Chartreux özellikle Fransız Edebiyatı’nda kendisine çok yer verilen bir kedi cinsidir. Fare avcısı olarak nitelendirilen bu kedi birçok hikayede önemli bir role sahip olmuştur. Gerçek hayattaki avcılığı kitaplara da konu olmuş ve avcılığı ile bilinmiştir. Vücut yapısı oldukça sağlamdır ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Av için doğmuş bir kedi olarak tanımlanabilir. Omuzları geniştir ve kaslı bir vücut yapısı vardır. Enerjileri kolayca bitmez ve hareketi severler. Bacakları kısadır ve kalın bir kemik yapısına sahip değildir. Bu görünümleri ile oldukça sevimli dururlar.

Refleksleri oldukça gelişmiş olan Chartreux Cinsi kediler ev içerisinde hiçbir böceği es geçmezler. Tüyleri genel olarak mavi bir renge sahiptir. Mavi rengin içerisinde küllü griye çalan tonları da bulunabilir. Yavru hallerde iken tekir görünüme yakın olurlar. Ancak büyüdükleri zaman bu görünüm değişir ve renkleri yerine oturur. Yetişkinlik döneminde tüyleri mavi bir renk alır. Gri renk yetişkinlik döneminde olmayacaktır.

Gözleri çember bir yapıya sahiptir ve sarı renkte olurlar. Bu ırkta bazı kedilerin bakır rengi gözleri olduğu da görülebilir. Oldukça güzel bir göz yapısına sahiptirler ve çevresindekilere güzel bir enerji verirler.

Chartreux Yetenekleri

Chartreux Cinsi kedilerin tüyleri oldukça sık bir haldedir. Sık olan tüyleri suyu üzerinde muhafaza etmez. Bu yüzden su içerisinde tüyleri ağırlık yapmaz. Yüzme konusunda oldukça yetenekli olan bu kedi deniz oyunlarından keyif alırlar.

Chartreux oldukça hızlı büyüyen bir yapıya sahip değildir. Dişileri daha hızlı büyüme sağlarken, erkekleri ortalama 5 yaşında yetişkinlik dönemine erişirler. Erkeklerin tüyü daha yoğun bir şekilde görülebilir ve daha ağır bir yapıya sahiptirler.

Chartreux Cinsinin Tarihi

Chartreux tarihte oldukça eskidir ve geçmişte çok söz edilmiştir. Bir rivayete göre Fransa’da bulunan bir manastırdaki keşişler bu kedi cinsini keşfetmiştir. Söz edilen manastırın yapım tarihi 1084 yılıdır. Bu yüzden kedilerin ortalama 12. Yüzyılda dünyaya geldiği düşünülür. Manastır içerisinde bulunan keşişler, zaman içerisinde kendilerine aykırı davranışlarda bulunmuşlardır. Likör yapmışlar ve kedileri damızlık olarak kullanmaya başlamışlardır. Sarı ve yeşil renkte olan Chartreuse likörü burada bulunan keşişler tarafından bulunmuştur.

Chartreux Cinsinin Eğitimi Ve Keşişler

Chartreuse Manastırında bulunan keşişler birçok ülke ile savaştan sonra dinlenmeye karar vermişlerdir. Kendilerini dinlendirmek için kedileri aracı olarak kullanmış keşişler, bu kedilerle huzur bulmuşlardır. Bir rivayete göre Chartreux cinsi Afrika’nın kıyılarında yaşayan bir ırktır. Keşişler bu kedileri çok beğenmiş ve kendilerine almışlardır. Atalarının Afrika’da olduğu bilinen bu kediler oldukça iyi eğitilmişlerdir. Manastırda bulundukları dönem içerisinde keşişlere meditasyon anlarında eşlik etmişlerdir. Meditasyon esnasında keşişleri rahatsız etmemeleri için eğitilmişlerdir. Oldukça sessiz ve sakin bir yapıya sahiptirler. Yüzyıllar boyu keşişlerle yaşamış ve onların eğitimine göre şekil almışlardır.