeksli yaşadığı için, onu takip etmek, kucağına çıkmak, kendini sevdirmek gibi davranışlar is fazlaca severek yapmaktadır. Genel yapıları itibariyle miyavlamayı yani konuşmayı da çok severler ve dertlerini her zaman bu yolla anlatma yoluna gidebilirler. Bunların dışında Oriental Shorthair kedisi dışarıyı da sever ve dışarda olmak onu aşırı derece mutlu eder ama bu kedileri tek başına dışarıya göndermek konusunda ise dikkatli olunması gerektiği kesinlikle unutulmaması gereken bir durumdur. Temel yapı özelliklerinden b ir tanesi ise sahip olduğu yüksek zekâ seviyesidir, bu zekâsını ise çoğu zaman davranışları ve hareketleriyle belli eden bir kedi türü olarak bilinmektedir.

Oriental Shorthair Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tüyleri fazlasıyla kısa ve sık olmayan Oriental Shorthair kedisi için sahiplerinin evler içinde fazladan ya da ekstradan bakımlar yapmalarına gerek kalmamaktadır. Bu durumda onun son derece uygun bir ev kedisi olmasını sağlayan temel özellikleri arasında yer alan bir durum olarak öne çıkmaktadır. Bu türler için ev içine uygun bir tırmalama aparatı alınması ise hem Bu canlıyı mutlu edecektir hem de tırnak ve pati sağlığı açısından çok fazla faydalı olacaktır. Bunun dışında bir bakım rutini olarak Oriental Shorthair kedisi için tüylerinin yedi, sekiz günde bir defa taranması ise yeterli ve uygun olan bir bakım davranışı olarak tanımlanmaktadır.

Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Bu kedi türü genel sınıflama olarak büyük kediler için e girer fakat yapısal fiziksel özellikleri nedeniyle zayıf ve oldukça narin görünür. Oriental Shorthair kedisi gelişim süreleri ise dişi kedilerde ve erkek kedilerde farklı zaman aralıklarını kapsamaktadır. Baş kısmı vücut oranına bakıldığı zaman son derece küçüktür ve hafif sivri, üçgenimsi bir şekle sahiptir. Ağız ve çene özellikleri ise güçlü fazlasıyla da sağlamdır, kulakları ise diktirler ve normalden çok büyük bir boyuta sahiptirler.  Yine Oriental Shorthair kedisi kuyruk yapısı da ince tüylü, ve uzundur, burun şekilleri ise tamamen onlara mahsus bir fiziksel yapı içindedir.